Doğu Türkistan sorunu BM’ye taşındı

Güncelleme: 13.12.2018 10:38

Doğu Türkistan Milli Meclisi temsilcileri, Çin tarafından Uygur halkına karşı yürütülen sistematik baskı ve zulüm politikalarını BM’ye taşıdı. BM’nin Uygur Türklerine uygulanan Çin zulmüne sessiz kalmaması istendi.

KORAY TAŞDEMİR

AVRUPALI Müslümanların yaşadığı temel hakların ihlali ve İslâmofobi’yle mücadele konularında hükümetlerarası kurumlarda etkinliklerini sürdürün Sosyal Uyum için Avrupalı Müslümanlar Girişimi (EMİSCO), Birleşmiş Milletlerin (BM) düzenlediği bir etkinliğe katıldı. EMISCO’nun davetlisi olarak ilk defa BM’de bir etkinliğe katılan Doğu Türkistan Milli Meclisi temsilcileri, Çin Komünist Partisi tarafından Uygur halkına karşı yürütülen sistematik baskı ve zulüm politikalarından bahsetti ve diplomatlarla birlikte sivil toplumdan destek talep etti.

İnsanlar zulüm altında

Doğu Türkistan Milli Meclisi Basın Sözcüsü ve Dış İlişkiler Koordinatörü Seyit Abdulkadir Tümtürk, Çin Komünist Partisi’nin son birkaç yılda sistematik cinayetler gerçekleştirerek, işkence yaparak ve köyleri imha ederek her yaştan yüzlerce insanın ölümüne neden olduğunu söyledi. Doğu Türkistan halkının zulmün altında acı çektiğini belirten Tümtürk, “Bu insanlık dışı uygulamaların Hristiyanlar, Kazaklar ve Kırgızlar gibi diğer azınlıklara karşı da uygulanmakta olduğuna dikkatleri çektik. Bildiğiniz gibi, artık Dünya, Tibet’te neler olduğunun farkında, ancak aynı kaderi paylaşmayı arzu etmediğimizi de bilmesi gerekir. Bugün olduğu gibi, barışçıl yöntemlerle hükümetlerarası kuruluşlarda kamuoyunu bilgilendirme girişimlerimiz devam edecek” dedi.

Dünya sessiz kalıyor

Birleşmiş Milletlerde ortak olarak düzenlenen toplantı hakkında görüşlerini bildiren EMISCO Sözcüsü Veysel Filiz ise Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Yemen’de, Filistin’de veya Keşmir’de katliamların olduğunu ve dünyanın bu zulümlere karşı sessiz kaldığını aktardı. Filiz, “Nefret söyleminin egemenlik kazandığı Batı’nın iddialı demokratik ülkelerinde hangi insan hakları ve kimin insan hakları sorusunu sormak zorundayız. Göreceli bir İnsan Haklarına tahammül kalmadı, vicdanın olmadığı yerde, İnsan Haklarımdan söz etmek mümkün değildir” diye konuştu.

BM mutlaka çözüm bulmalı

EMISCO’nun önümüzdeki dönemde Doğu Türkistan meselesini yakından takip ederek, çözüm yolları arayışında dayanışma gösterme kararı aldığını belirten EMİSCO Sözcüsü Veysel Filiz, (sağda) BM’nin mutlaka bir çözüm bulunacağına inandıklarını belirtti.  

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Y. Zelanda başbakanından örnek davranış! Canlı yayınlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Cuma günü 2 dakikalık saygı duruşu yapılacağını ve Cuma ezanının devlet kanalından yayınlanacağını açıkladı.

Kapadokya'da gün batarken

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
İçişleri Bakanı Soylu: HDP denilen parti PKK'nın siyasi koludur
Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in
Kurtulmuş: 31 Mart'ta bu densizlere haddini bildireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölücü örgüte Kandil'i mezar etmek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız'
Ebeveynler dikkat! Bağımlılığın en büyük sebebi...
Tarlayı düzeltirken tarih buldu!
TCDD personel alacak! KPSS şartı yok
İngiltere'de camilere alçak saldırı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'e müjde!
Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi
Bakan Dönmez duyurdu: İlk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldı!
İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı
FETÖ'nün yurt dışına kaçırdığı mal varlığı
Albayrak açıkladı: Hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı!

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Eylül ayında Venezuela'ya gittiğim zaman ikili görüşmeleri yaptım. Maduro ‘bu dizi gerçek İslamiyet'i öğretiyor ve belki bir gün bu dizi sayesinde Müslüman olacağım' dedi. Bunları duyunca gurur duyuyoruz ve mutlu oluyoruz” dedi.

Beşiktaş'tan Gökhan Töre kararı

Beşiktaş, bugün sosyal medya üzerinden Fikret Orman'a tepki gösteren Gökhan Töre hakkında disiplin soruşturması başlattı. Töre ile ilgili hukuki sürecin de başlatılacağı duyuruldu.

TCDD personel alacak! KPSS şartı yok

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, KPSS şartı aranmaksızın 356 personel alımı yapacak. Söz konusu ilanlar 9 Nisan - 15 Nisan tarihleri arasında İŞKUR aracılığıyla yayınlanacak.

Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi

Türkiye-Irak taşımalarının yüzde 80'ini gerçekleştiren Taha Kargo konkordato sürecinden çıktı. 3 aylık geçici mühlet verilen şirket bu süreyi iyi kullanarak başarıya ulaştı.

Türk jetleri Kuzey Irak'ı vurdu!

Türk jetleri Kuzey Irak'a düzenlediği hava harekatında PKK'ya yönelik çok sayıda mühimmat ve depo imha edildi.

En Çok Okunan Haberler