ABD, Türkiye’ye kazık atıyor

Güncelleme: 17.08.2019 09:12

Münbiç olayında Türkiye’yi oyalayan ve verdiği sözleri yerine getirmeyen ABD, aynı gelişmeyi Kuzeydoğu Suriye’deki bölgenin yapılanmasında da uyguluyor.

İsmail Zelvi

TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Münbiç’te Türkiye’yi oyalayarak verdiği sözleri yerine getirmeyen ABD’nin, Kuzeydoğu Suriye’ye yapılacak harekatı önleyerek bölgenin kendi isteğine göre yapılanmasını sağladığını söyledi.

Türkiye’nin kararlı tutumu karşısında ön görüşmelere ABD’nin evet demek zorunda kaldığını belirten Şen, “ABD, 12 askerini Urfa’ya yolladı. Hedef 90 kadar askerinin buraya gelip Kuzey Suriye’deki koridorun kontrolünü Türkiye ile birlikte yapmak. Bir adım daha ileri gidelim, Türkiye ile birlikte değil kendi arzularına göre buralara yön verdirmek istiyorlar” dedi. 

ABD, Hedefinden şaşmadı

Türkiye’nin 480 km’lik sınır boyunda 32 km derinlikte 15.360 km karelik bir alanı PKK/PYD’den temizlemek istediğine vurgu yapan Prof. Şen, “Türkiye’de yaşayan belirli sayıda Suriyeli geçici sığınmacıları bu bölgeye yollamak istiyor. Amerika 5 km’lik bir alanı birlikte kontrol etmek istiyor. Hedefi PYD ve PKK’nın buraya ciddi bir şekilde yerleşmesini sağlamak ve bu iki grubu Türkiye’den gelecek herhangi bir saldırıya karşı korumak olacaktır” şeklinde konuştu.

ABD, Türkiye’yi frenliyor

Prof. Şen, sözlerini şöyle sürdürdü, “Türkiye’nin işi oldukça güç. ABD artık stratejik ortaklığı bırakın, Türkiye karşıtı bir ülke konumunda. Güney Kıbrıs’a bugüne kadar uyguladığı silah ambargosunu kaldırma çabasında olan ABD, Güney Kıbrıs’ı aynı zamanda NATO’ya da dahil etmek istiyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de arama yapmasına izin vermeme konusunda çalışan ABD, NATO ortağı Türkiye’yi dışlamak için her konuyu ele alıyor. F35’lere Türkiye ortak ülke olarak 1.6 milyar dolar para ödemesine rağmen buradan dışlıyor, gerekçe olarak s400’leri gösteriyor”

Türkiye, ABD’ye yaptırım uygulamalı

Prof. Şen, “S400’leri Türkiye Rusya’dan aldı fakat Nisan 2020’ye kadar kurmama konusunda ABD’ye söz verdi. ABD’den her geçen gün yeni bir yaptırım gelir mi korkusu içinde olan Türkiye elindeki kozları maalesef kullanmıyor. İncirlik Havaalanı’nı tartışmaya açmak hatta Türkiye’nin kontrolü altına almak, aynı şeyi Malatya askeri havaalanında uygulamanın yanında Türkiye ABD’ye karşı en iyi yaptırımı, almayı planladığı 100 Boeing’i almayarak gösterebilir. Türkiye’nin Boeing yerine 100 tane Airbus alması Fransa ve Almanya’yı Türkiye için kazandırırken Amerika’ya da iyi bir ders olur. Artık Türkiye ABD’nin yaptırımları yerine kendisinin ABD’ye yönelik yaptırımlarını konuşmalı” dedi.  

 

 

Kaza yapan uçağın pilotu ile ilgili şoke eden gerçek!

Bu yıl ikna yöntemiyle 41 terörist teslim oldu

Ömer Faruk Kavurmacı'ya FETÖ'den hapis cezası

Ceren Damar davasında karar
Fatih'teki surlar millet bahçesine çevrilecek

FETÖ'cü mahrem imamlar itirafçı oldu

Erdoğan Putin ile İdlib'i görüştü

Polislere müjde! Çalışma şartları iyileştirildi