Biz bu tür filmleri daha önce gördük

Güncelleme: 23.04.2019 09:04

Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı provokatif saldırının ardından sığındığı evin yakılmak istenmesi karanlık odakların iç karışıklık çıkarma girişimi olarak yorumlandı. PKK’ya terör örgütü diyemeyen CHP’nin ise istenmediği şehit cenazelerine gitme nedeni de anlaşılamadı.

ÖZLEM DOĞAN-İSTANBUL

CUMHURİYET Halk Partisi HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara'da, Hakkâri şehidi Yener Kırıkçı'nın cenazesinde uğradığı provokatif saldırının yankıları sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte cenazeye katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na "Şehitler ölmez vatan bölünmez, kahrolsun PKK" sloganları atan bir grup yumruk ve tekmelerle saldırdı.

Güvenlik güçleri, evin çevresinde toplanan kalabalığın dağıtılması için çaba sarf ederken Türkiye’de iç karışıklık çıkarmak isteyen karanlık odaklar, yeni bir kaosun fitilini ateşlemeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kurulmak istenen kirli tezgâha izin verilmedi.

Şehit ailesi istememiş

Yaşanan hadiselerin ardından şehidin babası Mustafa Kırıkçı açıklama yaparak, "Ben şehit babası olarak Kemal'in buraya gelmesinden çok üzüntü duydum. Kendinin de haberdar etmediği için halkımız da ona karşı bir şeyde bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

PKK’ya terör örgütü diyemiyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, katıldığı bir televizyon programında "Türkiye'nin beka sorunu yok, ABD'nin desteklediği teröristler bize saldırmaz. YPG bize mi saldıracak? Biz YPG’yi terör örgütü olarak görmeyiz” sözleri büyük tepki uyandırmıştı.

HDP'nin Eş Başkanı Sezai Temelli’nin "Mansur Yavaş da Ekrem İmamoğlu da bilecek ki eğer seçilmişse HDP oyları ile seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, siyaset yapamazlar” sözleri PKK’nın siyasi kanadı HDP’nin CHP ile işbirliğini gözler önüne sermişti.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, "Başkan APO'nun heykelini dikeceğiz" diyen HDP'nin tutuklu eski genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın çizgisini beğendiğini ifade etmesi de PKK’yı terör örgütü olarak nitelendirmeyen CHP’nin özellikle şehit aileleri tarafından şehit cenazelerine istenmemesinde büyük rol oynuyor.

Birliğimizi bozamazlar

Gazeteci Yazar Kurtuluş Tayiz, “Bu hadisenin toplumsal birlik ve beraberliğimizi parçalayıp, tansiyonun daha fazla artmasına neden olmasına müsaade etmememiz lazım” dedi. Türkiye’de artık milli ve siyasi bir irade olduğunu vurgulayan Tayiz, “Batı uzun süredir Türkiye’yi kontrol edemiyor. Bu yüzden ‘madem biz yönetemiyoruz, bu ülkeyi yönetilmez kılalım’ diye düşünerek planlarını devreye soktular. Toplumu siyasi kutuplarına ayırarak, fay hatlarını kaşıyarak, birbirine kışkırtarak ülkeyi yönetilmez kılmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Foto Galeri

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

Günün diğer manşetleri

Karma Eğitim: Pedagojik mi ideolojik mi?
Kıbrıs'ı kim sattı?
Meteoroloji'den o gün için İstanbul'a sağanak uyarısı
Bakan Soylu: Gençlere huzurlu bir ülke bırakmak istiyoruz
İdlib'de hava saldırısı: 9 sivil hayatını kaybetti
İran: ABD ve yabancı ülke casuslarını gözaltına aldık
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kıta sahanlığımızda arama faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz
Suriye sınırına askeri sevkiyat
Devlet Bahçeli'den Pentagon'un F-35 kararına sert tepki
Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları
Yaralanan terörist kendini 'Zap Suyu'na attı
Türkiye'nin yeni gururu araziye çıktı!
Şırnak'ta göçü önleyen yatırım
1.9 milyar lira katkı geliyor!
Kuvvetli yağış geliyor!

Video

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Darbeci Sisi hükümetine tarihi tavır!

Dünyanın konuştuğu operasyon: İran...

İstanbul'da korkutan yangın! Denize atladılar

Benzer Konular

 • 1

  'Churchill Misyonu'

 • 2

  Karma Eğitim: Pedagojik mi ideolojik mi?

 • 3

  Kıbrıs'ı kim sattı?

 • 4

  Meteoroloji'den o gün için İstanbul'a sağanak uyarısı

 • 5

  Erdoğan'dan Emre'nin ailesine başsağlığı telefonu