Küresel saldırıya din savaşı kılıfı

Güncelleme: 23.04.2019 09:10

Sri Lanka’da 290 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısı üzerinden büyük bir oyunun oynanmaya çalıştığına dikkat çeken uzmanlar, din savaşı kılıfı ile gerçeğin saklandığına vurgu yaptı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Sri Lanka’da Hristiyanların Paskalya bayramında Temim Kaplanları isimli bir örgüt tarafından gerçekleştirilen kanlı terör eyleminin arka planını Milat’a değerlendiren uzmanlar bölgede yükseltilmeye çalışılan İslam karşıtlığına dikkat çekti. Uzmanlar, İslam’a yönelik bölge halkında yanlış bir intiba bırakan bu girişimlere karşı Türkiye’ye büyük görev düştüğünü belirterek, Müslümanlarla Budistleri karşı karşıya getirmeye çalışanların oyunlarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in bölgedeki gücü artıyor

Giresun Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktürk Tüysüzoğlu, Sri Lanka’da yaşananların arka planında birçok olayın olduğunu kaydetti. Tüysüzoğlu, Sri Lanka’nın son yıllarda Çin ile yakınlaşmasına dikkat çekerek, “ABD ve Hindistan’ın, Çin’in Sri Lanka’yı borç tuzağı ile kontrol ettiğine yönelik şikayetleri var. Hindistan’ın burnunun dibinde oluşan Çin’in oluşturduğu üs ile Colombo’daki hükümeti tehdit etmesi rahatsızlık uyandırdı. Washington’un da Sri Lanka ile açık denizde donanma iş birliğini yapması dikkati çekti. Bitti denmesine karşın her an kullanılmaya hazır Tamil Kaplanları isimli bir örgütün bir anlık faaliyeti düşündürücü. Din savaşı kılıfı ile gerçeği saklıyorlar” ifadelerine yer verdi.

İslam’ı karalamaya çalışıyorlar

Ankara Üniversitesi Asya-Pasifik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (APAM) Müdürü Prof. Dr. Ali Merthan Dündar ise 5 yıl önce Tayland’da bombalanan Budist tapınağı ile bir süreç başlatıldığını, Güney Asya bölgesindeki 2 milyar nüfusun İslâm’a karşı kışkırtıldığını dile getirdi. Dündar, İslamafobia’nın Batı ve Hristiyan dünyasından taşırılıp bu bölgeye kaydırılmaya çalıştığını ifade ederek, silahlı ya da Müslüman referansı olduğu iddia edilen örgütlerin İslâm ile alakasının olmadığını söyledi.

Sri Lanka’nın özellikle seçilmesinin arka planına dikkat çeken Dündar, “Ülkenin yüzde 10’luk diliminde yer alan sistem ile uyumlu Müslümanların bu tip eyleme girişmesi mümkün değil. Bu coğrafyada yükselen bir İslâm karşıtlığı var. Sri Lanka, Çin’in Kuşak ve Yol projesi için çok değerli bir liman. İslam ile uzaklaştırma girişiminin gerçekleşmesinin başkentte olmaması ise manidar. Myanmar gibi Budist inanışların İslam ile arasını bozmaya çalışıyorlar. Burada doğru bilgilendirme için Türkiye’ye çok görev düşüyor” açıklamalarnda bulundu.

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
İlan İHH
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!
Yıldırım otogar esnafı ile sahur yaptı
Maarifimiz ve geleceğimiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim kızıl elmamız da büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası
Şampiyon Galatasaray

Eski Yargıtay üyesine FETÖ'den hapis cezası!

FETÖ'nün Yargıtay yapılanmasında grup sorumlusu olan eski Yargıtay üyesi Mustafa Kemal Tepedelen'e 10 yıl hapis cezası verildi.

Emine Erdoğan'dan Dünya Yetimler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Bizler yetim bir peygamberin ümmeti olarak, yetimin yüzündeki tebessümün dünyayı güzelleştireceğine inanıyoruz. Bir yetimi sevindirip, yüzünü güldürene ne mutlu." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Havalimanı'na uluslararası ödül

İstanbul Havalimanı, Global Traveler'ın Leisure Lifestyle ödüllerinde "Üstün Yenilik" kategorisinde "Özel Başarı Ödülü"ne layık görüldü.

Karlov suikastı davasında yeni gelişme

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Karlov suikastı sanıklarından Salih Yılmaz'ın avukatı Erdem Semih Yıldız hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan iddianame hazırlandı.

Akar Rus mevkidaşı ile görüştü!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştü.

En Çok Okunan Haberler