YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

Sanayi Üretimi Yıllık Yüzde 8,6 Arttı

14.02.2020 00:01

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan sanayi üretim endeksi sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin üretimlerindeki artışı ya da azalışı gösteriyor. Toplam sanayi üretimi Eylül 2018 ila Ağustos 2019 arasındaki dönemde her ay düşüş kaydetmişti. Bu düşüş trendi 2019 Eylül ayından itibaren yön değiştirmişti.

Takvim etkisinden arındırılmış yıllık değişim oranları tablosuna göre Eylül ayında yüzde 3,4, Ekim ayında yüzde 3,8, Kasım ayında yüzde 4,9 oranında artan sanayi üretimi Aralık ayında ise yıllık yüzde 8,6 arttı.

2018’e ait pek çok ekonomik veri kur şoku yüzünden olumsuz geldiği için 2019 yılına ait rakamlar baz etkisi nedeniyle olumlu bir tablo çiziyordu. Artık 2020 yılının ikinci ayının ortasına geldik. Dolayısıyla bu iyileşme süreci tamamen baz etkisinden kaynaklanmıyor.

Sanayi üretiminin detayına baktığımızda Aralık ayında ara malı yüzde 10,6, sermaye malı yüzde 12,4, dayanıklı tüketim malları yüzde 4,8 ve dayanıksız tüketim malları yüzde 6,3 arttığını görüyoruz.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Sanayi üretimi aylık ise yüzde 1,9 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,5 arttı.

Toplam sanayi üretimi içindeki en büyük pay imalat sanayi sektörüne ait. İstanbul Sanayi Odası'nın yayımladığı Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri de sanayi üretimindeki artışı destekliyor.

Aralık’ta 49,5 olarak ölçülen PMI Ocak’ta 51,3’e yükselerek son 22 aylık dönemde ilk kez eşik değer 50,0’nin üzerinde gerçekleşti ve sektörün faaliyet koşullarında ılımlı iyileşmeye işaret etti.

Talepteki iyileşme, Ocak ayında yeni siparişlerin büyüme bölgesine geçmesini sağladı. Büyüme hızı ılımlı olmakla birlikte Mart 2018’den beri en güçlü düzeyde gerçekleşti. Yeni ihracat siparişleri de artış kaydederek 5 aylık düşüş trendini sona erdirdi.

Yeni siparişlerin yeniden artışa geçmesi, imalatçıların üretimi üst üste üçüncü ay genişletmesini sağladı.

Yeni siparişlerde olduğu gibi üretimdeki artış da iki yıla yakın bir dönemin en yüksek oranında gerçekleşti. Üretimde büyümenin ivme kazanması, yeni siparişlerdeki artışa rağmen firmaların birikmiş işlerini azaltabilmesini sağladı. İstihdam da son 3 ayın ilk artışını kaydetti.

 

gozde.milat@yahoo.com

Son Haberler

 • 1

  KKTC'de son 24 saatte 1 yeni vaka

 • 2

  Türkiye'nin yardım eli Sırbistan'a uzandı

 • 3

  Van'da kuvvetli sağanak sele neden oldu

 • 4

  Bakan Koca'dan düğün uyarısı

 • 5

  Muğla'daki orman yangını kontrol altında

Fetih suresinin Türkçe okunuşu
Yasin suresinin Türkçe okunuşu
Arefe günü okunacak dua ve sureler
Boğaz yanması neden olur?
Bademcik şişmesi nasıl geçer?
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Şuara suresinin nüzul sebebi..
Şuara suresinin faziletleri ve faydaları
Şuara suresinin okunuşu nasıldır?
Lorlu kurabiye nasıl yapılır?
Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'da Er Rezzak zikrinin faziletleri
Nazar için okunacak dua ve sureler
Dil yanmasına ne iyi gelir?
Zümer suresi, Zümer suresinin okunuşu ve anlamı
Göz ağrısı okunacak dua ve sureler...
Neml suresinin nüzul sebebi..
Neml suresinin faziletleri ve faydaları
Neml suresinin okunuşu nasıldır?
Dil kanserinin belirtileri nelerdir?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Kırmızı kadife kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Vehhab zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?