Hastalar doktorunu bilmek istiyor

Güncelleme: 22.11.2018 09:56

KHK ile ihraç edilen ya da güvenlik soruşturmasından geçemeyen FETÖ, PKK sempatizanı doktorlara SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışma izni verilmesi toplumda tedirginliğe yol açtı. Hukukçular, vatandaşın oluşabilecek mağduriyetlere karşı korunması gerektiğine dikkat çekti.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Meclis’ten geçen yeni yasayla birlikte Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 15 Temmuz sonrası terörle bağlantısı olduğu tespit edilen ve kamudan ihraç edilen, güvenlik soruşturmasını geçemeyen doktorlar, SGK anlaşmaları özel hastanelerde çalışabilecek. 15 Temmuz akşamı FETÖ’cü hanilerin kurşunlarıyla yaralanan vatandaşlar, örgüt üyesi doktorlar tarafından muayene edilmemiş, üstüne üstlük bir de sokağa çıktıkları için azarlanmışlardı. STK’lar ile konunun tam görüşülmediğini söyleyen kanaat önderleri, hukukçular, toplumda oluşan tedirginliğe dikkat çekti.

Vatandaş doktorun sicilini bilmek istiyor

Özel sektörde göreve başlayacak hakkında şaibe bulunan bazı hekimlerin vereceği sağlık hizmetinin güvenilirliği konusunda vatandaşlarda şüphe oluşmaya başladı. Hastaların KHK ile görevine son verilen doktorun sicilini bilmek istediğini dile getiren hukukçular, özel hastaneler üzerinde de şüphe oluşmaması için hastaların bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğine dair de bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğuna değindi.

Örgüte bağlı doktorlar var KHK’dan atılan doktorların davalarının sürelerinin bir an önce neticelenmesi gerektiğini dile getiren Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Avukat Alaaddin Varol, FETÖ'den ceza alan hekimlerin doktorluk yapamaması gerektiğini belirtti. Bu aşamada özel sektörün ve devletin çok ciddi araştırma yapması gerektiğine vurgu yapan Varol, "Örgütten ‘bu adamı öldüreceksiniz’ diye bir talimat geldiği zaman bu örgüt üyesi hastamı öldürebilir. FETÖ ile yoğun mücadele eden bir savcı, tedavi için gittiği hastanede FETÖ’cü bir doktora gelen talimat ile canından olabilir. Cumhurbaşkanını öldürmeyi göze almış bu örgüt, savcıyı öldürmeyi göze almaz mı?" diyerek tehlikenin boyutuna dikkat çekti.

Öğretmenlere verilmeyen hak verildi

Her vatandaşın hayatının tehlikede olduğunu dile getiren Varol, “Aynı pozisyonda olan öğretmenlere özel sektörde öğretmenlik yapma izni vermediler. Özel okullarda öğretmenlik yapamıyorlar. Statüleri birebir aynı. Bu durumda hukuksal anlamda eşitliğe aykırı bir duruma neden oluyor. Öğretmenlere verilmeyen hak, doktorlara neden veriliyor?” dedi sordu. 

Doğuda yaşanılanlar unutulmadı Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Toy da, bu konuda şehit aileleri ve gazilerin büyük hassasiyeti olduğunu söyledi. Toy, “PKK’ya sempatizan olmuş birinin gelip benim şehit yakınımı tedavi etmesini bekliyoruz. Daha önce doğu illerinde bazı hastanelerdeki PKK sempatizanı doktorların tavırları unutulmadı. Gazilere, yaralılara bakılmadı, bekletildi" dedi.

İstişare edilmeli

Bu yeni düzenlemenin olumsuz yansımaları olacağına dikkat çeken Toy, sivil toplum örgütleriyle istişare edilmeden bu tür uygulamaların halka dayatıldığını kaydetti. Toy, "Burada en önemli nokta mutfağında olan kişilerle danışma kurullarında bu konuların istişare edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Hipokrat yeminlerini hiçe saymışlar Yeryüzü Avukatları Derneği Genel Başkanı Avukat Mahmut Doğan, terörden görevlerine son verilen doktorların Hipokrat yeminlerini bozduğunu, bundan sonraki süreçte de aynı hatayı işlemeyeceklerinin garantisinin olmadığını vurguladı. Doğan, "Yasayı sağlıklı bulmuyorum. Bunlar doktorluğunu ifa ederken ortaya çıkan sıkıntıların haricinde başka sıkıntılar da meydana getirecektir. Bu doktorlardan, kabahatlerinden kaynaklan kusurlarının yanı sıra görevlerini ifa ederken doktorluk yeminlerine, ahlâka, adalete, vicdana aykırı işler de yapmışlar" şeklinde konuştu.

Davamıza zarar verir15 Temmuz şehidi Rüstem Resul Perçin'in babası Necmi Perçin ise “Mahkeme ile suçları ispat edilmeyen kişilere zarar verilmesi bizim davamıza zarar verir. Ama suçlularsa PKK’lı olsun veya bir başkası olsun en ağır cezalara çarptırılmaları gerekir” ifadelerine yer verdi.    

Aselsan'dan büyük başarı! 7 basamak birden yükseldi

Akar'dan Yunanistan'a diyalog çağrısı

İtiraf gibi açıklama! Kimse bizim için Türkiye ile arasını bozmaz

Araç muayene sürelerinde yeni gelişme

Soylu'dan AB'ye çağrı! Haddini bildirin

Necmettin Erbakan'ın kardeşi Kemalettin Erbakan vefat etti

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi