Koronavirüs acziyetimizin resmidir

Güncelleme: 26.03.2020 00:01

İnsanlığın bir virüse yenildiğini dile getiren Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “İnsanoğlu Tanrı inancını ve ölümü hayatından kovmuştu ama her ikisi de bir virüsle gelip hayatımızın tam da içine dâhil oldu” dedi.

Özlem DOĞAN

Dünyada koronavirüs salgını yüzünden hayat adeta durdu. Okullar, iş yerleri kapandı, insanlar geleceğe yönelik tüm planlarını erteledi. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilerleyen tıp ise koronavirüs karşısında çaresiz kaldı. 20 bine yakın insan bu salgına kurban gitti. Binlercesi ise tedavi görüyor ya da henüz hastalığı taşıdığını bilmediği bir evreyi yaşıyor. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı tüm dünyayı sarsan koronavirüsün toplumsal etkisini Milat’a değerlendirdi.

İnsanın acizliği bir virüsle ortada

Koronavirüsün insanın acizliğini gözler önüne serdiğini kaydeden Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “Bu salgın insanoğlunun gücünün sınırsız olduğunu varsaydığı bir atmosferde gün yüzüne çıktı. İnsan, tarihte hiçbir zaman içinde bulunduğumuz bu çağdaki kadar kendini Tanrı yerine koymamıştı. En güçlü olduğunu düşündüğü zamanda da en aciz durumda kaldı” dedi.

Ölüm başköşeye oturdu

İnsanın bir Tanrı inancına sahip olmakla beraber Allah inancından uzaklaşıldığını kaydeden Bağlı, “İnsanlar her şeyi kendilerinin inşa ettiğini ve kontrol ettiğini sandılar. Oysa ölüme bir çare bulamadılar. Eskiden insanlar mezarlıklarla iç içe yaşıyordu, ölüm hayatın bir parçasıydı ama modern insan sadece yaşam üzerine kurulmayı arzu ettiği için ölüm yokmuş gibi davranmaya başladı. İnsanoğlu Tancı inancını ve ölümü hayatından kovmuştu ama her ikisi de gelip hayatımızın tam da içine dâhil oldu” diye konuştu.

3 TIR dolusu cihaz Türkiye'de

Spor Bakanı: Hala 15 bin 756 kişi...

Korana önlemi: Ulaşım kartları iptal edildi

Bakan Akar duyurdu! Üretim başladı...
İki mahalle koronavirüs karantinasına alındı

İşte İstanbul'a giriş ve çıkışlara izin verilecek istisnalar

Toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi

Terör örgütüne büyük darbe