Biz bu tür filmleri daha önce gördük

Güncelleme: 23.04.2019 09:04

Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı provokatif saldırının ardından sığındığı evin yakılmak istenmesi karanlık odakların iç karışıklık çıkarma girişimi olarak yorumlandı. PKK’ya terör örgütü diyemeyen CHP’nin ise istenmediği şehit cenazelerine gitme nedeni de anlaşılamadı.

ÖZLEM DOĞAN-İSTANBUL

CUMHURİYET Halk Partisi HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara'da, Hakkâri şehidi Yener Kırıkçı'nın cenazesinde uğradığı provokatif saldırının yankıları sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte cenazeye katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na "Şehitler ölmez vatan bölünmez, kahrolsun PKK" sloganları atan bir grup yumruk ve tekmelerle saldırdı.

Güvenlik güçleri, evin çevresinde toplanan kalabalığın dağıtılması için çaba sarf ederken Türkiye’de iç karışıklık çıkarmak isteyen karanlık odaklar, yeni bir kaosun fitilini ateşlemeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kurulmak istenen kirli tezgâha izin verilmedi.

Şehit ailesi istememiş

Yaşanan hadiselerin ardından şehidin babası Mustafa Kırıkçı açıklama yaparak, "Ben şehit babası olarak Kemal'in buraya gelmesinden çok üzüntü duydum. Kendinin de haberdar etmediği için halkımız da ona karşı bir şeyde bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

PKK’ya terör örgütü diyemiyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, katıldığı bir televizyon programında "Türkiye'nin beka sorunu yok, ABD'nin desteklediği teröristler bize saldırmaz. YPG bize mi saldıracak? Biz YPG’yi terör örgütü olarak görmeyiz” sözleri büyük tepki uyandırmıştı.

HDP'nin Eş Başkanı Sezai Temelli’nin "Mansur Yavaş da Ekrem İmamoğlu da bilecek ki eğer seçilmişse HDP oyları ile seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, siyaset yapamazlar” sözleri PKK’nın siyasi kanadı HDP’nin CHP ile işbirliğini gözler önüne sermişti.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, "Başkan APO'nun heykelini dikeceğiz" diyen HDP'nin tutuklu eski genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın çizgisini beğendiğini ifade etmesi de PKK’yı terör örgütü olarak nitelendirmeyen CHP’nin özellikle şehit aileleri tarafından şehit cenazelerine istenmemesinde büyük rol oynuyor.

Birliğimizi bozamazlar

Gazeteci Yazar Kurtuluş Tayiz, “Bu hadisenin toplumsal birlik ve beraberliğimizi parçalayıp, tansiyonun daha fazla artmasına neden olmasına müsaade etmememiz lazım” dedi. Türkiye’de artık milli ve siyasi bir irade olduğunu vurgulayan Tayiz, “Batı uzun süredir Türkiye’yi kontrol edemiyor. Bu yüzden ‘madem biz yönetemiyoruz, bu ülkeyi yönetilmez kılalım’ diye düşünerek planlarını devreye soktular. Toplumu siyasi kutuplarına ayırarak, fay hatlarını kaşıyarak, birbirine kışkırtarak ülkeyi yönetilmez kılmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

WhatsApp konuşmalarını yedekleyenlere kötü haber

Trump kullandığını açıklamıştı! DSÖ askıya aldı

Emsal karar! Satın alan sürücülere tazminat ödeyecek

4 ilde koronavirüs yeniden hortladı!
Durdurulamıyor! Can kaybı 100 bine dayandı

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Tunç Soyer fena yakalandı! Suçu çalışanına atıı

Pakistan'da düşen uçakla ilgili yeni gelişme!