Macron'dan u dönüşü! 'Desteklemedik'

Güncelleme: 30.06.2020 14:33

Türkiye'nin Libya'da meşru hükümete olan desteğinden rahatsız olan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Hafter güçlerini hiçbir zaman desteklemediklerini savundu. Hafter'in Trablus'a yönelik saldırılarına uzun süre sessiz kalan Macron, "Bizim amacımız Libya'da kalıcı bir siyasi çözüm bulmak" dedi. Libya ordusu, geçen yıl Hafter'in silah depolarında Fransa ordusuna kayıtlı Javelin füzeleri ele geçirmişti. Amerikan istihbaratı da bu füzelerin Fransa'ya ait olduğunu doğrulamıştı.

Yerel seçimlerde partisi ağır yenilgiler alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Libya'daki meşru faaliyetlerini eleştirmeye kalktı.

Bir gazetecinin "Fransa, (Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife) Hafter'i uzun süredir desteklemekle ve Türkiye'yi eleştirmekle suçlanıyor. Benzer şekilde Rusya'nın veya Birleşik Arap Emirlikleri'nin askeri çabalarını da eleştiriyor musunuz?" şeklindeki sorusuna cevap veren Macron, Fransa’nın Hafter'i desteklemediğini, Fransa'nın rolünün orada kalıcı bir siyasi çözüm bulmak ve buna katkı sağlamak olduğunu ileri sürdü.

Macron, "Şimdi Hafter Nisan 2019'da askeri bir operasyon yapmaya karar verdiyse bunu Fransa ile anlaşarak yapmadı." diye konuştu.

HAFTER'İN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ FRANSA
Her ne kadar Fransa Cumhurbaşkanı Macron reddetse de, Hafter'in en büyük askeri ve siyasi destek veren ülkelerden biri konumunda.

HAFTER'İN SİLAH DEPOLARINDA FRANSIZ SİLAHLARI
4 Nisan 2019 yılında Trablus'a yönelik saldırı başlatan Hafter militanlarının Giryan kentindeki silah depolarında Fransa ordusuna kayıtlı çok sayıda javelin füzeleri ele geçirilmişti.

New York Times'a konuşan Amerikan istihbaratından yetkililer, söz konusu füzelerin Fransa ordusuna ait olduğunu ifade etmişti.

Sakarya'da patlama! Ölü sayısı yükseldi

İstanbul'da kültür merkezinde yangın

İletişim Başkanlığı'ndan patlamayla ilgili açıklama

İstanbul'da DEAŞ'e darbe!

Bakan Akar Libya'nın başkenti Trablus'ta

Sakarya'daki patlama sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Neml suresinin nüzul sebebi..
Neml suresinin faziletleri ve faydaları
Neml suresinin okunuşu nasıldır?
Dil kanserinin belirtileri nelerdir?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Kırmızı kadife kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Vehhab zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(03.07.2020)
Dolar ne kadar? 03.07.2020
Büyü ve sihir neden haram?
Göz seğirmesi neden olur?
Güneş kararmasına ne iyi gelir?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua ve sureler
Mümin suresi, Mümin suresinin okunuşu ve anlamı
Kasas suresinin faziletleri ve faydaları