YAZARLAR

Tüm Yazıları Eyyup Azlal

Hoyratça Sevdim

13.08.2019 00:02

Nar gülüyem

Açılmış nar gülüyem

Bir yandan kapı komşu

Bir yanda sevgiliyem...

Bu hoyratın sahibi Fırıncı Mehmet Gözoğlu, nam-ı diğer Urfalı Fırıncı Mıhe... Urfa’da altmışlı yılların bilinen bir esnafı ve musikişinaslarındandır. Nar Gülüyem hoyratı okunurken Urfalılar arasında çoğu zaman bir muhabbet konusu olmuştur. Urfalı Fırıncı Mıhe bir hoyratla sevdiği kızın gönlünü çalmıştır. Tabi Urfalı Fırıncı Mıhe buna kızar. Sadece sevdiceğim değil, onun babasının da anasının da gönlünü kazandım bu hoyrat ve hoyratlarımla...

 Nasıl anlatayım Urfalı Fırıncı Mıhe’yi. Önce evinden başlayalım. Evi  şair Şükrü Algın’ın tarifiyle şöyle bir yerdeydi.

 

Bir evimiz vardı kalaboynu’nda 

Yolu inişli çıkışlı

Duvarları kesme taştan, kapısı hilal nakışlı

Hayatı mermer döşeli

Ortasında bir havuz,  havuzu dört küpeli

 

O zamanlar konum böyle yapılırdı. Elimizde ne akıllı telefonlar ne de bize yol gösteren “Gogıl Amcalar” vardı. Meselemize dönelim...Geçtiğimiz günlerde Çapıt Top’un yazarı kıymetli dostum Fuat Kürkçüoğlu, Urfa ağzıyla “Zelo” diye bir hikaye yazmıştı. Hikayeyi okudum, hoşuma gitti. Fuat Ustayı arayıp tebrik ettiğimde bu hikayedeki kahramanın kim olduğunu sormuştum. Cevaben Urfanın kıymetli müsikşinaslarından Fırıncı Mehmet Gözoğlu olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlanmıştım.

Yazar Kürkçüoğlu’nun kaleme aldığı hikayesinin bir bölümünü İstanbul ağzına dönüştürerek paylaşmak istiyorum.

“Zelé, bızım him komşumuzdu. Duvarımız birbirine bitişikti. Bizim sesimiz onlara, onların da sesi bizdeydi. Öylesine yakındık birbirimize, öyleki yakın. Ee! Ben de Zelé’yi öyle  seviyem ki! Gözüm ondan başkasını görmüyor! O da beni seviyor. Farkındayım amma, biye (bana)  sölyemiyor! Ben de ona söyleyebiliyorum ki? Ben de sölyemiyorum işte. Kaşdan gözden, işaretlen! Öyle anlaşıyoruz işte...”

(Urfa’da Züleyha halk arasında Zelo ya İstanbul Türkçesinde olmayan uzun e şeklinde Zelé şeklinde bazen de Zelkha ya da Zeliha şeklinde söylenişlerini de duymuşumdur. Him ise şudur. Eski evler, biribirine tek duvar ya da çift duvarla bitişikti.Tek duvarlı evlere “him” denilirdi.)

İşte böyle bir zamanda Urfalı Fırıncı Mıhe askerden yeni gelmiştir. Sıra gecesinden arkadaşları onu uzak bir mağaraya götüreceklerdir. Çiğköftedir, kadayıftır, mırra kahvedisir...Bütün hazırlıkları yapıp yola çıkacaklardır. Urfalı Fırıncı Mıhe de onları bekletmemek için kapıdan dışarıya adımını atar. Adımını dışarı atarken çocukluk yıllarında beraber oynadığı Zelé’yi görmüştür. Zelé de o vakit  evlerinin önünü süpürmektedir. Urfalı Fırıncı Mıhe’nin gözünde Zelé küçükken oynadığı oyunlarla aklına gelirdi. Ama Zelé onu gördüğünen içeriye doğru kaçar. O vakit Urfalı Fırıncı Mıhe, duygulanır, Zelé’yi bir genç kız olarak görür. İçine bir aşk ateşi hafiften yanmaya başlar.  Merhum Mahmut Coşkunses’in seslendirdiği bir Urfa türküsünü mırıldar.

Evlerinin önü dardır geçilmez

Suları soğuktur anam bir tas içilmez

Anadan geçilir yârdan geçilmez

 ...Gel zaman git zaman Urfalı Fırıncı Mıhe, aşkını bir mektupla Zelé’ye ilan etmek ister. Ama nafile... Çünkü Zelé’nin okuma yazması yoktu. Urfa’lı Fırıncı Mıhe, Zelé için  Mecnun olmuştu ama Zelé bildiğiniz  Leyla olamamıştı. O, her ne kadar mektubuna başlarken “bu, ben bela yükü altında bulunan şaşkın, ağlayıp inleyip tutkun aşıktan gelen mektuptur.” dese de damdan atılan mektuba Zelé, şaşkın şaşkın bakmış ve mütebessim duygular içinde mektubu kutsal bir varlığı gibi saklamıştı.                                                                                                                                              Aşık, Maşukuna aşkını artık hâl diliyle anlatmak zorunda kalmıştı.

Not 1: İnşallah gelecek yazımızda okuduğu İsfahan Hoyratla Zelé’nin hem babasını hem de anasını n kalblerini çalan Urfalı Fırıncı Mıhe’nin ayrıca üstadı müzik duayeni Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün verdiği yeni isimle nasıl “Cihan Mıhe” olduğunu yazacağız.

Not 2: Tevekkülün ve teslimiyetin en kutlu menkıbesinden  nasiplenmemiz temennisiyle Kurban bayramınızı kutluyor, ibadetlerinizin makbul olmasını diliyorum. Dualarınıza karışmak umuduyla, nice makbul zamanlar...

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Libya' açıklaması!

 • 2

  Bakan Varank'tan öğrencilere çağrı

 • 3

  Ülkelerin siber yetenekleri Türkiye'de ölçülecek

 • 4

  Otomotivde 'sıfır araç' trafiği

 • 5

  Zajc'ın sahalara dönüş tarihi açıklandı!

Günün Manşetleri

İlahiyatlarda İslam yoktur
İhracatçılar bürokrasiye takılmadan 'tek tıkla' destek alacak
Milli Savunma Bakanı Akar: Sadece terör örgütleri ile mücadele ediyoruz
'Türk donanması İsrail araştırma gemisini Doğu Akdeniz'den çıkardı'
Esnaf ve tüccar için e-fatura uyarısı
Somali'nin ilk tarım fuarı 'Somturk Agro Expo 2019' açıldı
Erdoğan, İsviçre ve Malezya'yı ziyaret edecek
Milyonlarca çalışana müjde! Artık tazminat davalarında...
Konutta KDV ve tapu harcı indiriminde son 15 gün
Türkiye'den ABD'ye net mesaj!