Güvenlik güçlerinde yerli silahlar dönemi

Güncelleme: 24.08.2019 08:59

Son yıllarda gerek Türk Silah Kuvvetleri bünyesinde ve gerekse emniyet bünyesinde yerli silah ve mühimmat kullanımı giderek artıyor. Son olarak MKEK tarafından üretilen yerli makineli tüfek ve nişancı tüfeği de envantere girmeye hazır.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası'nda tamamen yerli imkanlarla üretilecek PMT-76 platform makineli tüfeğin tasarım ve prototip çalışmaları tamamlandı.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun manga seviyesi keskin nişancı tüfeği olarak geliştirilen KNT-76'da seri üretim süreci başarıyla sürüyor.

MAKİNA ve Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası'nda tamamen yerli imkanlarla üretilecek PMT-76 platform makineli tüfeğin tasarım ve prototip çalışmaları tamamlandı. Ar-Ge çalışmalarına 2016 yılında başlanan PMT-76 platform makineli tüfeği, 15 kalifikasyon testini başarıyla geçti.

Araç üzerine monte

MKEK Silah Fabrikası Müdür Vekili Ali Gümüş, makineli tüfeğin 7,62 kalibreli ve araç üzerine monte edilecek şekilde tasarlandığını söyledi. Gümüş, "Tüfeğin parçalarının tamamı fabrikamızda üretildi. Çok yakında seri üretime geçeceğiz” bilgisini verdi ve şu anda tüfeğin 4 adet prototipinin bulunduğunu anlattı.

Yeni silahlar geliyor

Halen 10 civarında yeni yerli silah üretimi çalışması yapıldığını söyleyen Ali Gümüş, ilk etapta 500 ile 750 arası üretim yapmayı planladıklarını, talebe göre de miktarı artıracaklarını ifade etti.

Keskin nişancı tüfeği

Türk savunma sanayisinde Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın geliştirilmesiyle güçlenen yerli hafif silah üretimi, farklı ihtiyaçlara cevap verecek yeni ürünlerin üretilmesine kapı araladı. MPT-76 tecrübesinden ortaya çıkan Keskin Nişancı Tüfeği KNT-76 güvenlik güçlerinin envanterine kazandırılıyor.

Zorlu performans ve saha testlerinden başarıyla geçen KNT-76'nın güvenlik güçlerine kazandırılması için SSB ile seri üretim sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında teslimatı gerçekleştirilen KNT-76 sayısı bin 200'ü geçti. Kullanıcıya göre ayarlanabilir teleskobik dipçik tam açık halde iken 1100 milimetre uzunluğa erişen silahta 508 milimetre uzunluğunda namlu tercih edildi. Ayarlanabilen tetik hassasiyetli KNT-76'nın etkili menzili 800 metreyi buluyor. Silahın ağırlığı ise 4,7 kilograma karşılık geliyor.

 

5 belediye başkanı AK Parti'ye katıldı

Yargıtaydan Evren ve Şahinkaya kararı

SunExpress'ten bir rekor daha

Bal görünümlü şuruplara yasak!
Osman Kavala'nın gözaltı kararına ilk tepki AB'den

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gezi olaylarına masum diyen gafildir

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

Yangınla mücadelede yerli helikopter hamlesi