Bu yalanlara inanmayın

Güncelleme: 27.03.2020 00:02

Türk Eczacıları Birliği, bilgi kirliliğine karşı harekete geçti. Yanlış bilginin halk sağlığını tehdit ettiğini belirten Eczacılar Birliği vatandaşı uyardı.

Neşat GÜNDOĞDU

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile birlikte pek çok spekülasyon ve yanlış bilgi de hayatımıza girdi. Türk Eczacıları Birliği, yanlış bilginin halk sağlığına tehdit oluşturduğunun bilinciyle Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinden yola çıkarak “Koronavirüs Efsaneleri” adlı bir dosya hazırlayarak halkı yanlışlara karşı bilgilendirdi.

Virüs her alanda yayılabilir

“Koronavirüsün sıcak ve nemli iklime sahip bölgelerde bulaşabilir” iddiasının gerçek olmadığına dikkat çeken Eczacılar Birliği, “Elimizdeki mevcut kanıtlara göre Covid-19 virüsü, sıcak ve nemli havaya sahip bölgeler de dâhil olmak üzere tüm alanlarda bulaşabilir. Kendinizi virüse karşı korumak için en iyi yol sıklıkla ellerinizi temizlemektir. Virüs sıcak ve nemli iklimlerde yayılabilir. Soğuk hava ya da kar koronavirüsü öldürmez” ifadelerine yer verdi.

Sıcak su virüsten korumaz

Sıcak suyla banyo yapmanın koronavirüse karşı korumadığı belirtilen raporda, “Vücudunuzun normal sıcaklığı, banyo veya duş sıcaklığından bağımsız olarak, 36,5°C ila 37°C arasındadır. Aslına bakılırsa, aşırı sıcak suyla banyo yapmak sizi yakabileceği için zararlı da olabilir. Kendinizi virüse karşı korumak için en iyi yol sıklıkla ellerinizi temizlemektir” denildi.

El kurutma makinelerinin virüsü öldürmede etkili olmadığını belirten uzmanlar, virüse karşı kendimizi korumanın ön önemli yolunun elleri alkol bazlı temizleyicilerle ovarak ya da su ve sabunla sıklıkla yıkamadan geçtiğini ifade etti. Ultraviyole dezenfeksiyon lambasının da virüse karşı etkisiz olduğu belirtilerek, “UV radyasyonu cilt tahrişine yol açabileceğinden UV lambaları ellerin ya da cildin diğer bölgelerinin sterilizasyonunda kullanılmamalıdır” uyarısında bulunuldu.

Bütün vücudun alkol ya da klorla temizlenmesinin virüse karşı etkili olmayacağı vurgulanarak, “Bedeninize alkol ya da klor sürmek hâlihazırda vücudunuza girmiş virüsleri öldürmez” denildi.

Antibiyotikler etkili değil

Zatürre aşısının koronavirüse karşı koruduğu yönündeki iddiaların gerek olmadığı belirtilen raporda, şunlara dikkat çekildi: “Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir, yalnızca bakteriler üzerinde etkilidir. Antibiyotik kullanılmamalıdır. Bugüne kadar virüsü tedavi edecek ya da önleyebilecek herhangi bir ilaç tavsiye edilmemiştir.”

Sarımsağın faydası kanıtlanmadı

Burnu düzenli olarak tuzlu su ile yıkamanın virüs enfeksiyonunu önlemede yardımcı olduğu yönündeki bilgilerin kanıtlanmadığını aktaran uzmanlar, sarımsak ile ilgili de “Sarımsak bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilecek sağlıklı bir besindir. Ancak mevcut salgında sarımsak yemenin insanları yeni koronovirüse karşı koruduğuna dair hiç bir kanıt yoktur” bilgileri paylaşıldı.

 

3 TIR dolusu cihaz Türkiye'de

Spor Bakanı: Hala 15 bin 756 kişi...

Korana önlemi: Ulaşım kartları iptal edildi

Bakan Akar duyurdu! Üretim başladı...
İki mahalle koronavirüs karantinasına alındı

İşte İstanbul'a giriş ve çıkışlara izin verilecek istisnalar

Toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi

Terör örgütüne büyük darbe