Bakan Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz mesajı

Güncelleme: 16.07.2019 11:55

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya'da düzenlediği basın toplantısında AB'nin Doğu Akdeniz adımına tepki gösterirken S-400 gündemine de değindi. Çavuşoğlu, "Türkiye'ye yönelik bir karar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. Orada 3 gemimiz var, dördüncü gemimizi de Doğu Akdeniz'e en kısa zamanda göndereceğiz." dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

S-400 VE F-35 MESELESİ

Biz bu tür konuların ABD gibi ülkelerle sorun yaratmasını istemiyoruz. ABD'li olan NATO genel sekreterinin açıklaması ortada. Her müttefik kendi savunması için sistemleri istediği yerden alır. S-400 sistemleri NATO sistemlerine F-35 dahil tehdit oluşturmuyor. Savunma ihtiyacı olduğu zaman kullanılacak bir sistemdir. Testin süreci de başlamıştır. Tamamlayınca kadar da devam edecektir.

AB'NİN YAPTIRIM KARARINA TEPKİ

Buna yaptırım demek bu işi çok ciddiye almak demektir. Çok da ciddiye almaya gerek yok .Bizi etkileyecek şeyler değil. Sivil havacılık görüşmeleri zaten Rum kesiminin girişimleriyle durulmuştu. AB her zaman merkez bankasına müdahaleyi eleştirir şimdi kendi bankalarına talimat veriyor. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kesimi ve Yunanistan'ın baskısıyla böyle kıytırıktan kararlar aldılar. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor. AB, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'ye gelmedikleri için pişman olduklarını söylüyorlar. Bundan sonraki süreçte Türkiye'ye yönelik bir karar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. Orada 3 gemimiz var, dördüncü gemimizi de Doğu Akdeniz'e en kısa zamanda göndereceğiz. Kıbrıs Türk halkının hakkını garanti altına almadıkları sürece biz oradaki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Rum kesimi de AB'yi arkasına almasın Türk tarafıyla masaya otursun.

Türkiye'den endişeliyiz uyarısı: Zorunlu değilse gitmeyin

Tel Abyad ve Resulayn'da hayat normale dönüyor

MSB'den kimyasal silah iddialarına yalanlama

MSB'den 'güvenli bölge' açıklaması!
Erdoğan Katar Başbakan Yardımcısını kabul etti

Bakan Çavuşoğlu'ndan Enver Cenk Şahin'e destek

Genelkurmay Başkanı'ndan kritik görüşme!

Trump'tan Erdoğan'ın paylaşımına yanıt!