BM'ye çağrı! Bu zulüm bitsin

Güncelleme: 22.05.2019 00:10

İsrail hapishanelerindeki masum Filistinli mahkûmlara karşı uygulanan insanlık dışı muamelelere dikkat çeken Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, BM Genel Sekreterine mektup yazarak bu zulmün bitmesini istedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

İsrail’in hiçbir gerekçe göstermeden çocuk ve kadınları tutukladığını ve masum Filistinli mahkumların hapishanelerde her türlü insanlık dışı muameleye maruz kaldığını belirten HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı ve Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, bu duruma ses çıkarmayan BM’yi göreve çağırdı.

BM Genel Sekreteri António Guterres’e yazdığı mektupla yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Arslan, “İsrail Devleti, öncelikle hapishanelerinde tutuklu bulunan kadın ve çocuklar başta olmak üzere mahkumların bir an evvel serbest bırakmalı ve mahkûmlara yapmış olduğu insanlık dışı muamelelere son vermelidir” dedi.

6 binden fazla Filistinli zindanlarda

Filistinli Müslümanların İsrail zindanlarında insanlık dışı muamelelere maruz kaldığını dile getiren Arslan, 23 hapishanede Filistinli tutuklu sayısının 5 bin 700 'e ulaştığı bilgisini verdi. Bu mahkumlardan 47'sinin 20 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunduğunu, 250’sinin de  çocuk olduğunu kaydeden Arslan, “İsrail Hapishanelerinde tutulan, Filistinli tutuklulardan 1.100’ünde ileri derecede sağlık sorunları bulunmaktadır. Bunlardan 27 tanesi ise kanserdir. Sadece 2018 yılı içerisinde bile 450’si çocuk, 74’ü genç kız ve kadın, 22’si ise 55 yaş üzeri kişiler olmak üzere, toplamda 1.800 Filistinli tutuklanmıştır. 1967 yılından bu yana İsrail yaklaşık 16 bin Filistinli kadını gözaltına almıştır. Kadın tutuklular, gözaltı ve sorgu sırasında sözlü ve fiziksel tacize maruz kalmaktadır” diyerek, yaşanan zulmün son bulmasını istedi.

İki ilde korona alarmı! Bayram ziyareti karantinaya dönüştü

Ermenistan başbakanı koronavirüse yakalandı

Olaylar kontrolden çıktı! Şiddet ve yağma böyle görüntülendi

Meteorolojiden sağanak uyarısı!

Bakan duyurdu: Yeni bir döneme geçiyoruz

Normalleşme başlıyor

Dolar ne kadar? 01.06.2020
Meryem suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Nas suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Felak suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Kekik kullanmanın faydaları nelerdir?
Ayakkabı kokusu nasıl geçer?
Bronşit neden olur?
Mümtehine suresi, Mümtehine suresinin okunuşu ve anlamı
Hucurat suresinin faziletleri ve faydaları
Hucurat suresinin nüzul sebebi...
Hucurat suresinin okunuşu nasıldır?
Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?
Damla sakızlı çatlak kurabiye nasıl yapılır?
Kabir azabından kurtulmak için okunacak dua
El Bedi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri