YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

Sektörel Güven Endeksleri Arttı

23.05.2020 00:01

 

 

Sektörel güven endeksleri; hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren ve 10'dan fazla çalışana sahip özel sektör işyeri yöneticilerinin; işyerinin mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerini ve yakın gelecek için beklentilerini ölçüyor.

Hatırlayacağınız üzere Nisan ayında güven endeksleri Covid-19 salgını nedeniyle çok sert düşmüştü. Özellikle hizmet sektörü güven endeksinin yüzde 50,1 düşmesi salgının ekonomiye olan olumsuz etkisini daha net görmemize neden oldu. Tüketimin büyük ölçüde azaldığı bu dönemde zaten böyle bir tablo bekleniyordu.

Mayıs ayından itibaren ise salgının yayılma hızı düşüşe geçti, her akşam endişeyle takip ettiğimiz Türkiye günlük koronavirüs tablosu da umut vermeye başladı. Bu olumlu gelişmeler neticesinde başta berberler, kuaförler ve alışveriş merkezleri olmak üzere bazı işletmeler tekrar faaliyete geçti. Görünen o ki hemen olmasa da yavaş yavaş normale döneceğiz.

Nisan ayına ait verilerin olumsuz gelmesi diğer bir ifadeyle baz etkisi nedeniyle Mayıs ayına ait göstergeler nispeten iyi bir performans sergiledi ve üç sektörün de güven endekslerinde artış görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  verilerine göre;

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında 46,1 iken, Mayıs ayında yüzde 10,8 oranında artarak 51,1 değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi yüzde 82,9 artarak 77,2 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi yüzde 19,2 azalarak 39,0 değerini aldı. Son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi ise yüzde 22,5 azalarak 37,1 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mayıs ayında yüzde 5,0 oranında artarak 79 değerini aldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 1,6 artarak 120,4 oldu. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi yüzde 48,8 artarak 75,1 değerini aldı. Son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi ise yüzde 26,7 azalarak 41,6 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 44,7 iken, Mayıs ayında yüzde 31,1 oranında artarak 58,5 değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi yüzde 39,9 artarak 77,1 oldu. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise yüzde 16,9 artarak 40,0 değerini aldı.

 İnşaat sektöründe Mayıs ayında girişimlerin yüzde 18,2'si faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 81,8'i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "diğer faktörler" Nisan ayında yüzde 50,7 iken Mayıs ayında yüzde 47,3, "talep yetersizliği" Nisan ayında yüzde 42,4 iken Mayıs ayında yüzde 44,8 ve "finansman sorunları" Nisan ayında yüzde 39,0 iken Mayıs ayında yüzde 39,9 oldu.

 

gozde.milat@yahoo.com

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  Süleyman Soylu'nun acı günü

 • 2

  Maske uyarısı yapan şoför öldürüldü

 • 3

  LGS'ye giren öğrencinin cevap kağıdı kayboldu

 • 4

  İsrail'de Netanyahu karşıtı protesto

 • 5

  Afganistan'da bombalı saldırı

Kabir ziyaretinde okunacak dua sureler
Çikolatalı kurabiye nasıl yapılır?
Meme kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Muiz zikrinin faziletleri
Kötü insanların şerrinden korunmak için okunacak dua ve sureler...
Evde köpek beslemek neden haram?
Ahzab suresi, Ahzab suresinin okunuşu ve anlamı
Taha suresinin nüzul sebebi...
Taha suresinin faziletleri nelerdir?
Taha suresinin okunuşu nasıldır?
Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?
Sıvı yağlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan Er Rafi zikrinin fazileletler
Ayetel Kürsi okumanın faziletleri nelerdir?
Vakıa suresi okumanın faziletleri nelerdir?
Fetih suresi okumanın faziletleri nelerdir?
Yasin suresinin faziletleri nelerdir?
Mürekkep lekesi nasıl çıkar?
Alerji nedir, neden olur?
Diş ağrısına ne iyi gelir?
İslam'da eşek eti neden haram?
Cuma günü okunacak dua ve sureler
Sebe suresi, Sebe suresinin okunuşu ve anlamı
Enbiya suresinin nüzul sebebi...