‘Haçlı Terör’ katliam yaptı

Güncelleme: 16.03.2019 10:09

Haçlı terörü yüzünü bu kez Yeni Zelanda’da gösterdi. Irkçı ve İslam düşmanı paylaşımlar yapan haçlı terörist Brenton Tarrant tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu Al Noor Camisi ve Linwood'daki cami içerisinde Cuma namazı kılan 50 kişi hayatını kaybetti.

HABER: ÖZLEM DOĞAN

Yeni Zelanda'nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine haçlı terörist Brenton Tarrant tarafından açılan ateş sonucunda 50 kişi hayatını kaybetti. Saldırı esnasında camilerden birinde cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi. Haçlı terörist 70 sayfalık bir manifesto yayımladığı ve burada Türkleri de hedef aldığı ve saldırı sırasında sosyal medya hesabından canlı yayın açtığı görüntüler de sosyal medyada paylaşıldı.

Haçlı saldırgandan küstah tehdit

Katliamı bilgisayar oyunlarına benzer şekilde gerçekleştiren ve saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülen Haçlı saldırgan Brenton Tarrant'ın kendi YouTube sayfasında bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı. Tarrant, "Türklere" başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş: "Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz'ın Doğu yakasında. Ama Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis'e gelir, tüm Cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak."

Silahta tarihi nefret notları

Yeni Zelanda’da gerçekleşen kanlı katliamın sorumlusunun saldırıyı haçlı zihniyetiyle gerçekleştiği de paylaşımlarından ortaya çıktı. Kullandığı silahın üzerinde TurkoFagos: Türk Yiyici ve Viyana 1683 notu dikkat çekti. Ayrıca Osmanlı'nın mağlup olduğu 2. Viyana seferi 1683 tarihi ve ( Deus Vult ) Haçlı seferlerinin mottosu olan "Tanrı bunu istedi" yazısı ve şarjörlerden birinin üzerinde Kiril alfabesiyle 1389 yılında Murad Hüdavendigar'ı sırtından bıçaklayan Sırp Miloş Obiliç’in adı da katilin Türk ve İslam düşmanlığını gözler önüne serdi.

Batı yine umursamayacaktır

Yeni Zelanda’da bariz şekilde demokrasi ve çoğulculukla baş edemeyen beyaz adamların işlediği İslam karşıtı, Müslüman düşmanı ırkçı bir terör saldırısının yaşandığını ifade eden Osnabrück Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Bülent Uçar, “Batı toplumlarının ve medyanın bu sorunla ciddi olarak yüzleşmesi gerekir ama geçmiş tecrübelerime dayanarak ben onlardan böyle bir şey beklemiyorum. ” dedi.

Bu saldırı ırkçı söylemlerin delili

Haçlı teröristin manifestosunda yer alan Türkler ve Türkiye karşıtı söylemlere de değinen Uçar, “Tarihi olaylara bu denli atıfta bulunulması aşırı sağ ve ırkçı söylemlerin ne denli İslam düşmanlığı ve hususi olarak da Türk karşıtlığı ile iç içe geçtiğinin delili bu manifestodur.” diye konuştu.

Saldırgan çok profesyonel

Gerek silah seçimi gerekse silahı kullanma tarzıyla katilin ciddi anlamda pratiğe sahip olduğunu belirten Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, “Bu tür katliamlarda bu denli büyük bir soğukkanlılık ve hareketli ateş etme kabiliyeti, omuzdan ateş etmede ortaya koyduğu isabet, bilgisayar oyunlarından değil, ciddi anlamda saha tecrübesinden kaynaklanır. Canlı cansız hedefleri ayırt etmedeki seçiciliği ancak profesyoneller bilir. Kalçadan ateş ederek hedefi herkes etkisiz hale getiremez.” dedi.

