Küresel saldırıya din savaşı kılıfı

Güncelleme: 23.04.2019 09:10

Sri Lanka’da 290 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısı üzerinden büyük bir oyunun oynanmaya çalıştığına dikkat çeken uzmanlar, din savaşı kılıfı ile gerçeğin saklandığına vurgu yaptı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Sri Lanka’da Hristiyanların Paskalya bayramında Temim Kaplanları isimli bir örgüt tarafından gerçekleştirilen kanlı terör eyleminin arka planını Milat’a değerlendiren uzmanlar bölgede yükseltilmeye çalışılan İslam karşıtlığına dikkat çekti. Uzmanlar, İslam’a yönelik bölge halkında yanlış bir intiba bırakan bu girişimlere karşı Türkiye’ye büyük görev düştüğünü belirterek, Müslümanlarla Budistleri karşı karşıya getirmeye çalışanların oyunlarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in bölgedeki gücü artıyor

Giresun Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktürk Tüysüzoğlu, Sri Lanka’da yaşananların arka planında birçok olayın olduğunu kaydetti. Tüysüzoğlu, Sri Lanka’nın son yıllarda Çin ile yakınlaşmasına dikkat çekerek, “ABD ve Hindistan’ın, Çin’in Sri Lanka’yı borç tuzağı ile kontrol ettiğine yönelik şikayetleri var. Hindistan’ın burnunun dibinde oluşan Çin’in oluşturduğu üs ile Colombo’daki hükümeti tehdit etmesi rahatsızlık uyandırdı. Washington’un da Sri Lanka ile açık denizde donanma iş birliğini yapması dikkati çekti. Bitti denmesine karşın her an kullanılmaya hazır Tamil Kaplanları isimli bir örgütün bir anlık faaliyeti düşündürücü. Din savaşı kılıfı ile gerçeği saklıyorlar” ifadelerine yer verdi.

İslam’ı karalamaya çalışıyorlar

Ankara Üniversitesi Asya-Pasifik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (APAM) Müdürü Prof. Dr. Ali Merthan Dündar ise 5 yıl önce Tayland’da bombalanan Budist tapınağı ile bir süreç başlatıldığını, Güney Asya bölgesindeki 2 milyar nüfusun İslâm’a karşı kışkırtıldığını dile getirdi. Dündar, İslamafobia’nın Batı ve Hristiyan dünyasından taşırılıp bu bölgeye kaydırılmaya çalıştığını ifade ederek, silahlı ya da Müslüman referansı olduğu iddia edilen örgütlerin İslâm ile alakasının olmadığını söyledi.

Sri Lanka’nın özellikle seçilmesinin arka planına dikkat çeken Dündar, “Ülkenin yüzde 10’luk diliminde yer alan sistem ile uyumlu Müslümanların bu tip eyleme girişmesi mümkün değil. Bu coğrafyada yükselen bir İslâm karşıtlığı var. Sri Lanka, Çin’in Kuşak ve Yol projesi için çok değerli bir liman. İslam ile uzaklaştırma girişiminin gerçekleşmesinin başkentte olmaması ise manidar. Myanmar gibi Budist inanışların İslam ile arasını bozmaya çalışıyorlar. Burada doğru bilgilendirme için Türkiye’ye çok görev düşüyor” açıklamalarnda bulundu.

 

Foto Galeri

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

Günün diğer manşetleri

Karma Eğitim: Pedagojik mi ideolojik mi?
Kıbrıs'ı kim sattı?
Meteoroloji'den o gün için İstanbul'a sağanak uyarısı
Bakan Soylu: Gençlere huzurlu bir ülke bırakmak istiyoruz
İdlib'de hava saldırısı: 9 sivil hayatını kaybetti
İran: ABD ve yabancı ülke casuslarını gözaltına aldık
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kıta sahanlığımızda arama faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz
Suriye sınırına askeri sevkiyat
Devlet Bahçeli'den Pentagon'un F-35 kararına sert tepki
Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları
Yaralanan terörist kendini 'Zap Suyu'na attı
Türkiye'nin yeni gururu araziye çıktı!
Şırnak'ta göçü önleyen yatırım
1.9 milyar lira katkı geliyor!
Kuvvetli yağış geliyor!

Video

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Darbeci Sisi hükümetine tarihi tavır!

Dünyanın konuştuğu operasyon: İran...

İstanbul'da korkutan yangın! Denize atladılar

Benzer Konular

 • 1

  'Churchill Misyonu'

 • 2

  Karma Eğitim: Pedagojik mi ideolojik mi?

 • 3

  Kıbrıs'ı kim sattı?

 • 4

  Meteoroloji'den o gün için İstanbul'a sağanak uyarısı

 • 5

  Erdoğan'dan Emre'nin ailesine başsağlığı telefonu