Bakan Pakdemirli açıkladı! Tarihin en kapsamlı projesi

Güncelleme: 14.02.2020 10:30

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Atadan Toruna Tohum Seferberliği” ile Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlattıklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 'Atadan Toruna Tohum Seferberliği'ni başlattı. Yerli tohum üretiminin artırılması hedeflenen proje kapsamında 2023'te 2 milyon ton tohuma ulaşılması planlanıyor. 4 ayaklı uygulanacak seferberlik çerçevesinde 2 yılda 15 bin tohum üreticisi eğitilecek. Ayrıca Morfolojik ve Moleküler Test Laboratuvarı, Tohum Teşhis ve Analiz Görüntüleme Sistemi ve Fidan İhtisas Merkezi ile 'Ata Meyveleri Gen Bahçesi' kurulacak. Böylece Anadolu'nun verimli topraklarının tohumlarının yanında yerelleşmiş tohumlar, teknolojiyle yeniden gıda zincirine girecek ve sofralara ulaşacak.

TARİHİN EN KAPSAMLI PROJESİ
Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlattıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2002'de 145 bin ton olan tohum üretimi bugün itibarıyla 1 milyon 134 bin tona gelmiş. 2020'de 1 milyon 250 bin ton, 2023 için de 2 milyon tonluk hedefe doğru emin adımlarla yürüyeceğiz. En temel amacımız uluslararası pazardan, vatandaşlarımızın daha çok pay almasını sağlamak" dedi.
7 bölgede 61 araştırma enstitüsü bulunduğunu aktaran Pakdemirli, "1963'ten günümüze kadar; yem ve tıbbi aromatik bitkilerde 766, yerli sebzede 242 çeşit, ülkemiz Milli Çeşit Listesi'nde yer alıyor. 2019'da toplam 71 yerli tohumu sektörün kullanımına sunduk. Çeltik tohumunda ithalattan ihracata geçtik" ifadelerini kullandı.

İTHALATÇI DEĞİL İHRACATÇIYIZ
Kamuoyunda yanlış bilinen bir çok bilginin bulunduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, "Biz tohumda ithalatçı değil, ihracatçıyız. Kendi tohumunu kendi kendine üreten bir ülke olarak dünya tohum ticaretinde ilk 10'dayız. Türkiye'nin tarlada kullandığı tohumun yüzde 96'sı yerli. 86 ülkeye tohum ihracatı gerçekleştiriyoruz. Son 17 yılda üretimde 8 kat, ihracatta 10 kat artış yakaladık" değerlendirmesinde bulundu.

Aydın'da kavga eden 2 kişiye sosyal mesafe kuralını ihlalden para cezası

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Ücretsiz maske dağıtımında başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak

İstanbul'da kamu çalışanlarına serbest kıfayet izni
Emniyet sahte sağlık ürünü imalatçılarına göz açtırmıyor

Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Raab ile telefonda görüştü

Türk bilim insanı koronavirüsü izole etti

Ölüm tüccarları