YAZARLAR

Tüm Yazıları Gözde Altıntaş

Turizm Gelirimiz Yüzde 22 Arttı

08.11.2019 00:01

 

Turizm, katma değeri yüksek olan sektörlerin başında geliyor. Gerek cari dengeye olumlu etkisi gerekse sağladığı istihdam açısından da turizm son derece önemli bir sektör. Sektörün en yoğun olduğu ayları kapsayan III. çeyreğe ait turizm istatistikleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlandı. Buna göre;

Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 22 artarak 14 milyar 31 milyon 122 bin $ oldu.

Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 82,1'i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 17,9'u ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Bu çeyrekte yapılan harcamaların 9 milyar 887 milyon 256 bin $'ını kişisel harcamalar, 4 milyar 143 milyon 866 bin $'ını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 623 $, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 789 $ oldu.

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2019 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15 artarak 21 milyon 611 bin 964 kişi oldu. Bunların yüzde 85,3'ünü 18 milyon 438 bin 139 kişi ile yabancılar, yüzde 14,7'sini ise 3 milyon 173 bin 825 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,8 artarak 1 milyar 230 milyon 964 bin $ oldu.

Verilere göre sektörün yıl sonu hedefine ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye'nin 2023 turizm hedefi ise 50 milyon turist ve 50 milyar dolardı. Sektöre ait verilerin beklenenden iyi gelmesi neticesinde bu hedef 75 milyon turist ve 65 milyar dolar olarak revize edilmişti.

Turizm gelirinin yüzde 22 artması elbette olumlu. Ancak turist başına ortalama harcama yaklaşık 4-5 yıldır çok fazla artmıyor. Ülkemizi ziyarete gelen turistler alt ve orta gelir grubunda yer alan kişilerden oluşuyor. Diğer bir ifade ile ülkemiz zengin turistler tarafından pek rağbet görmüyor. Ülkemizin muadili olan ülkelerde ise kişi başı ortalama harcama 1.200 doların üzerinde seyrediyor.

Turizm sektörünün gündeminde yer alan konu ise konaklama vergisi. Kişi başına gecelik konaklama vergisi 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 TL; 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12 TL; 3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 TL; 2 ve bir yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampingler için 6 TL; butik oteller ve özel konaklama tesisleri için 18 TL olacak.

Yani 4 kişilik bir ailenin bir hafta tatil için ödeyeceği konaklama vergisi 504 -168 TL arasında değişecek. Aslında dünyanın pek çok ülkesinde buna benzer vergiler uygulanıyor ancak bizde yeni olduğu için biraz tepki çekti. Umuyoruz ki bu düzenleme, önemli olduğu kadar hassas da olan turizm sektörünü olumsuz etkilemez.

Son Haberler

 • 1

  Fransa'da köprü çöktü: 2 ölü

 • 2

  Şanlıurfa sınırında YPG/PKK'lı 2 terörist yakalandı

 • 3

  Airbus'tan dudak uçuklatan anlaşma

 • 4

  ABD'den skandal Filistin kararı! Yasadışı tanımayacak

 • 5

  YPG/PKK'dan Rus askerine molotoflu saldırdı

Günün Manşetleri

A Milli Takım ve Yükselen Yeni Nesil
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bu saygısızlık kabul edilemez
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD ve Rusya mutabakatın gereğini yapmadı
AK Parti Sözcüsü Çelik: KKTC bayrağına karşı yapılan hadsiz saldırıyı şiddetle kınıyoruz
ABD, Türkiye sınırında petrol için üs kurdu
Bakan Soylu Türkiye'nin ilk kez eline geçen fırsatı açıkladı
Rejim güçleri ve Rusya 15 günde 56 sivil öldürdü
Bakan Pakdemirli: Türkiye tarımını dünya markası yapacağız
AB Batı Balkanlar'da da verdiği sözleri tutmuyor
Meteorolojiden sis uyarısı
CHP'li Soyer'den milyon euroluk oyun: Belediye gemilerini demirletip, ihale açtı
Ruslarla 8'inci ortak kara devriyesi yapıldı
Mehmetçiğe selam verdi diye sözleşmesini feshettiler
Başkan Erdoğan'dan kritik açıklamalar! Asla izin vermeyiz
Çavuşoğlu'ndan İran'a kritik çağrı!