Maltepe'de oy sayımı durdu

Güncelleme: 14.04.2019 23:11

İstanbul seçimlerinde sonuçların kilidi Maltepe'de oy sayımı yine durdu. AK Parti ve MHP'li üyeler tutanaklara imza atmayınca, oy sayımına ara verildi. İlçe Seçim Kurulu, son gelişmeyle ilgili toplantı yapıyor.

İstanbul seçimlerinde düğüm bir türlü çözülmüyor. AK Parti, seçimlerin yenilenmesi için olağanüstü itiraza hazırlanırken, Maltepe'de saat 21:00 itibariyle 1089 sandıktan 913'ünün sayıldığı açıklanmıştı. AK Parti ve MHP, son 400 sandığın sayımına itiraz edince İlçe Seçim Kurulu, sayımların 500'üncü sandıktan itibaren tekrarlanmasına karar verdi.

AK Parti ve MHP'nin itirazı üzerine Maltepe'de başlayan sayımlar sürüyor. Gazeteci Barış Yarkadaş, Maltepe'deki sayımların durduğunu açıkladı. Yarkadaş'ın bu tweetinden dakikalar sonra İlçe Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP'nin itirazları üzerine sayımı tamamlanan 400 sandığın oy sayımının iptaline ve tekrarlanmasına karar verdi.

913 sandıkta fark 13 bin 907

Maltepe'de AK Parti ve MHP'nin itirazına kadar 1089 sandıktan 913'ünün sayıldığı duyurulmuş ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile CHP'nin Adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki farkın 13 bin 907 olduğu açıklanmıştı.

Sayımlar neden durdu?

Maltepe'de sayımlar sürerken, cumartesi günü oluşturulan kurulların sayımına ilişkin AK Parti ve MHP'den itiraz geldi. AK Parti ve MHP'li kurul üyeleri bu sayımlara ilişkin tutanakları imzalamayı reddetti. Bunun üzerine hakimler sayımlara ara verme kararı aldı.

Tüm oyları iki kurul sayacak

İlçe Seçim Kurulu'nun bu kararıyla birlikte 1. ve 2. ilçe seçim kurulunun dışında diğer oy sayımı yapılan istasyonlar da iptal edilmiş oldu. Bu karar sonrası Maltepe'de geriye kalan 600'e yakın sandığın iki kurul tarafından yapılacak. Böyle olması halinde sayımın haftalarca sürebileceği kaydediliyor.

Neler olmuştu?

CHP'nin teklifi üzerine Maltepe'deki oy sayımında kurul sayısının artırılması kararlaştırılmış; ancak sayım devam ederken AK Parti ve MHP'li temsilciler ile CHP'liler arasında tartışma yaşanmıştı. Bir süre sayıma ara verilirken İlçe Seçim Kurulu oy sayımına cumartesi sabahı başlama kararı almıştı.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde önceki gün yaşanan arbedenin ardından YSK Maltepe İlçe Temsilciliği olayı tutanak altına almış ve bina için bazı güvenlik önlemlerinin alınmasına hükmetmişti.

Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Süleyman Bayer, 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Bahar Efe ve Müdür Vekili Emel Kaplan’ın imzası bulunan tutanakta; Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bulunan Galeri A salonuna terminallerde sayım esnasında gruplara gözlemci sıfatıyla siyasi partiler tarafından bildirilen kişiler ve 2’şer milletvekililenin dışında başka hiçbir kimsenin alınmaması kararlaştırılmıştı. Kararda ayrıca; “Salon girişinde bulunan boş camlı alan önünde çay servisi yapılmasın” ifadelerine yer verilmişti.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!
İlandır
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu
Toz bulutu geliyor!
Teröristlerin alçak planı bozuldu!
Suriye sınırında 23 Nisan coşkusu!
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Meteoroloji'den 4 ile uyarı!
AK Parti'den seçimler için flaş hamle!
Küresel saldırıya din savaşı kılıfı
Dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri belli oldu
MİT'in paketleri göz dolduruyor!..

YSK, KHK itirazını reddetti!

Yüksek Seçim Kurulu, KHK'lıların oy kullanamayacağı itirazını reddetti.

CHP, saldırı için Mecliste araştırma istedi

CHP, şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı'nın Çubuk'taki cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

'Türk Yıldızları' Şehitler Abidesi semalarında

Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi ekibi Türk Yıldızları, Şehitler Abidesi semalarında gösteri uçuşu yaptı.

Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu

Ekrem İmamoğlu, İBB'nin 8. dönem ilk meclis toplantısının açılışında İstiklal Marşı'nın "Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal" mısrasını "Sana olmaz öykülen kanlarımız sonra helal" şeklinde okudu.

Toz bulutu geliyor!

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden İstanbullara 'toz' uyarısı geldi. İstanbul'un bu akşam saatlerinden itibaren Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının etkisine girmesi beklendiği açıklandı, vatandaşlardan dikkatli olmaları istendi.

En Çok Okunan Haberler