Cumhurbaşkanı Gani'den Taliban'a yeni öneri!

Güncelleme: 11.02.2019 13:21

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, Taliban'dan Afganistan'da ofis açmasını istedi.

ABD Afganistan Uzlaşma Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Pazar günü Afganistan, Pakistan ve Katar müzakerelerini içeren bir gezi için Washington'dan ayrıldı. Halilzad'ın, Taliban ile yaptığı görüşmeler konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere Belçika, Almanya, Türkiye, Katar, Afganistan ve Pakistan'ı ziyaret edeceği bildirildi.

Yine Pazar günü Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani (Eşref Gani), Taliban'ın şu ana kadar Katar'da Doha'da yapılan barış görüşmelerini sürdürmek için Kabil, Kandahar veya Nangarhar'da bir ofis açabileceğini söyledi.

Ancak bir Taliban sözcüsü daha sonra gazetecilere, 2013'ten beri bir ofisi bulunan Doha'da kalmayı tercih edeceklerini ve bu karakolun uluslararası tanınmasını sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Halilzad'ın beraberindeki heyetle 10-28 Şubat arasında Belçika, Almanya, Türkiye, Katar, Afganistan ve Pakistan'da temaslarda bulunacağı belirtildi. 

Molla Birader'in serbest bırakılması ve Pakistan

ABD elçisi, Washington'daki bir düşünce kuruluşunda Cuma günü yaptığı açıklamada, Pakistan'ın barış görüşmelerinin kolaylaştırılmasında olumlu bir rol oynadığını ve ayrıca Taliban'ın lideri Mullah Baradar (Molla Abdulkadir Birader)'ın talebi üzerine Pakistan tarafından serbest bırakıldığını söyledi. ABD yönetiminin Pakistan'ın rolünü tanıdığını ve bu “önemli ülke” ile daha iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi.

Pazar günü doğu Afgan eyaleti Nangarhar’ı ziyareti sırasında Başkan Gani, Taliban’a Afganistan’da bir ofis teklif ettiğini, çünkü Afganistan topraklarında barış görüşmelerinin yapılmasını istediğini söyledi. Afganistan cumhurbaşkanı Taliban'ı meşgul etmek için şimdiden birkaç girişimde bulundu, ancak isyancılar hükümetiyle doğrudan görüşme yapmayı reddetmeye devam ediyor.

Mekke yerine neden Moskova'ya gittiler

Taliban'a daha önce barış görüşmelerini onaylamak için Mekke'de Afgan yetkililerle tanışma teklifinde bulunduğunu ancak bunun yerine Moskova'ya gittiklerini söyledi. “Ulus, Mekke'ye gitmediklerini ancak Moskova'ya gittiklerini ve nedenini bilmek istediklerini söylüyor” dedi.

Eşref Gani, Temmuz ayında yapılacak seçimlerde yeniden seçilmek istiyor ve bu barış görüşmeleri onun için çok önemli.

Moskova'da alınan kararlar

Afgan hükümeti geçen hafta düzenlenen Moskova görüşmelerinden uzak tutulsa da, Afganistan Yüksek Barış Konseyi'nden bir yetkili Moskova kararının bazı kısımlarının gündemine ekleneceğini söyledi.

Kararda bütün yabancı birliklerin geri çekilmesi, Doha müzakerelerine destek, Taliban üyelerini BM kara listesinden çıkarma, mahkumlarının serbest bırakılması ve Taliban'ın Katar ofisinin meşrulaştırılması talepleri yer alıyor.

İnsanlar tarafından terk edilen 6 şehir
Çamlıca Camii açılış için gün sayıyor
Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi

Günün diğer manşetleri

Sürpriz sonlu harika bir gösteri

Azmin zaferi

Binali Yıldırım sosyal medyayı kırdı geçirdi!

Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım'la birlikte katıldığı programda esprili halinden taviz vermedi. Yıldırım'ın Ilgaz Dağı'na tırmanma espirisini konu alan video ise sosyal medyada tıklanma rekoru kırdı.

‘Asırlık çınar'ı Erdoğan heyecanı sardı

Şanlıurfalı 107 yaşındaki Şükriye Özbay, 20 Şubat'ta Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşacak olmanın sevincini yaşıyor.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın tüm kapılarını kapattı

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın tüm kapılarını kapattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya rest!
İYİ Parti'de şok: Mersin adayı Kocamaz'ın evrağını yetiştiremediler
PKK terörist başı Öcalan'ı silmeye başladı!
Afrin şehidi son yolculuğuna uğurlandı
TBMM yeni Başkanını seçiyor! Tarih belli oldu
Cumhur ittifakı genişliyor!
İstanbul'da hafta sonu kar yağışının etkili olması bekleniyor!
Bakan Gül yeni uygulamayı duyurdu!
Binali Yıldırım: Hedefimiz İstanbul 4.0
Otomotiv devi Türkiye'den çekiliyor mu?
Rusya: ABD'nin Suriye'deki amacı ülkeyi bölmek!
THY yüksekten uçuyor!
Pakistan'a çifte yaptırım!
Moğolistan'da 42 kişi KFC'den zehirlendi
HDP Eş Genel Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı!

En Çok Okunan Haberler