Karanlık odaklardan erkekliğe saldırı

Güncelleme: 11.09.2019 00:03

İstanbul’da 12-14 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘2. Uluslararası Erkekler ve Erkeklikler Sempozyumu’ndaki konular pes dedirtti. Türk toplumunun ahlaki yapısını çökertmeye ve cinsiyetleri tektipleştirmeye yönelik konu başlıkları şimdiden büyük tepki çekiyor.

HABER: ÖZLEM DOĞAN

Türk toplumunun ahlaki yapısını çökertmeye ve cinsiyetleri tektipleştirmeye yönelik dış kaynaklı çabalara bir yenisi daha eklendi. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve sürdürülmesi için erkekliğin eleştirel bir bakışla irdelenmesi gerektiği söylemiyle Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi (EEİİ), Özyeğin Üniversitesi ve Research Worldwide İstanbul iş birliği ve Raoul Wallenberg Enstitüsü 2. Uluslararası Erkekler ve Erkeklikler Sempozyum’u düzenliyor. 12-14 Eylül tarihlerinde Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek olan katılımın ücretsiz olduğu sempozyumun içeriği erkekleri eşcinsellik çerçevesinde de değerlendirmeye tabi tutuyor.

Muhafazakâr eşcinsellikle toplumu ifsad

Konuşma başlıkları bile sempozyumun asıl amacını ele veriyor. Sempozyum sunumları arasında sünnet karşıtı Müslüman erkekler, cinsiyetçilikle mücadele sürecinde muhalif erkeklikler, toplumsal cinsiyet bilinçli erkeklerin ‘erkekliği dönüştürme’ stratejileri ve handikapları: İstanbul’da bir alan araştırması ve Türkiye’de trans erkeklik başlıkları yer alırken KAOS GL de karikatürde erkeklik, erkekliğin karikatürü konuşması yapacak. Bununla birlikte ‘Muhafazakârlık ve Erkeklik: Gaziantep'te LGBTİ+ Seks İşçileri’ ve Türkiye'deki Muhafazakâr LGBTİ + Grupları: “AK LGBTİ” analizi ile de Muhafazakâr eşcinsellik propagandası yapılacak.

İşin içinde İsrail de var

Sempozyum konuları arasında cinsellikler, bedenler, arzular, pornografi, yakınlık, duygular, duygulanımlar, cinsel kimlikler, erkekliklerin belirsizliği ve akışkanlığı, queer, performativite, feminist ve LGBTİ+ hareketlerin erkeklik çalışmalarına etkisi ve yakınlıkları da anlatılacak. Ayrıca Türk dizilerindeki erkeklik duruşu üzerine eleştirisini ‘anaakım medyada hegemonik erkeklik’ başlığıyla tartışmaya açacak olan sempozyumda ‘İsrail medyasında maskülenite, playboy, feminizmle mücadele, erkeğin cinsel bakılarını muhafaza etme’ gibi konular üstünde de durulacak.

Eğitimimizdeki kavramlar da hedef

13 Eylül’deki programda ise ‘Türkiye’nin yeni ders kitaplarında erkeklik ve askerileştirilmiş vatandaşlık’ başlığıyla Türk halkının askerlik olgusu üzerinden bakış açısını etkilemeye yönelik girişimde bulunulacak. Ayrıca ‘Sınırsız duygular: Ergen erkeklerde cinsiyet eşitliğine doğru ilk adım’ ve ‘Hangi Erkeklik: Cinsiyet inşa süreçleri ve deneyimler’ söyleşileriyle de tüm dünyada toplumdaki kadın erkek dengesini bozmaya yönelik konuşma ve eylemlerin amaçlanıp amaçlanmadığı da merak ediliyor.

Adalet Bakanlığı, Arif Erdem'in ABD'den iadesini istedi

Dışişleri'nden Ege Adaları açıklaması

Başkan Ay'dan CHP'ye sert tepki

Sağlık Bakanı'ndan koronavirüs açıklaması
FETÖ'cü Enver Altaylı'nın mektubunda flaş detay

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya mesajı

Erdoğan-Merkel görüşmesi sona erdi

Şehit Ömer Halisdemir'in adı Uganda'da yaşatılacak