Koronavirüs acziyetimizin resmidir

Güncelleme: 26.03.2020 00:01

İnsanlığın bir virüse yenildiğini dile getiren Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “İnsanoğlu Tanrı inancını ve ölümü hayatından kovmuştu ama her ikisi de bir virüsle gelip hayatımızın tam da içine dâhil oldu” dedi.

Özlem DOĞAN

Dünyada koronavirüs salgını yüzünden hayat adeta durdu. Okullar, iş yerleri kapandı, insanlar geleceğe yönelik tüm planlarını erteledi. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilerleyen tıp ise koronavirüs karşısında çaresiz kaldı. 20 bine yakın insan bu salgına kurban gitti. Binlercesi ise tedavi görüyor ya da henüz hastalığı taşıdığını bilmediği bir evreyi yaşıyor. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı tüm dünyayı sarsan koronavirüsün toplumsal etkisini Milat’a değerlendirdi.

İnsanın acizliği bir virüsle ortada

Koronavirüsün insanın acizliğini gözler önüne serdiğini kaydeden Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “Bu salgın insanoğlunun gücünün sınırsız olduğunu varsaydığı bir atmosferde gün yüzüne çıktı. İnsan, tarihte hiçbir zaman içinde bulunduğumuz bu çağdaki kadar kendini Tanrı yerine koymamıştı. En güçlü olduğunu düşündüğü zamanda da en aciz durumda kaldı” dedi.

Ölüm başköşeye oturdu

İnsanın bir Tanrı inancına sahip olmakla beraber Allah inancından uzaklaşıldığını kaydeden Bağlı, “İnsanlar her şeyi kendilerinin inşa ettiğini ve kontrol ettiğini sandılar. Oysa ölüme bir çare bulamadılar. Eskiden insanlar mezarlıklarla iç içe yaşıyordu, ölüm hayatın bir parçasıydı ama modern insan sadece yaşam üzerine kurulmayı arzu ettiği için ölüm yokmuş gibi davranmaya başladı. İnsanoğlu Tancı inancını ve ölümü hayatından kovmuştu ama her ikisi de gelip hayatımızın tam da içine dâhil oldu” diye konuştu.

K.Irak'ta 5 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

İstanbul merkezli 12 ilde FETÖ operasyonu

Türkiye - Azerbaycan ortak askeri tatbikatı sürüyor

Barbaros Hayrettin Paşa gemisinde Rumlara 'Mehter' dinletildi

AK Parti 19'uncu yaşını kutluyor!

Van'da 2 terörist etkisiz hale getirildi

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi