'Filistin-İsrail arasında barış umudu yok'

Güncelleme: 11.09.2019 00:36

Gazze'nin altyapısını yeniden inşa etmek için kurulan Gazze İmar Komitesi’nin başkanı Katar elçisi Al-Emadi, yakın gelecekte İsrail'le Filistinliler arasında barışı sağlama umudunun bulunmadığını söyledi.

SÜLEYMAN BAŞ

İsrail ile Filistin arasındaki arabuluculuk ve uzlaşma çabalarına karşın, uzmanlar yakın gelecekte bir barış anlaşmasının mümkün olmadığını ileri sürüyor. Gazze’deki savaşın yıktığı evleri yeniden inşa etmek için kurulan ve altı yılda 407 milyon dolarlık yardımda bulunan Gazze İmar Komitesi’nin başkanı, karamsarlığının arkasındaki nedeni “yerel ve bölgedeki pek çok kişi ve partinin Gazze'yi muallakta tutmaktan finansal ve politik fayda sağlaması” olarak açıkladı. El Amedi Gazze halkına yönelik projelerini tamamlamanın önünde “İsrail’in siyasi ve bürokratik engelleri” olduğunu belirtti.

Gazze'deki mevcut durum hakkında El Cezire’ye konuşan Amadi İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve ufukta beliren savaş rüzgârları hakkında “Gazze’deki durum gerili ip üstünde yürürken herkesin kendisi ile alay ettiği ve bu sırada düşmemek için dengede durmaya çalışan bir adamın durumuna benziyor. Gazze İsraillilerin, Mısırlıların, Filistin Otoritesinin, Hamas'ın ve diğer Filistinli hiziplerin olduğu bir yer. Bu gruplar güç elde etmek için sürekli olarak birbirlerini baltalamaya çalışıyorlar. Durum o kadar kötü ki yakın gelecekte İsrail ile Filistinliler ve Hamas ile El Fetih arasında barış olacağını sanmıyorum” diye konuştu.

“Mısır ikiyüzlü davranıyor”

Mısır’ın ikiyüzlü davrandığını belirten Amadi “kamuya Filistin meselesinde uzlaşmayı kolaylaştırmaya çalıştıklarını söylerken, bölünmelerden ve ablukadan finansal olarak faydalanıyorlar. Gazze ayda Mısır'dan 45 milyon dolar değerinde ürün ithal ediyor. Bunun dışında Mısır istihbaratı [El Muhaberat] ve Mısır ordusu Filistinlilere yakıt, sigara, gaz ve yemek gibi ürünlerin geçişini sağlayarak yaklaşık 15 milyon dolar kazanıyor. Gazze halkı, İsrail-Mısır ablukası ve Filistin içi siyasi parçalanmanın gerçek mağdurlarıdır” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı, Arif Erdem'in ABD'den iadesini istedi

Dışişleri'nden Ege Adaları açıklaması

Başkan Ay'dan CHP'ye sert tepki

Sağlık Bakanı'ndan koronavirüs açıklaması
FETÖ'cü Enver Altaylı'nın mektubunda flaş detay

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya mesajı

Erdoğan-Merkel görüşmesi sona erdi

Şehit Ömer Halisdemir'in adı Uganda'da yaşatılacak