Arkasından istihbarat servisleri çıkar

Tek başına bir kişinin kendini ne kadar motive ederse etsin böyle bir eylemi gerçekleştiremeyeceğinin altını çizen Ağar, “Bu adamın zihni, mensubu olduğu öğretiyle o öğretinin ruhbanları tarafından formatlanmış. Bir Hristiyan tarikatı yaklaşımı görüyorum. Bu işte bir ruhban yapı var. Arkasından da genelde istihbarat servisleri çıkar.” şeklinde konuştu.

Kendisini Haçlı savaşçısı olarak görüyor

Saldırganın kendisini haçlı savaşçısı olarak gördüğünü vurgulayan Abdullah Ağar sözlerini şöyle noktaladı: “Saldırganın silahında ve manifestosunda Haçlı savaşlarına, Endülüs Emevilerinin topraklarının ele geçirilmesi ve Osmanlı’ya karşı mücadelelere ait zamanlar, mekânlar ve sembol isimlere rastlıyoruz.  Ayrıca yakın zamanda ırkçı, faşist, Neonazi Hristiyan radikalizmiyle katliam gerçekleştiren sembol isimler de yer alıyor. Böyle marjinal ve fiziki saldırıların üretmiş olduğu etki de global oluyor. Bu tür olaylar din savaşlarına sebebiyet verir.”

Ekşisözlük’te Haçlı zihniyeti

Yeni Zelanda'daki hain saldırı Türkiye ve dünyadan büyük tepki alırken, Ekşi Sözlük'te 'mukemmeligindayanilmazhafifligi' kullanıcı adını kullanan bir kişi, saldırıyla ilgili açılan konu başlığına saldırı anının videosunu kastedip "Videoyu izlerken keşke Türkiye'ye gelip bu cuma günü camileri temizleseydi diye iç geçirdim." yorumunu yaptı.

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"

Ak Parti tespit etti! Hedef kayıp 430 bin seçmen
Dijital çağı yakalamalıyız
Darbenin izleri silindi
Bir skandal daha! Belediye bütçesinden propaganda
ABD'den Yunanistan'a askeri sevkiyat
Fatih Terim'den 5 yıllık imza!
Aslan kutlamalara başladı
Erdoğan'dan o sanatçılara sitem
İranlı Sünni vekillerden Hamaney'e mektup
İlan İHH
İnfaz edilen kadın teröristin not defterinden çıktı
İlan - Mirasımız Derneği
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Lapseki kesonu batırıldı!
Prim eksiği olana müjde!

Ak Parti tespit etti! Hedef kayıp 430 bin seçmen

İstanbul'u mahalle mahalle dolaşan ve sandık seçmen listeleri üzerinden seçmenle temas kuran AK Parti yönetiminin, ilk 15 günlük saha çalışmaları sırasında ilginç tespitler ortaya çıktı.

81 ilde dev operasyon

Emniyet ve jandarma tarafından 81 ilde yapılan eş zamanlı kumar ve tombala uygulamasında, çeşitli suçlardan aranan 709 kişi yakalandı, 77 iş yeri de kapatıldı.

Darbenin izleri silindi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2015'te başlatılan ve Yassıada'nın ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası'na dönüştürülmesini öngören projede sona gelindi. Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın dramına sahne olan adanın restoresi büyük ölçüde tamamlandı.

Bir skandal daha! Belediye bütçesinden propaganda

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu'nun önceki dönem başkan olduğu Beylikdüzü Belediyesi, üzerinde İmamoğlu'nun etiketlerinin bulunduğu Ramazan kolileri dağıttı. Bu olayı görüntülemek isteyen vatandaşlar ise saldırıya uğradı.

ABD'den Yunanistan'a askeri sevkiyat

Suriye'nin kuzeyinde ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi çevrelemek isteyen ABD, son olarak Türkiye'ye 60 km uzaklıkta bulunan Yunanistan'ın liman kenti Dedeağaç'a 700 zırhlı araç ve 2 bin askeri sevk etti.

En Çok Okunan Haberler