YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

Klimayı Bilinçli Kullanalım

17.08.2019 00:01

Bundan birkaç sene öncesine kadar klima lüks tüketim ürünü olarak görülüyor iken, yaz aylarında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle; evler, iş yerleri, kamu kurumları, kafe ve restoranlar için artık bir ihtiyaç haline geldi. Türkiye’de yaklaşık 12 milyon ev tipi klimanın aktif olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

İklimlendirme sektörüne ait verileri inceleyen B2Press, yaz aylarında artan klima kullanımı neticesinde Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisini hesapladı. Buna göre; serinlemek için günde ortalama 6 saat çalıştırılan 18.000 BTU’luk bir klima üç aylık yaz döneminde yaklaşık 630 kilowatt saat (kWh) elektrik harcıyor.

Bu hesaptan hareketle Türkiye’de 3 aylık yaz döneminde kullanılan 12 milyon klimanın toplam tüketimi ise 7,8 milyar kilowatt saat (kWh), yani 7.560 gigawatt’a (GW) denk geliyor. Bu enerji tüketimi Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrali olan Atatürk Barajı’nın bir yılda ürettiği 8.900 gigawatt (GW) elektrik enerjisinin yüzde 85’ine denk geliyor.

Klima konusunda çok da bilinçli davranmıyoruz. Yapılan yanlışların başında; daha hızlı serinlik elde etmek için klimayı en düşük sıcaklığa(18°) ayarlamak, uyurken klimayı açık bırakmak, düzenli bakımını yaptırtmamak geliyor. Ülkemizde ve dünyada kabul edilen en uygun sıcaklık 24-26°C olarak kabul ediliyor. Bu şu yüzden önemli; düşürdüğümüz her bir derece klimanın elektrik tüketimini yüzde 10 oranında artırıyor.

Klima kullanırken alınabilecek temel tasarruf önlemleriyse şöyle sıralanıyor;

Klima satın alırken enerji tüketimi en az olan A sınıfı klimaları tercih edin. Eğer A+++ alırsanız enerji tüketimi, elektrik faturası ve doğaya verilen zarar 4 kat azalır.

Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini yüzde 10 artıracaktır.

Klimanızın fan ayarı olarak bilinen üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın. Bu şekilde daha hızlı serinlik elde edemezsiniz.

Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.

Çok sıcak günlerde perde ya da jaluzinizi kapatarak güneş ısısını kesin.

Eski klimalarınızı yenileyin. Eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla yüzde 40’a kadar daha fazla enerji harcar.

Klimanızın filtrelerini belirli aralıklarla temizleyin, bakımlarını yaptırın.

Klimanın dış ünitesini güneş almayan bir yere monte edin.

Yeri gelmişken Türkiye’nin iklimlendirme pazarındaki durumuna da bakalım. İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre geçtiğimiz yıl 1.012.185 adet split (duvar tipi) klima satışı yapılmış. 303.988 adet split klima da ihraç edilmiş.

Türkiye’de 2000 yılında henüz klima üretilmiyorken, bugün Avrupa’nın tüm ihtiyacını karşılayabilecek üretim kapasitesine ulaşılmış durumda. 2019 Ocak ve Nisan ayları arasında en çok klima ihracatı İtalya’ya gerçekleştirilmiş. Geçtiğimiz yıl İtalya’ya yapılan ihracat tutarı 30 milyon doların biraz altında iken bu sene rakamlar 40 milyon dolara yaklaşıyor.

 

gozde.milat@yahoo.com

 

 

 

 

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  Kaza yapan uçağın pilotu ile ilgili şoke eden gerçek!

 • 2

  Kupada yarı final maçlarının programı belli oldu

 • 3

  Bu yıl ikna yöntemiyle 41 terörist teslim oldu

 • 4

  Ömer Faruk Kavurmacı'ya FETÖ'den hapis cezası

 • 5

  FETÖ'cü mahrem imamlar itirafçı oldu

Günün Manşetleri

BM Genel Sekreteri Guterres'ten İdlib için ateşkes çağrısı
Erdoğan Putin ile İdlib'i görüştü
İdlib'de stratejik önemdeki Neyrab köyünde çatışmalar sürüyor
Polislere müjde! Çalışma şartları iyileştirildi
Ceren Damar davasında karar
İran'la Kovid-19'la ilgili tedbirlerin acilen hayata geçirilmesi kararlaştırıldı
Karaköy saldırganına verilen ceza belli oldu!
Bakan Akar ve komutanlar Suriye sınırında
İran'dan sonra İsrail'de de koronavirüs görüldü
Bakanlık'tan Atakan Kayalar açıklaması