Dünya mutfağını alt üst eden 5 çılgın Türk

Güncelleme: 22.09.2019 11:47

Açtığı restoranlar tüm dünyanın gözdesi haline gelen Türklerin hayat hikayeleri de sunmuş oldukları lezzetler kadar dikkat çekiyor.

Koray Taşdemir

Türkiyeden dünyaya açılan 5 Türk vatandaşının açtığı restoranlar dünya çapında ünlere ulaştı. O isimler Nusret Gökçe, Hakkı Akdeniz, Burak Özdemir, Hüseyin Özer ve Orhan Yeğen. Her damak tadına hitap eden bu isimlerin kurduğu restoranlarda, dünyanın dört bir yanında her gün binlerce kişi yemek yiyor.   Restoran sektörüne yeni kimlikler kazandıran bu isimlerden en dikkat çekeni hiç kuşkusuz Nusret Gökçe.  Dünya çapında 'Nusr-et ' isimli restoranlarıyla ünlenen iş adamı bu günlerine gelebilmek için yokluklarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Tüm dünya Nusreti tanıdı

1983 yılında maden işçisi bir babanın 5. çocuğu olarak Erzurumda dünyaya gelen Nusret Gökçe, maddi sebeplerden dolayı altıncı sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldı. Kardeşlerinin okuması için Bostancı Kasaplar Çarşısında bir kasabın yanına çırak olarak işe giren Gökçe, biriktirdiği parayla Arjantin'e giderek dünya çapındaki diğer kasapların yanında çalıştı ve onlardan yeni teknikler öğrendi.  Gökçe bir süre ABDde de çalıştı. Yaptığı menü New York Timesta yayınlanan Gökçenin şimdilerde New York, Miami, Doha, Dubai ve Abu Dhabide şubeleri var.

Silvandan New Yorka uzanan hikaye

Diyarbakırda Kanadaya, oradan da ABDye uzanan ilginç bir hikayenin kahraman ise Hakkı Akdeniz. 1997 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden Kanadaya giden ve burada üvey abisiyle birlikte bir pizzacıda çalışmaya başlayan Akdeniz ABDye yelken açmak istedi. Şansı ilk günler yaver gitmeyen Akdeniz, burada parasız kalarak sokaklarda yaşamaya çalıştı. Üzeri kapalı bir çöp konteynerinde, kendisi gibi evsiz bir Senegalli ile birlikte uyumaya çalışırken diğer çöplerle birlikte çöp kamyonuna atıldı. Çöplerle birlikte öğütülüp ölmekten son anda kurtulan Akdeniz daha sonra bir restoranda iş buldu.

2009 yılında borç parayla bir pizza dükkanı açan Akdeniz şimdi ülkenin en çok bilinen pizzacılarından biri. Sokakta kalmasaydım belki bu günleri göremeyecektim diyen Akdeniz şimdilerde 7 şubesi bulunan Champion Pizzanın sahibi. Jimmy Kimmel, Kevin Hart, Mike Tyson, Spike Lee, Morgan Freeman, Paris Hilton, Kim Kardashian, Seth Rogen ve Patricia Hobar gibi isimler onun pizzacılarının müdavimleri arasında.

Hatay lezzetlerini dünyaya açtı

Birçok milletten müşterisi bulunan Burak Özdemir ise Hatay lezzetlerinin uzmanı. Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan Özdemir, 16 yaşından bu yana bu işin içinde. Üçüncü şubesini açan Özdemir işini İstanbula yoğunlaştırdı ama restoranlarının ünü tüm dünyaya ulaştı. Instagram hesabında 900 bin takipçisi bulunan Özdemir genç yaşına rağmen Hatay’ın kendine has yemeklerini birer marka haline getirmeyi başardı.

İngilterede  kraliyet ailesini doyuruyor

Dünyaca ünlü Türk restoran sahipleri arasındaki en acıklı hikaye ise Hüseyin Özere ait. 1949 yılında Tokatta doğan Özer 11 yaşındayken babası tarafından evlatlıktan reddedilince yollara düştü. Küçücük yaşında tek başına Ankaraya gelen Özer uzun bir süre günde sadece bir öğün yemek yedi. Yirmili yaşlarında İngiltereye gitmeye karar veren Özer yeteri kadar parası olmadığı için uzun bir otobüs yolculuğu yaptı.   Londrada bir kebapçıda iş bulan Özer sadece 4 yıl sonra ilk lokantasını açtı. Özerin restoranları, diyetisyenlere hazırlattığı menüler sayesinde kısa zamanda büyüdü. Sofra adındaki restoran zincirini şimdi İngilterede çoğu kişi biliyor. Müşterileri arasında Kraliyet ailesi de Madonna ve Rod Stewart gibi yıldızlar da var.
 

New Yorkun en lezzetli restoranları arasında gösteriliyor


Diğer Türk şef Orhan Yeğenin Şip-şak isimli restoranları New Yorkun en lezzetli restoranları arasında gösteriliyor. Menüsünde 100den fazla Türk lezzeti bulunan Yeğen her akşam dükkanını kendisi kapatıyor ve müşterilerden rezervasyonlarını kendisi alıyor.

Milyonluk araçlar çürümeye terk edildi!

Marmaray'da feci olay!

Yavru vatan KKTC 36 yaşında

Fatih sondaj gemisi yeni görevine başladı
Gri kategorideki terörist öldürüldü

Siyanür vakalarına bakanlık el attı

Cumhurbaşkanlığı'ndan Mazlum Kobani açıklaması

RTÜK'ten siyanür açıklaması!