YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

İşsizlik Oranında Sınırlı Düşüş

11.01.2020 00:01

 

Türkiye ekonomisi 2019 yılının I. çeyreğinde yüzde 2,6 ve II. çeyreğinde yüzde 1,5 oranında daralmıştı. Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan III. çeyrekte ise yüzde 0,9 oranında büyümüştü. Büyümedeki bu toparlanma diğer makroekonomik göstergelere yavaş yavaş yansımaya başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) en son yayımladığı işgücü istatistiklerine göre; 2019 yılı Ekim döneminde işsizlik oranı yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılı Eylül döneminde bu oran yüzde 13,8 idi. İşsiz sayısı ise Eylül döneminde 4 milyon 566 bin kişi iken Ekim döneminde 4 milyon 396 bin kişiye düştü. Bir önceki döneme göre sınırlı da olsa iyileşme gösteren işsizlik verileri geçen senenin aynı dönemine göre olumlu bir tablo çizmedi.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi arttı. İşsizlik oranı 1,8 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 2,1 puanlık artış ile yüzde 15,7 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 527 bin kişi azalarak 28 milyon 343 bin kişi, istihdam oranı ise 1,6 puanlık azalış ile yüzde 45,9 oldu.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 puan artışla, yüzde 25,3, istihdam oranı ise 1,9 puan azalarak yüzde 32,8 oldu. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puanlık artışla yüzde 26 seviyesinde gerçekleşti.

Ekim 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puan artarak yüzde 34,9 olarak gerçekleşti. Tarım sektöründe çalışan kadınların yüzde 96,4’ü kayıt dışı çalışıyor. Diğer bir ifadeyle tarımda kayıtlı çalışan kadın hemen hemen hiç yok. Tarım sektöründe toplam 2 milyon 252 bin kadın istihdam ediliyor. Bir milyon 803 bin kadın ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. Yani bırakın sigortalı çalışmayı, herhangi bir ücret de almıyor.

Eğitim durumuna göre işgücü tablosunda en çok dikkat çeken grup mesleki veya teknik lise mezunları. Bu kalemde işsizlik oranı yüzde 12,7'den yüzde 15,6'ya çıkmış. Pek çok yerde işverenlerin nitelikli eleman bulamadıklarını duyuyoruz. Demek ki mesleki veya teknik lisede verilen eğitim iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Ekonomik faaliyete göre, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, tarım sektöründe 92 bin kişi azalırken, inşaat sektöründe 45 bin kişi, hizmet sektöründe 49 bin kişi, sanayi sektöründe ise 120 bin kişi arttı. Sanayi üretimi Ekim 2019'da yüzde 3,8 artmıştı. Bu artışın istihdam rakamlarına olumlu yansıdığı görülüyor.

 

gozde.milat@yahoo.com

Son Haberler

 • 1

  AB yönetimi, üye ülkelerden Lübnan için yardım istedi

 • 2

  S.Arabistan'da 35 kişi daha hayatını kaybetti

 • 3

  Bir ilde daha maske takmak zorunlu hale geldi

 • 4

  Filip Novak Fenerbahçe'de!

 • 5

  5 gündür kayıp çocuk ailesine kavuştu

Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Tarte tatin nasıl yapılır?
Minik tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Hafız zikrinin faziletleri
Esmaül Hüsna'dan El Kebir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(06.08.2020)
Dolar ne kadar? 06.08.2020
Dinimizde erkeğin altın takması neden haram?
İşlerin rast gitmesi için okunacak dua ve sureler...
Kudret narı nasıl tüketilir?
Mide bulantısına ne iyi gelir?
Sarımsak yağının faydaları nelerdir?
Biberiye çayının faydaları nelerdir?
Hac suresi, Hac suresinin okunuşu ve anlamı
Enam suresinin faziletleri ve faydaları