YAZARLAR

Tüm Yazıları Eyüp Kılıç

'Trump/Kushner Doktrini'

08.07.2019 12:10

George W.Bush’un göreve gelmesi ile ABD, geçmiş dönemlere nazaran kendisine özellikle “savaş stratejisi” olarak yeni bir method arayışına girişmişti. Özellikle dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ülkesi için savaşları; fiili olmakla birlikte aynı zamanda bir psikolojik harp ve kazançlı bir “macera”ya dönüştürme hedefindeydi.


Daha sonra “Bush/Rumsfeld Doktrini” olarak anılacak bu yeni strateji; ağırlıklı olarak özel sektöre dayanacak, gizli eylemlere, istihbarat ağlarına, özel/paralı kuvvetlerin ve girişimcilerden daha fazla yararlanmayı hedef edinecekti. Bu yeni stratejiye göre; savaşlarda görevlendirilen devlete bağlı personel sayısı minimuma indirilmeli, mümkün olduğu kadar her alanda özel sektörden faydalanılmalı hatta bu özel sektör ABD’li kimliğinden bağımsız olarak tüm ülkelerin ilgili veritabanından kullanılabilmeliydi. Bu yeni strateji açıklandığı ilk günlerde CNN tarafından “Rumsfeld, Pentagon bürokrasisine savaş açıyor” şeklinde haberleştirildi.


Bush dönemi hepimizin malumu. 11 Eylül saldırıları akabinde yaşanan süreçte... Peki, “Bush/Rumsfeld Doktrini” ne kadar uygulanabildi? Gelinen sürece baktığımızda çok başarısız olduğunu söyleyemeyiz. Öncelikle ABD, Trump’a kadar gelen dönemde bu stratejiyi aktif şekilde kullandı. ABD; Blackwater, Castle International gibi “özel güvenlik şirketleri”ni birçok bölgede kullandı/kullanmaya devam ediyor. Askeri güç olarak kullandığı bu şirketler dışında savaş sonrası diyerek tabir edilen alanlarda da önemli oranda özel sektör kullanıldı. Obama dönemi de bu stratejinin yüksek sesle dillendirilmese de bir takip süreci olarak geçti.


Günümüze gelirsek; Trump dönemi... Bu dönemde Rumsfeld’in ortaya koyduğu anlayış, Obama döneminde ortaya konan uygulamaların ayak izlerine basarak yürümekle kalmadı, belki Trump’ın iş adamlığı kimliğinin de etkisi ile ivmelenerek devam etti, ediyor. Trump, Rumsfeld’in “özelleştirme” anlayışını biraz daha yukarı çıkararak, finansmanını yine ABD’nin sağladığı “şirket”lerden, finansmanı kendisine ait bölge ülkeleri aşamasına geçti.


Bugün ABD başta PKK’nın Suriye kolu olan PYD/YPG olmak üzere terör örgütlerini kendi askerleri yerine kullanmakla birlikte aynı doktrinin muhtevasında bölge ülkelerini de kullanma noktasında... Pasifikte Çin’i çevrelemek adına Pakistan-Hindistan cekişmesini, Avrupa’da doğu Avrupa ülkelerini, Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ve Yunanistan’ı “şirket” olarak kullanmaya çalışıyor.

 

Rumsfeld’in o tarihlerde kullandığı şu cümle çok önemli; “ABD’nin Irak işgaline iç kamuoyundan tek itiraz, bölgede istihdam ettiğimiz ve kaybettiğimiz asker sayısı nedeniyleydi...”

 

Bugünün ABD’si bu ihtimalleri asgariye indirerek, iç kamuoyunun tepkisini minimize edecek hamleler ile “savaş politikası”nı yürütüyor. Belki bundan 10 yıl sonra bu kısa yazıda anlatamadığım ayrıntıları ile yaşanan süreci, yakın zamanda tam olarak açıklanacak olan İsrail/Filistin sözde barış anlaşması ile birlikte Trump/Kushner Doktrini olarak anacağız!

 

Foto Galeri

Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

Video

Havada yakıt ikmali böyle yapılıyor

Dakikalar içinde ağaçtaki tüm meyveleri topluyor

Daha önce böyle bir taş gördünüz mü?

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Andorra, Arnavutluk ve İzlanda maçlarının yeri belli oldu

 • 2

  'Almanya'da 3 camiye bomba ihbarı' asılsız çıktı

 • 3

  Araç sahiplerine müjde: 16 kuruş indirim

 • 4

  Kayıp Fransız denizaltısı 51 yıl sonra bulundu

 • 5

  ABD heyeti ile yapılan Suriye toplantısı sona erdi

Bakan Akar'dan Jeffrey Suriye uyarısı: Görüşmeden rahatsızız!
ABD yeni savaş oyuncağını ilk kez İran'a karşı kullandı iddiası
Hava harekatıyla 8 terörist etkisiz hale getirildi
FETÖ'cü komiser sahte dolar basarken yakalandı
Rus uçakları saldırdı! Çok sayıda ölü var
Türkiye'nin ilk 'yapay zeka mühendisliği' bölümünün müfredatı hazır
İstanbul Valiliği Suriyeliler için tarih verdi
Askeri havacılık trendleri nasıl bir gelecek gösteriyor?
ABD'li general PKK'lı sözde yönetici ile görüştü
Rusya'dan ortak S-400 üretimi hakkında açıklama
Hürjet için kritik gelişme! Başarıyla geçti
ABD'ye rest! Karşı adım atarız
Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı
Türkiye ve Gürcistan için tarihi gün
Batman'da ele geçirildi! Tam 1 ton