YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

İpotekli Konut Satışlarında Rekor Artış

18.10.2019 00:01

2018 Ağustos ayında yaşadığımız kur şokunun ardından ülke ekonomisi zor bir döneme girdi. Kuru dizginlemek için önce faiz oranları arttırıldı. Bu sayede dövizde nispeten bir istikrar sağlandı. Fakat döviz kuru için atılan bu adımlar bazı ekonomik verileri de olumsuz yönde etkiledi.

Örneğin faizlerin artmasıyla birlikte başta Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat-konut, otomotiv gibi kredi desteğiyle büyüyen pek çok sektörde daralma yaşandı.

Ancak bu daralma süreci faiz oranlarının 750 baz puan inmesiyle birlikte sona erdi. Verilere baktığımızda Temmuz ayından itibaren konut satışlarında ciddi bir toparlanma görüyoruz.  

Birkaç ay öncesine ait verileri hatırlayalım;

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı konut satış istatistiklerine göre; konut satışları 2019 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 oranında  azalırken, Temmuz ayında bu düşüş yavaşlamış ve satışlardaki azalış yüzde 17,5 olarak gerçekleşmişti.

Ağustos ayında ise satış oranları artıya geçti ve satışlar yüzde 5,1 oranında arttı. En son gelen verilere göre ise konut satışları 2019 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 oranında arttı. Sektördeki bu toparlanmanın  önümüzdeki aylarda da devam edeceği tahmin ediliyor.

Verilerin detayına bakacak olursak; Türkiye genelinde toplam 146 bin 903 konut satılmış.

Konut satışlarında, İstanbul 23 bin 265 konut satışı ve yüzde 15,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 14 bin 906 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 8 bin 830 konut satışı ve yüzde 6 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 19 konut ile Hakkari ve Ardahan, 75 konut ile Şırnak oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 410,2 oranında artış göstererek 57 bin 811 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 39,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 719 konut satışı ve yüzde 15,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 60,1 ile Artvin oldu.

İpotekli konut satışlarındaki rekor artışın sebebi faiz ve baz etkisi.

Diğer konut satışları ise Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,2 oranında azalarak 89 bin 092 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 14 bin 546 konut satışı ve yüzde 16,3 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 62,5 oldu. Ankara 7 bin 818 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 4 bin 849 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 11 konut ile Ardahan oldu.

Son Haberler

 • 1

  Nişana katılanlara 85 bin lira ceza kesildi

 • 2

  THY'den bilet değişikliği duyurusu

 • 3

  AB'den Türkiye'ye yardım teklifi

 • 4

  İran'da koronaya bağlı ölümler 8 bin 209 oldu

 • 5

  Selçuk: Uzaktan eğitim sistemin parçası olacak

Nazar değen kişiye okunacak dua
Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir?
Meryem suresi
Fetih suresi
Yasin suresi
Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?
Arpacık neden olur?
Vakıa suresi, Vakıa suresinin okunuşu ve anlamı
Casiye suresinin faziletleri ve faydaları
Casiye suresinin nüzul sebebi...
Casiye suresinin okunuşu nasıldır?
Prostat kanseri belirtileri nelerdir?
Bitli kurabiye nasıl yapılır?
Es Sabur Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Ayetel Kürsi
Nazar duasının okunuşu ve anlamı nasıldır?
Günde 21 tane kuru üzüm yemenin şaşırtan faydaları...
Ayaktaki nasır nasıl geçer?
Tırnak batması nedir, neden olur?
Hadid suresi, Hadid suresinin okunuşu ve anlamı
Ahkaf suresinin faziletleri ve faydaları
Ahkaf suresinin nüzul sebebi...
Ahkaf suresinin okunuşu nasıldır?
Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?