YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

11 Kasım'da 11 Milyon Fidan

09.11.2019 00:02

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Geleceğe Nefes” seferberliği ile 11 Kasım Pazartesi günü 81 ilde 3 saatte 11 milyon fidan dikilecek. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin her köşesinden yoğun ilgi gören bu anlamlı ve kapsamlı organizasyonla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Pakdemirli’nin paylaştığı bilgilere göre; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın (FAO) Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi raporuna göre dünyamızdaki orman varlıkları hızla azalırken, aynı dönemde Türkiye, ormanlarını artırabilen nadir ülkeler arasında bulunuyor.

Türkiye'deki orman varlığı, bakım, erozyonla mücadele, rehabilitasyon, ağaçlandırma çalışmaları ve çeşitli eylem planlarıyla her sene düzenli olarak artıyor. 1999 yılında 20.8 milyon hektar olan orman varlığımız, 2018 yılında 22.6 milyon hektara ulaştı. Son 20 yılda, dünya genelinde orman varlıkları azalırken, ülkemiz orman varlığını yaklaşık 2 milyon hektar arttırdı.

Dünyanın en önemli 100 ormanından 9’u Türkiye’de yer alıyor. Bunlar; Küre Dağları-Kastamonu/Bartın, Fırtına Vadisi-Rize, Karçal Dağları-Artvin, Amanos Nur Dağları-Hatay/Osmaniye, İstanbul Ormanları-İstanbul, İbradı-Akseki Ormanları-Antalya, Datça ve Bozburun Yarımadaları-Muğla, Fethiye Babadağ-Muğla ve Yenice Ormanları-Karabük.

Aslında ülkemizde her yıl çok daha fazla sayıda ağaç dikiliyor. “Geleceğe Nefes” kampanyası ise toplumu doğa ve çevre konusunda bilinçlendirmek amacı güdüyor.

Orman Genel Müdürlüğü’ne ait bu fidanların tamamı yerli ve milli kaynaklardan tedarik ediliyor. Bölgenin iklim koşullarına göre dikilecek olan fidanların türleri ise sarıçam, karaçam, kızılçam, fıstık çamı, sedir, mavi selvi, kara selvi, çınar, akçaağaç, ıhlamur, dut, ceviz, badem, iğde, zerdali vs.

Dikimde kullanılacak fidanların ortalama maliyeti 2 TL. Dikim maliyeti ile beraber bir fidan yaklaşık 3 TL’ye mal oluyor. Bu kampanya kapsamında dikilecek fidanların toplam maliyeti ise yaklaşık 33 milyon TL olacak.

Kampanyaya en çok destek veren ilk 5 il sırasıyla; Manisa, Isparta, Bingöl, Tunceli, Edirne. 15 milyon nüfusa sahip İstanbul ise 177 bin fidanda kalmış.

Geleceğe Nefes seferberliği kapsamında Türkiye, iki Guinness Dünya Rekoru’na da imza atacak. Çorum’da hazırlanan dikim alanında ‘1 saatte en fazla fidan dikme’ ve ‘Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü’ rekoru Türkiye adına tescil ettirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile artık her yıl 11 Kasımda Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutlanacak.

Bu önemli etkinliğe katılmak isteyenler için bazı illere ait fidan dikim tören alanlarını paylaşalım; İstanbul: Eyüp / Pirinççi Mah. / Ağaçlandırma Sahası, Pendik / Kurna / Orman Arazisi Ağaçlandırması (End.Ağaç), Ankara: Yenimahalle / Susuz / Batıkent Çakırlar A.O.Ç Arazisi İzmir: Karabağlar / Çatalca / Tırazlı Mevkii Ağaçlandırma Sahası, Kınık / Bergama / Endüstriyel Plantasyon Sahası, Ödemiş / Bademli / Toprak Muhafaza, Bayındır / Sarıyurt / Suni Tensil, Bursa: Nilüfer / Çalı/Başköy Mevkii / Ağaçlandırma Sahası.

Siz de https://gelecegenefes.com/ adresinden ücretsiz olarak bir fidanı sahiplenin ve bu güzel haraketin  bir parçası olun.

 

 

gozde.milat@yahoo.com

 

 

 

    

Son Haberler

 • 1

  Ermenistan başbakanı koronavirüse yakalandı

 • 2

  Acele edin! Bugün son gün

 • 3

  Moskova'dan Hafter'e gönderilen 'Sahte Libya dinarı' açıklaması

 • 4

  Umut Felik'in cansız bedeni bulundu.

 • 5

  İran'da 4,7 büyüklüğünde deprem.

Dolar ne kadar? 01.06.2020
Meryem suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Nas suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Felak suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Kekik kullanmanın faydaları nelerdir?
Ayakkabı kokusu nasıl geçer?
Bronşit neden olur?
Mümtehine suresi, Mümtehine suresinin okunuşu ve anlamı
Hucurat suresinin faziletleri ve faydaları
Hucurat suresinin nüzul sebebi...
Hucurat suresinin okunuşu nasıldır?
Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?
Damla sakızlı çatlak kurabiye nasıl yapılır?
Kabir azabından kurtulmak için okunacak dua
El Bedi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Fetih suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Vakıa suresinin okunuşu ve meali nasıldır?
Yasin suresinin okunuşu ve meali nasıldır?
Alıç sirkesinin faydaları nelerdir?
Evdeki kızartma kokusu nasıl geçer?
Yüzde karıncalanma neden olur?
Saf suresi, Saf suresinin okunuşu ve anlamı
Kaf suresinin faziletleri ve faydaları