Avrupa’nın milli silah hazımsızlığı

Güncelleme: 14.10.2019 10:14

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunu teröristlerden temizleme operasyonunu bahane eden 7 ülke silah ambargosu koydu. Fransa, Almanya, İtalya, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Hollanda’dan silah ithalatında 30. Sırada yer alıyor.

AB ülkeleri, kendilerinden silah alımını kısan Türkiye’ye karşı ambargo uygulayarak, Türk silah sanayisinin gelişimini protesto ediyorlar.

Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Finlandiya, İsveç ve Norveç bulunuyor. Fransa, Almanya'nın Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen savaşları sebebiyle Suudi Arabistan'a silah satışını durdurmasını şiddetli bir şekilde eleştirmişti.

Bu konu sebebiyle Almanya ile kriz yaşayan Fransa'nın Türkiye'ye uygulamaya hevesli olduğu ambargoyu Suudi Arabistan'a uygulamamasının sebebi istatistiklerde yer alıyor.

SUUDİ ARABİSTAN 2, TÜRKİYE 30. SIRADA

Suudi Arabistan Fransa'nın silah ithal ettiği ülkeler arasında 2. sırada yer alırken Türkiye liste 30. sırada. Ayrıca çoğu silahını Almanya ile ortak üreten Fransa'nın, Almanya'nın satış yapmaması dahilinde satışlarda kritik seviyede düşüşler gerçekleşiyor.

AMBARGOLAR ETKİSİZ

1990'lı yıllarda silah ambargoları ile yıldırılmaya çalışılan Türkiye, savunma sanayisindeki yerlilik oranını günden güne artırdı.

Uygulanacak ambargoların ordu ve savunma sanayisi nezdinde bir karşılığı bulunmuyor. Yetkililer ise ambargonun, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyona herhangi bir etkisi olmayacağını belirtiyor.

Hollanda uyruklu 2 terörist sınır dışı edildi

Pençe-3 harekatında PKK'lı 5 terörist öldürüldü

Sözcü İbrahim Kalın'dan flaş açıklamalar!

Adalet Bakanı Gül'den ceza indirimi açıklaması
Gri kategoride aranan terörist yakalandı

'Askeri Casuslukta Kumpas' davasında karar

Terör devleti Filistinlilerin evlerini yıktı

FETÖ'nün finans kaynaklarına yönelik soruşturmada 56 gözaltı