YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

Ekonomi hocaları Türkiye ekonomisinden ümitli

28.12.2018 00:02

 

Geçtiğimiz hafta, İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) ‘Türkiye Ekonomisi 2019 Beklentileri Çalıştayı’nı düzenledi. İstanbul’daki üniversitelerde görevli olan 28 ekonomi ve finans hocasının katıldığı çalıştayın sonuç raporunda, hocaların dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmeleri ve beklentileri yer alıyor.

Çalıştayın sonuçlarına göre, akademisyenlerin 2019 yılında dünya ekonomisinden ümitleri yok. Dünya ekonomisinde yaşanması muhtemel durgunluk yanında, artan ticaret savaşları ve özellikle politik gerilimler, 2019 yılında dünya ekonomisinin en önemli sorunları olacak. Dolayısıyla dünyayı, artan ticaret savaşları ve şiddetlenen politik gerilimlerin şekillendirdiği zor bir yıl bekliyor.

Çalıştayın sonuçları, ticaret savaşları ve parasal daralma ile boğuşan ABD ekonomisine karşın, Avrupa Birliği ve İngiltere ekonomisinin daha sıkıntılı olduğunu gösteriyor. Avrupa Birliği ve İngiltere’deki ‘Brexit belirsizliğine’ dikkat çekiliyor. Sürecin taraflarca kötü yönetildiğine vurgu yapılırken, düşük büyüme performansı ve sokak olaylarının gölgesinde Avrupa’yı zor bir yılın beklediği öngörülüyor.

Çalıştaya katılan hocalara göre, dünya ekonomisinde orta vadeli en önemli risk ise Batı ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki yüksek borçluluk düzeyleri. Dünya genelindeki yüksek borçluluğun dünya ekonomisinin geleceği için büyük bir tehdit oluşturduğu düşünülüyor.

Türkiye ekonomisi için ise en önemli risk olarak jeopolitik riskler görülüyor. Küresel ekonomideki durgunluk ve belirsizlikler de, tüm diğer gelişmekte olan ülkeler için olduğu gibi, Türkiye ekonomisi için de önemli bir risk unsuru durumunda.

Ekonomideki yavaşlamaya dikkat çekilirken, ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin yerinde olduğu görüşünde birleşiliyor. Özellikle sermaye piyasasının geliştirilmesine ve firmaların finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasına yönelik adımların önemli gelişmeler olduğuna vurgu yapıldı. Ayrıca, cari işlemler açığı ve kamu maliyesindeki dengelenmenin de altı çizildi. Bu çerçevede, ekonomideki dengelenme ve büyüme açısından 2019 yılının daha olumlu bir yıl olacağı beklentisi paylaşıldı.

Firmalar açısından ise döviz cinsinden borçların önemli bir yük olduğu dile getirilen çalıştayda, ancak piyasalardaki dengelenmenin bu açıdan olumlu bir gelişme olduğu görüşü ifade edildi. Bu anlamda, birçok firmanın ‘risk yönetimi’ yapmadığına dikkat çekilerek, firmaların her zaman, yani işler iyiyken de, mutlaka ‘risk yönetimi’ yapmaları gerektiği uyarısında bulunuldu.

Kısa vadede bazı risklerin mevcudiyetine karşın, Türkiye ekonomisinin büyük bir potansiyelinin olduğu, uzun vadeli planlama ile uzun dönemli bir büyüme patikasının mümkün olduğu görüşü çalıştayın öne çıkan sonuçlarından biri. Bu çerçevede, enerji ve tarım sektörlerinin önemine vurgu yapılan çalıştayda, işgücü piyasası, eğitim ve teknoloji alanlarında bazı reformların yapılmasının gerekliliği de ifade edildi.

Özetle; Türkiye ekonomisinin potansiyeline güvenen ekonomi hocaları, bazı sorunlara rağmen, Türkiye ekonomisinin geleceğinden ümitli.

 

gozde.milat@yahoo.com

 

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  DSÖ küresel acil durum ilan etti!

 • 2

  Varlık barışı yıl sonuna kadar uzatıldı

 • 3

  ABD ve İngiltere'den Erbil saldırısı açıklaması

 • 4

  TSK PKK'nın Irak'taki yayılmasını kesti

 • 5

  AYM'den emsal 'emekli maaşı' kararı

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit