Cumhurbaşkanı Gani'den Taliban'a yeni öneri!

Güncelleme: 11.02.2019 13:21

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, Taliban'dan Afganistan'da ofis açmasını istedi.

ABD Afganistan Uzlaşma Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Pazar günü Afganistan, Pakistan ve Katar müzakerelerini içeren bir gezi için Washington'dan ayrıldı. Halilzad'ın, Taliban ile yaptığı görüşmeler konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere Belçika, Almanya, Türkiye, Katar, Afganistan ve Pakistan'ı ziyaret edeceği bildirildi.

Yine Pazar günü Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani (Eşref Gani), Taliban'ın şu ana kadar Katar'da Doha'da yapılan barış görüşmelerini sürdürmek için Kabil, Kandahar veya Nangarhar'da bir ofis açabileceğini söyledi.

Ancak bir Taliban sözcüsü daha sonra gazetecilere, 2013'ten beri bir ofisi bulunan Doha'da kalmayı tercih edeceklerini ve bu karakolun uluslararası tanınmasını sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Halilzad'ın beraberindeki heyetle 10-28 Şubat arasında Belçika, Almanya, Türkiye, Katar, Afganistan ve Pakistan'da temaslarda bulunacağı belirtildi. 

Molla Birader'in serbest bırakılması ve Pakistan

ABD elçisi, Washington'daki bir düşünce kuruluşunda Cuma günü yaptığı açıklamada, Pakistan'ın barış görüşmelerinin kolaylaştırılmasında olumlu bir rol oynadığını ve ayrıca Taliban'ın lideri Mullah Baradar (Molla Abdulkadir Birader)'ın talebi üzerine Pakistan tarafından serbest bırakıldığını söyledi. ABD yönetiminin Pakistan'ın rolünü tanıdığını ve bu “önemli ülke” ile daha iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi.

Pazar günü doğu Afgan eyaleti Nangarhar’ı ziyareti sırasında Başkan Gani, Taliban’a Afganistan’da bir ofis teklif ettiğini, çünkü Afganistan topraklarında barış görüşmelerinin yapılmasını istediğini söyledi. Afganistan cumhurbaşkanı Taliban'ı meşgul etmek için şimdiden birkaç girişimde bulundu, ancak isyancılar hükümetiyle doğrudan görüşme yapmayı reddetmeye devam ediyor.

Mekke yerine neden Moskova'ya gittiler

Taliban'a daha önce barış görüşmelerini onaylamak için Mekke'de Afgan yetkililerle tanışma teklifinde bulunduğunu ancak bunun yerine Moskova'ya gittiklerini söyledi. “Ulus, Mekke'ye gitmediklerini ancak Moskova'ya gittiklerini ve nedenini bilmek istediklerini söylüyor” dedi.

Eşref Gani, Temmuz ayında yapılacak seçimlerde yeniden seçilmek istiyor ve bu barış görüşmeleri onun için çok önemli.

Moskova'da alınan kararlar

Afgan hükümeti geçen hafta düzenlenen Moskova görüşmelerinden uzak tutulsa da, Afganistan Yüksek Barış Konseyi'nden bir yetkili Moskova kararının bazı kısımlarının gündemine ekleneceğini söyledi.

Kararda bütün yabancı birliklerin geri çekilmesi, Doha müzakerelerine destek, Taliban üyelerini BM kara listesinden çıkarma, mahkumlarının serbest bırakılması ve Taliban'ın Katar ofisinin meşrulaştırılması talepleri yer alıyor.

