İzmir’de yasakçı zihniyet hortladı! Örtü düşmanlığından bıkmadınız mı?

Güncelleme: 01.07.2020 00:02

İzmir’de başörtüsü düşmanlığı hortladı. Karcı ailesi tatil yapmak için gittiği Keskin Apart Otel’de çağdışı zihniyetin ayrımcılığına maruz kaldı. Büşra Karcı, ‘Burada İslami tesettür mayosuyla havuza girmek yasak’ uyarısıyla herkesin içinde rencide edilerek havuzdan çıkarıldı.

HABER: ÖZLEM DOĞAN

28 Şubat'ta Müslüman halkı sindirmek için yapılan zulümlerin başında gelen başörtüsü düşmanlığı, yabancı menşeili büyük firmalarda ve özel sektörde görülmeye devam ediyor. Özel sektörde keyfî olarak başörtüsü yasağı uygulayan bu çağdışı zihniyet son olarak başörtüsü düşmanlığının en çok görüldüğü İzmir’de bir otelde yaşandı. Karcı ailesi, tatil yapmak için gittikleri Keskin Apart Otel’de İslami tesettür mayosu ile havuza girmeye kalkınca otel sahipleri tarafından apar topar havuzdan çıkarılarak ‘Burada haşema ile havuza girmek yasaktır’ sözleriyle yasağa maruz kaldı. Olaya şahit olan diğer aileler ‘bu çağda hâlâ bu kafa’ diyerek otel yetkililerine tepki gösterdi.

Herkesin içinde rencide ettiler

Eşi Önder Karcı ve çocuğuyla birlikte üç günlük tatil için İzmir Ürkmez’deki Keskin Apart Otel’de tatile giden Büşra Karcı, maruz kaldığı ayrımcılığı şöyle anlattı: “Cuma günü otele giriş yaptık. Eşim koronavirüs dolayısıyla kuralları sordu, benim kapalı olduğumu da gördüler. Havuza en fazla dört kişilik birer aile alacaklarını belirttiler. Cumartesi kahvaltıdan sonra havuz başına gittik. Havuzun çevresindeki şezlonglarda üç aile daha vardı. Ben haşemamı giydim, çocuğumuzla birlikte diğer ailelerden izin alarak boş olan havuza giriş yaptık. Benim havuza girişimin üzerinden birkaç saniye geçmeden görevli gelip ‘Havuza haşema ile girmek yasak. Lütfen çıkar mısınız’ diyerek beni uyardı. Çok rencide oldum ve havuzdan hemen çıktım.”

Yasağa ‘Sağlık Bakanlığı’ kılıfı uydurdular

Eşinin haşema yasağıyla ilgili durumu soruşturmak için yetkililerle görüşmeye gittiğini ifade eden Büşra Karcı, “Ben havuzdan çıkınca havuz başındaki diğer aileler, ‘Böyle saçmalık olabilir mi? Kapalı olduğunuza göre elbette haşema ile gireceksiniz. Buna tepki göstermelisiniz, biz bu şekil bir ayrımcılığa karşıyız. Siz sakin karşıladınız. Bize böyle bir ayrımcılık yapsalar çok büyük tepki gösterirdik’ diyerek bize destek oldular. Eşim, otel yetkililerinin Sağlık Bakanlığı’nın haşema ile denize girme yasağı kararı aldığı şeklinde bir yalan söylediğini belirtti ve hemen jandarmayı aradı. Çünkü yaşadığımız bu ayrımcılığın jandarma tarafından kayıt altına alınmasını istedi” dedi.

 

Vebalı muamelesi gördüm

Yaşadıklarından ötürü çok kırıldığını vurgulayan Büşra Karcı, “Otel sahibi en sonunda bize haşema yasağının kendi kuralı olduğunu söyledi. Biz çıkışımızı yapacağımız söyledik, ben odayı toplamaya başladım. Bu arada otel görevlisi gelip ‘çıkın odadan, ben bu odayı başkasına sattım’ diyerek bize baskı yaptı. Benim başörtülü olduğumu gördüler. Başta uyarabilirlerdi. O zaman biz de o otele giriş yapmazdık. O kadar insanın içinde beni havuzdan vebalı muamelesi yapıp çıkarmaları çok gücüme gitti. Ben kimseyi rahatsız etmedim. Çağdaşlıktan ve özgürlükten yana olduklarını iddia edenlerin hâlâ bu yasakçı zihniyeti taşıması üzüntü verici” şeklinde konuştu.

