CHP verdiği sözü tutsun

Güncelleme: 23.05.2020 00:02

Genç yaşta evlendikleri için kocaları hapse giren kadın ve çocuklar bu bayrama da buruk girecek. Aileler, Meclis’te kendilerine söz veren CHP’nin, sosyal medyada ‘İstismarcılara af geliyor’ diyerek, kendilerini aldattığını söylüyor.

Ezgi Çelik\Ankara

İnfaz yasasından yararlanamayan genç yaşta evlilik yaptıkları gerekçesiyle eşleri hapse atılan binlerce kadın, yardım feryatlarını duyurmaya çalışıyor. Çok sayıda ailenin darmadağın olduğunu, 16 bin çocuğun baba sevgisinden mahrum büyüdüğünü belirten mağdurlar, bayramdan sonra bütün siyasi partilerden kendileri için bir düzenleme yapılmasını talep ediyor.

Umudumuz bayram sonrasında

Milat’a konuşan Merve Tıraş, “Benim eşim istismarcı değil. Tek suçumuz erken evlenmek. Bütün umutlarımızı bayramdan sonra Meclis’in açılmasıyla birlikte gelecek habere bağladık. Devletimiz bizi CHP’nin eline bırakmasın. Biz infaz yasasıyla birlikte eşlerimizin çıkacağını düşünmüştük. Yetiştirememişler. Bu sefer çocuklarımızla birlikte düzenlemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Dertleri genç evlilik değil aile

Genç evlilere ilişkin hayata geçirilmesini bekledikleri düzenlemenin bazı siyasi partiler ve feminist dernekler tarafından engellenmek istendiğini vurgulayan Tıraş, “Kadın hakları diyorlar ama dertleri bu değil. Bir kere bile sizin ne derdiniz var diye aradılar mı bizi? Hiçbir şekilde aramadılar. Bizim üzerimizden polemik yaratıyorlar. Bizlerin evlilikleri yıllardır devam ediyor. Mağdur olan aileler arasında 8-10-15 yıllık evlilikler var. Sevdik, istedik ve kendi rızamızla yuva kurduk. Bunların dertleri genç evlilik değil aile. Aileyi yıkmak istiyorlar” diye konuştu.

CHP sözünde dursun

Genç evlilik mağdurları olarak defalarca TBMM’de CHP’nin misafiri olduklarını ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüştüklerini anlatan Tıraş, “Arka planda bizimle çok ilgililer. CHP’li milletvekillerinden Özgür Özel ve Atille Sertel ile görüşmeler yaptık. ‘AK Parti genç evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış kişilerin adına bir yasa getirsin gözümüzü kırpmadan onaylayacağız’ dediler. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüştük. ‘Ben size çok üzülüyorum. Siz kanayan bir yarasınız. Biz bu konunun takipçisi olacağız’ dedi. Ama konu gündeme gelince ve ön planda olunca tavırları değişiyor. Sosyal medyada AK Parti’yi karalayarak ‘İstismarcılara af geliyor’ diyorlar. Bu konuyu iktidarı kötülemek için siyasi bir malzeme olarak kullanıyorlar. Biz CHP’den verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz’ ifadelerini kullandı.

Çocuklarımız babasız büyümesin

Genç evlilik yapanlara verilen cezaların dudak uçuklatıcı olduğunu aktaran Tıraş, “Bir arkadaşımızın eşine 20 yıl ceza verilmiş. Biz tecavüzcülerin önünün açılmasını kesinlikle istemiyoruz. Bir defalık geriye dönük mağduriyet yaşayan aileler için çözüm bekliyoruz. Bizim çocuklarımız babaları hayattayken öksüz kaldı. Çocuklarımız babasız büyümesin. Bu mağduriyeti yaşayan 16 bin çocuk var” dedi.

 

Kosova'dan getirilen FETÖ'cülerin cezası belli oldu

Bakan Koca'dan 18 yaş altı çocuklara müjde

Polis ve bekçilerin yetkileri karşılaştırıldı

Erdoğan'dan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması

Yunanistan, polis botumuza taciz ateşi açtı

Hafter'e bir darbe daha

Günde 21 tane kuru üzüm yemenin şaşırtan faydaları...
Ayaktaki nasır nasıl geçer?
Tırnak batması nedir, neden olur?
Hadid suresi, Hadid suresinin okunuşu ve anlamı
Ahkaf suresinin faziletleri ve faydaları
Ahkaf suresinin nüzul sebebi...
Ahkaf suresinin okunuşu nasıldır?
Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?
Türk kahveli kurabiye nasıl yapılır?
Er Reşid Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(05.06.2020)
Dolar ne kadar? 05.06.2020
Hıçkırık neden olur? Hıçkırık neden tutar?
Mücadele suresi, Mücadele suresinin okunuşu ve anlamı
Muhammed suresinin faziletleri ve faydaları