YAZARLAR

Tüm Yazıları Eyüp Kılıç

'Kaos İhracatı'

25.11.2019 00:01

ABD, Irak işgalinden sonra Irak siyasetine yazılı olmayan (yasa veya yönetmeliklerde belirtilmeyen) bir teamül getirdi. Bu teamüle göre Cumhurbaşkanı Kürt, Başbakan Şii, Parlamento Başkanı ise Sünni olacak şekilde bir yapı oluşturuldu. 2003 yılından itibaren kurulan tüm siyasi yapılarda gözüken bu etnisite ve mezhep temelli yapı, temelde ülke içerisinde farklılıkların beslenerek, dinamik tutularak tam bir birlikteliğin önüne geçilmesi noktasında atılmış bir adım olarak nitelenebilir. Daha fazlası ise yerel kaynakları taradığımızda bu siyasi yapı benzeri yapıların devletin tüm kademelerinde; yasama, yargı ve yürütme erklerinde hatta emniyet, ordu ve üniversitelerde dahi bir teamül olarak kabul edilmiş olması realitesi…

Buna benzer bir yapılanmayı/tasarımı yakın tarihte bir başka noktada daha görüyoruz. O nokta Fransız işgali sonrası, siyaseti ABD’nin Irak’ta yapmaya çalıştığı şekilde dizayn edilen Lübnan…

         Böyle bir yapıya sahip ülkelerde istikrarı tam olarak yakalamanın ne kadar zor olduğunu tahmin etmek zor değil. Zira alınacak her kararda tüm tarafların tevafuk etmesi lazım ki; bu imkansıza yakın bir ihtimal. Yani; küresel güçler örneklerimiz olan Irak ve Lübnan’da olduğu gibi “demokrasi ihraç ettiği” noktalarda aslında demokrasinin tam aleyhine bir çözümsüzlük/istikrarsızlık ihracatı da yapıyor. Ülke halkları ise “güç/denge” savaşları içerisinde hedeflenen amaca hizmet etmekten öteye gidemiyorlar.

         Mevcutta dizayn edilen yapı; daima, istenildiği anda çeşitli ayaklanmaları, sokak olaylarını başlatmak için uygun bir zemin oluşturuyor. Çözüme ulaşmayan her başlıkta, -ki hemen hemen hiçbir başlığın tam olarak çözüme ulaşması mümkün değildir- ilgili “taraflardan” istenilen taraf, tabiri caizse “güdülenerek” memnuniyetsizliklerinin sonucu olarak hedeflenen istikamette kullanılabiliyor.

         Şu anda sokak olayları yaşanan tüm ülkeleri bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Özellikle mevzubahis noktalar Orta Doğu ülkeleri ve daha önce bu köşede detaylı olarak incelediğim üzere “Karayip Havzası” ülkeleri ise görünenin perde arkasına bakmakta daima fayda var.

         Bu bilgiler ışığında şu analiz ile bitireyim; “karar alıcıların” ilk hedefi, yine onların tabiri ile “büyük koalisyon”lardır. Yani ülkelerin en yüksek “taraftara” sahip iki farklı görüşüne sahip kitle organizasyonlarını (parti, dernek, platform) bir araya getirerek, kukla öncüler/liderler eliyle, toplumun çoğunluğunun kendisini iktidarda hissetmesini sağlamak, alınan kararlara refleks vermesini engelleyerek ülkeleri kendi menfaatleri yönünde yönetmek. (Bu durum ülkemizde 7 Haziran sonrası dönemin başbakanı tarafından denenmiş ama başarılamamıştır) Şayet bu başarılamıyorsa, toplumsal farklılıkları/kutuplaşmayı dinamik tutacak dizaynlar yaparak, sürekli bir istikrarsızlık oluşturmak ve diğer taraftan “oyalama süreçleri” ile hedefe ilerlemek.

         Bugün ülkemizde gerek muhafazakar, gerek milliyetçi gerekse şu anda devletimizin bekası noktasında tesis edilmiş milliyetçi/muhafazakar camianın birlikteliğini bozmaya, parçalamaya yönelik, devşirilmiş, biat etmişler eliyle oluşturulan, oluşturulmaya çalışılan sözde siyasi hareketler tam da “karar alıcılar”ın hedeflerine hizmet etmek için kurgulanan oyunlardır.

         Ancak bu topraklar bu oyunlara uzun zaman önce kapılarını kapamıştır. Biat edenler, devşirilenler, aldananlar, kişisel düşmanlık motivasyonu üzerinden taraf olanlar olsa da; tarihi birikimimizden gelen yerel üstün akıl ve bu toplumun irfanı son raddede daima galip gelecektir.

Son Haberler

 • 1

  KKTC'de son 24 saatte 1 yeni vaka

 • 2

  Türkiye'nin yardım eli Sırbistan'a uzandı

 • 3

  Van'da kuvvetli sağanak sele neden oldu

 • 4

  Bakan Koca'dan düğün uyarısı

 • 5

  Muğla'daki orman yangını kontrol altında

Esmaül Hüsna'dan El Fettah zikrinin faziletleri
Fetih suresinin Türkçe okunuşu
Yasin suresinin Türkçe okunuşu
Arefe günü okunacak dua ve sureler
Boğaz yanması neden olur?
Bademcik şişmesi nasıl geçer?
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Şuara suresinin nüzul sebebi..
Şuara suresinin faziletleri ve faydaları
Şuara suresinin okunuşu nasıldır?
Lorlu kurabiye nasıl yapılır?
Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'da Er Rezzak zikrinin faziletleri
Nazar için okunacak dua ve sureler
Dil yanmasına ne iyi gelir?
Zümer suresi, Zümer suresinin okunuşu ve anlamı
Göz ağrısı okunacak dua ve sureler...
Neml suresinin nüzul sebebi..
Neml suresinin faziletleri ve faydaları
Neml suresinin okunuşu nasıldır?
Dil kanserinin belirtileri nelerdir?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Kırmızı kadife kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Vehhab zikrinin faziletleri