 

Yasağın kendi kararı olduğunu itiraf etti

Ailesiyle havuza giriş yaptığı sırada personel tarafından eşinin 2 dakika içinde haşema yasağı gerekçesiyle havuzdan çıkarıldığını söyleyen Önder Karcı, “Otel sahibinin oğlu Fuat Keskin’in yanına giderek bu yasağın nedenini sordum. Havuz kuralları gereği haşemayla havuza girme yasağının Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu bir karar olduğunu ve jandarmanın fark ettiğinde 10 bin TL ceza kestiğini söyledi. Odaya gidip araştırdım. Böyle bir ceza olmadığını gördüm. Otel sahibi İbrahim Keskin’e de rencide olduğumuzu anlattım. O da bana klasik havuz kurallarını göstererek mayo ve bikini dışında bir kıyafet kabul etmediklerini ifade etti. Ben de Doğanbey Jandarma Karakolu’nu arayıp durumu izah ettim. Jandarma böyle bir yasak olmadığını söyleyip adres istedi. Bunu duyan otel sahibi, ‘Bu yasak benim kararım. Haşemayla havuza almıyorum’ itirafında bulundu” dedi.

Bir de ‘eşitlik, özgürlük’ diyorlar

Yaşadıkları çağdışı ayrımcılık dolayısıyla tutanak için karakola da gittiğini kaydeden Önder Karcı, “Tüketici haklarına başvurdum. Bu başörtüsü düşmanlığını CİMER’e de şikâyet ettim. Başımıza gelenleri sosyal medyada da paylaştık. Avukatımız vasıtasıyla kamera görüntülerini istedik. Sosyal medya hesaplarıma hem destek hem de otel sahiplerini tanıyan kişilerden aynı hadiselerin yaşandığına dair mesajlar geldi. Başörtüsünü içine sindiremeyen bu insanların haktan, hukuktan bahsetmesi de ayrı bir ironi. Hakkımı sonuna kadar arayacağım ve bu yasakçı zihniyetle mücadele edeceğim” ifadelerini kullandı.

‘Benim otelimde haşemayla yüzülemez’

Karcı ailesinin mağduriyetini sormak için aradığımız Keskin Apart Otel sahiplerinden Fuat Keskin, ‘Benim otelimde başörtüsüyle, İslami tesettür mayosu haşemayla havuza girilemez. Ben kesinlikle böyle bir şeye izin vermem. Bu yasağı ben koydum. Büşra Karcı’nın otelimde haşemayla havuza girmesine izin vermedim’ diyerek 28 Şubat zihniyeti taşıdığını gözler önüne serdi.

 

 

 

 

Fahrettin Altun'dan basın mensuplarına teşekkür

Hendek'teki patlama anı böyle görüntülendi

Türkiye'den Pakistan'a tıbbi ekipman desteği

Sakarya'da patlama! Ölü sayısı yükseldi

İstanbul'da kültür merkezinde yangın

İletişim Başkanlığı'ndan patlamayla ilgili açıklama

Zümer suresi, Zümer suresinin okunuşu ve anlamı
Göz ağrısı okunacak dua ve sureler...
Neml suresinin nüzul sebebi..
Neml suresinin faziletleri ve faydaları
Neml suresinin okunuşu nasıldır?
Dil kanserinin belirtileri nelerdir?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Kırmızı kadife kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Vehhab zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(03.07.2020)
Dolar ne kadar? 03.07.2020
Büyü ve sihir neden haram?
Göz seğirmesi neden olur?
Güneş kararmasına ne iyi gelir?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua ve sureler