Orta Toroslar'ın saklı güzellik: Uçansu Şelalesi

Liselilerden ithalata son veren üretim

Aynı atölyede 41 yıldır karı koca ter döküyor

SAHA İstanbul savunmanın çekim merkezi oldu

'Doğu'nun Çukurova'sı' kuşlarla cıvıl cıvıl

Günün diğer manşetleri

Şükür terapisi

Terapi, kişinin isteklerini, hedeflerini netleştiren, yaşam kalitesini arttırmayı sağlayan bir olgudur. Bir bakıma hayata farkındalık katar. Bireyin zorluklar karşısında kendisini nasıl güçlü hissetmesi gerektiğine yardımcı olur. Hayatta bir çok öğrenilmiş çaresizlikler vardır. Geçmişten gelen acılar hatıralarda canlı tutulur. Her akla ve dile gelişinde acılar aynı tazeliği ile yaşanır. Terapi bu olayları yeniden yapılandırmayı öğretir. Bireyin öncelikle kendisine ve nimet verene güvenmesini sağlar. Bir bakıma problem çözme becerisi olan terapiye, eldeki nimetler görülerek girilirse başarı kesin gibidir. Zira elde olan nimetler bu durumlarda pek görülmemektedir. Sahip olunan nimetleri kaybetme korkusu olmaması da bir tür şükürsüzlük değil midir?

Yolda kalan aracı çekmek artık çok kolay

Elektrikle çalışan bu küçük araç, 9 tonun üzerinde çekiş gücüne sahip. Yolda kalan aracınızı kolaylıkla çekmenize ve dilediğiniz yere götürmenize yardımcı olur.

1975 yılında Marmara Denizi'nde petrol arama çalışmaları

Robot köpeklerden ilginç gövde gösterisi!

Böyle bir havalimanı hiç gördünüz mü?

Dünyanın en iyi havalimanı olarak gösterilen Singapur'daki Changi Havaalanı, şimdi dünyanın en yüksek kapalı şelalesini sunuyor. Jewel Rain Vortex, topladığı yağmur sularını çatıdan yedi kat aşağıya doğru dairesel bir şelale içinde gönderiyor.

ABD'den Türkiye'ye bir teklif daha
'İmamoğlu'nun mazbatası iptal edilecek'
CHP zihniyeti dışlayıcıdır
YSK, İstanbul seçimini yenilemeli
Mazbataya FETÖ ve PKK sevindi
CHP sözünü tutsun
Dakika 1 gol 1! Ekrem İmamoğlu'ndan skandal genelge
AK Parti'de 10 isimle yollar ayrılacak
Müjdeli haber: Ramazan Bayramı tatili 9 gün
Türk jetleri Yunan komutanı taciz etti iddiası yalanlandı
FETÖ'cü hain hem parmak izini hem darbe toplantısını inkar etti
Kabine toplantısı bitti! Kalın'dan flaş açıklamalar...
İmamoğlu'dan Demirtaş'a övgüler!
Sanki 'FETÖ İmamı' başkan oldu! FETÖ'cüler ve 'Gezi'ciler mutluluktan uçtu...
HDP 31 Mart'ın diyetini istiyor!

'İmamoğlu'nun mazbatası iptal edilecek'

TÜRKAD Başkanı Mehmet Sarı, İstanbul İl Seçim Kurul tarafından mazbatası verilen Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptal edileceğini söyledi. Sarı, YSK'ya yapılan olağanüstü itirazda seçmen iradesine açık bir müdahalenin kanıtlandığını belirterek YSK'nın daha önceki içtihatlarına dayanarak seçimleri yenileyeceği ifade etti.

YSK, İstanbul seçimini yenilemeli

AK Parti'nin İstanbul seçimlerine ilişkin yaptığı olağanüstü itiraza yönelik değerlendirmelerde bulunan Hukukçular, YSK'nın seçimleri yenilemekten başka bir seçeneği olmadığını vurguladı.

Mazbataya FETÖ ve PKK sevindi

Almanya, Fransa ve Yunanistan'dan sonra CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı kutlamalarına kökü dışarıda kuruluş FEMEN'den de ahlaksız bir paylaşımla destek geldi.

CHP sözünü tutsun

Hak İş Genel Başkanı Arslan, MİLAT'a “Emekçilere Uygulanan Baskı ve Tehditleri” anlattı: “İlk haftadan baskı ve tehditle suç işlemeye başladılar. Kemal bey seçim öncesi verdiği sözü tutmalı” dedi.

Dolar güne nasıl başladı?

YSK kararlarının ardından hareketlilik yaşayan dolar TL kuru 19 Nisan Cuma gününe 5,83 bandından başladı.

En Çok Okunan Haberler