Beştepe'deki kritik görüşmeler sona erdi!

Güncelleme: 17.10.2019 20:36

Başkan Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Pence'in görüşmesi sona erdi. Erdoğan ile Pence'in başbaşa ve heyetler arası görüşmeleri 4 saat 20 dakika sürdü.

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Ankara-Washington hattında ipler gerilmişken, Türkiye ABD'den üst düzey isimleri ağırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Saat 15.40'ta başlayan başbaşa görüşme yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. 

Başbaşa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Pence'in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme sona erdi. Görüşme 2 saat 40 dakika sürdü.

Ardından heyetlerarası görüşme başladı. Heyetlerarası görüşmeye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler katıldı.

Görüşmede ABD tarafında ise Pence ile birlikte Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien, Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield yer aldı.

Görüşmede Barış Pınarı Harekatı, harekat kapsamında bundan sonra atılacak adımlar, güvenli bölge planı ve ABD'nin yaptırım kararları gibi önemli başlıkların ele alındığı tahmin ediliyor. ABD heyetinin Ankara Büyükelçiliği'nde basın açıklaması yapabileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Kasım'da ABD'ye yapacağı açıklanan ziyaretle ilgili bu görüşmeye işaret etmişti. Görüşmenin sonucuna göre ziayretin yapılıp yapılmayacağı belli olacak.

Tel Abyadlılar eve dönüş mutluluğu yaşıyor

Gezici Barış Atay'dan darbe tehdidi!

Emine Erdoğan'dan 'otizm' açıklaması!

Şule Çet davasında istenen ceza belli oldu
Tekirdağ'dan heyecanlandıran haber! Tam 286 milyar metre küp doğalgaz

Fırat'ın doğusunda 9. ortak kara devriyesi tamamlandı

İHA'lar buldu, TSK vurdu!

MSB duyurdu: Yüzlerce roket lançeri ele geçirildi!