Kanun maddesi istismar ediliyor

Güncelleme: 24.04.2019 08:53

Kadınların aile bireylerinden şiddet görmesini önlemek ve şiddet tehlikesini ortadan kaldırmak amacıyla çıkarılan 6284 Sayılı kanunun, tedbir amacını aşarak bir cezalandırma yöntemi olarak kullanılması hukukçuların tepkisine neden oluyor.

KORAY TAŞDEMİR-İSTANBUL

Kamuoyunda pek çok tepkiye neden olan ve istismara açık görülen; kadınların ve aile bireylerinin şiddet görmesini engellemek için önleyici bir tedbir olarak çıkarılan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dan hukukçular da rahatsız. Kanun’un şiddete uğrama riski olmayan kişilerin dahi birbirlerine gözdağı vermek, hatta ifade özgürlüklerini sınırlamak amacıyla kullanılması kanun maddesindeki açıklığı ortaya koyarken bu kanun maddesine dayanılarak verilen kararlar kimi zaman aileyi korumak yerine ailenin dağılmasına zemin hazırlayabiliyor.

Avukattan yeni teklif

Avukat Gözde Dolan, kanunun istismara açık taraflarının düzeltilmesi, sınırlarının belirlenmesi ve istismar edilmemesi için ilgili değişikliklerin yapılması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Yasa Teklifi Genel Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. Dilekçede, kanunun 8. maddesinde yer alan ‘şiddetin uygulandığı hususunda bele aranmaz’ şeklindeki 3. fıkrasının değiştirilmesi talep edilirken belge bulunmaması halinde ise en azından tanık beyanı ile durumun tespit edilmesi yönünde bir değişiklik yapılması istendi.

Ünlülere cezalandırma!

Kanunun amacının şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğunu ifade eden Dolan, kanunun sınırlarının çok geniş olduğunu bu nedenle özellikle ünlüler arasında söz konusu kanunun bir cezalandırma yönetimi olarak kullanıldığını dile getirdi.

Gülben-Seren olayı

Adalet Bakanlığı’na verdiği dilekçede Gülben Ergen ve Seren Serengil arasındaki olayı örnek gösteren Dolan, “ Gülben Ergen tarafından Seren Serengil aleyhine alınan hakkında konuşmamasına yönelik kararı o sırada bir magazin programı yorumcusu olarak ihlal eden Seren Serengil 3 gün zorlama hapsi ile cezalandırılmıştı. Kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik olarak çıkartılan bir kanunun iki kadının birbirine silah olarak kullanmaları kanunun amacı ile nasıl bağdaşabilmektedir?” ifadelerini kullandı.

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
İlan İHH
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!
Yıldırım otogar esnafı ile sahur yaptı
Maarifimiz ve geleceğimiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim kızıl elmamız da büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası
Şampiyon Galatasaray

Eski Yargıtay üyesine FETÖ'den hapis cezası!

FETÖ'nün Yargıtay yapılanmasında grup sorumlusu olan eski Yargıtay üyesi Mustafa Kemal Tepedelen'e 10 yıl hapis cezası verildi.

Emine Erdoğan'dan Dünya Yetimler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Bizler yetim bir peygamberin ümmeti olarak, yetimin yüzündeki tebessümün dünyayı güzelleştireceğine inanıyoruz. Bir yetimi sevindirip, yüzünü güldürene ne mutlu." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Havalimanı'na uluslararası ödül

İstanbul Havalimanı, Global Traveler'ın Leisure Lifestyle ödüllerinde "Üstün Yenilik" kategorisinde "Özel Başarı Ödülü"ne layık görüldü.

Karlov suikastı davasında yeni gelişme

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Karlov suikastı sanıklarından Salih Yılmaz'ın avukatı Erdem Semih Yıldız hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan iddianame hazırlandı.

Akar Rus mevkidaşı ile görüştü!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştü.

En Çok Okunan Haberler