CHP'nin medyaya baskısı kabul edilemez

Güncelleme: 15.02.2020 08:26

Kurultaya öncesi muhalifleri tek tek susturan, kendisini eleştirenleri partiden ihraç eden Kemal Kılıçdaroğlu, şimdi de CNN Türk’te yayına çıkan CHP’li isimleri disipline sevk ederek diktatörlüğünü ilan etti. Medya kuruluşları, CHP’nin basını hedef alan antidomakratik tavrını eleştirdi.

Ezgi ÇELİK\ANKARA

CHP’nin CNN Türk’ü boykot kararını delerek programa çıkan parti üyesi Ümit Kocasakal, eski milletvekili Mehmet Sevigen ve İrem Çiçek, kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi. Medya kuruluşları ise CHP’nin skandal tavrına tepki gösterdi.

Demokrasiyle bağdaşmıyor

CHP’nin tutumunun demokrasiyle bağdaşmadığını dile getiren Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş, “Herhangi bir mecrada sadece ‘benim görüşlerim öne çıkarılmalı, bana torpil yapılmalı, beni öne çıkarmayanlar olursa boykot ederim. kimsenin programa çıkmasına müsaade etmem’ anlayışı ilk bakışta şımarıklıkmış gibi gözüküyor. Fakat ifade ve basın özgürlüğüyle bağdaşmayan bu yaklaşım parti mensuplarını ve kitlelerini adeta bir sürü olarak gördüklerini öne çıkaran son derece yanlış bir tutumdur” dedi.

Diktatörlüğün dik alası

Başkalarına diktatörlükle suçlayan CHP’nin kendi mensuplarına karşı diktatörlüğün dik alasını uyguladığını belirten Kızıltaş, “Türkiye’ye yayın yapan bir televizyon kanalına ‘Gitmeyin, seyretmeyin, giderseniz şöyle olur’ demek demokrasiyle, insan haklarıyla, kişisel hak ve özgürlüklerle aklımıza gelebilecek hiçbir makul prensiple yan yana gelemez. Dolayısıyla maalesef kendini demokrat olarak yutturan bir partinin diktatoryal davranışlarıyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

CHP’nin basın özgürlüğü çelişkisi

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı ise basın özgürlüğünü seçimlerde ya da FETÖ terör örgütü yayınlarının yasaklanmasında hatırlayan CHP’nin belli bir medya grubunu ‘yandaş’ olarak nitelemesi eleştirdi. Bursalı, “İlk kez bir partinin kendi üyelerinin, belli bir gazete veya televizyonlarda konuştu diye ihraç yoluna kadar gitmesinin ne siyaset, ne demokrasi ne de sol parti anlayışıyla bir araya gelmesine imkân yok. CHP’nin bu yaman çelişkisi her geçen gün daha da ortaya çıkıyor” dedi. 

Medyayı baskı altına almaya çalışıyor

CHP’nin dilinden düşürmediği basın özgürlüğü ve demokrasi anlayışını kendi çıkarları söz konusu olunca rafa kaldırmaktan bir an bile tereddüt etmediğini belirten Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan ise CHP’nin sansürü delen üyelerini disipline vermesini eleştirdi. Basına vurulan bu ağır darbeye tüm basın camiasının ortak bir tepki vermesi gerektiğinin altını çizen Burhan, “Siyasi parti üyelerinin hangi televizyon kanalına çıkıp çıkmayacağı kendi kararıdır. Ancak bunu parti kararı haline getirmek demokrasinin özüyle bağdaşmaz. Kamuoyu önünde bir medya kuruluşuna çıkmama kararı aldıklarını deklere etmek, medya üzerinde baskı kurma anlamı taşımaktadır. CHP’nin basın özgürlüğü ve demokrasi anlayışını sorgulamak gerekiyor. Sansürü delen bazı CHP üyelerinin Parti Meclisi tarafından kesin ihraç talebi ile disipline sevk edilmesi CHP demokrasisinin aslında ne olduğunu ortaya koymaktadır. CHP bu kararıyla iktidarın ‘Basına baskı yapıyor’ söylemini boşa düşürmüştür. CHP bir daha kimseyi bu söylemine inandıramaz” diye konuştu.

 

İstanbul barajları alarm veriyor: 2014'ten beri en düşük seviyede

Şehirler arası yasak onlara işlemiyor: Bir adımda diğer büyükşehire geçiyorlar

Sağlık Bakanı Koca'dan İstanbul için gece yarısı koronavirüs toplantısı

Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Raab ile telefonda görüştü
Türk bilim insanı koronavirüsü izole etti

Aydın'da kavga eden 2 kişiye sosyal mesafe kuralını ihlalden para cezası

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Ücretsiz maske dağıtımında başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak