Maltepe'de oy sayımı durdu

Güncelleme: 14.04.2019 23:11

İstanbul seçimlerinde sonuçların kilidi Maltepe'de oy sayımı yine durdu. AK Parti ve MHP'li üyeler tutanaklara imza atmayınca, oy sayımına ara verildi. İlçe Seçim Kurulu, son gelişmeyle ilgili toplantı yapıyor.

İstanbul seçimlerinde düğüm bir türlü çözülmüyor. AK Parti, seçimlerin yenilenmesi için olağanüstü itiraza hazırlanırken, Maltepe'de saat 21:00 itibariyle 1089 sandıktan 913'ünün sayıldığı açıklanmıştı. AK Parti ve MHP, son 400 sandığın sayımına itiraz edince İlçe Seçim Kurulu, sayımların 500'üncü sandıktan itibaren tekrarlanmasına karar verdi.

AK Parti ve MHP'nin itirazı üzerine Maltepe'de başlayan sayımlar sürüyor. Gazeteci Barış Yarkadaş, Maltepe'deki sayımların durduğunu açıkladı. Yarkadaş'ın bu tweetinden dakikalar sonra İlçe Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP'nin itirazları üzerine sayımı tamamlanan 400 sandığın oy sayımının iptaline ve tekrarlanmasına karar verdi.

913 sandıkta fark 13 bin 907

Maltepe'de AK Parti ve MHP'nin itirazına kadar 1089 sandıktan 913'ünün sayıldığı duyurulmuş ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile CHP'nin Adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki farkın 13 bin 907 olduğu açıklanmıştı.

Sayımlar neden durdu?

Maltepe'de sayımlar sürerken, cumartesi günü oluşturulan kurulların sayımına ilişkin AK Parti ve MHP'den itiraz geldi. AK Parti ve MHP'li kurul üyeleri bu sayımlara ilişkin tutanakları imzalamayı reddetti. Bunun üzerine hakimler sayımlara ara verme kararı aldı.

Tüm oyları iki kurul sayacak

İlçe Seçim Kurulu'nun bu kararıyla birlikte 1. ve 2. ilçe seçim kurulunun dışında diğer oy sayımı yapılan istasyonlar da iptal edilmiş oldu. Bu karar sonrası Maltepe'de geriye kalan 600'e yakın sandığın iki kurul tarafından yapılacak. Böyle olması halinde sayımın haftalarca sürebileceği kaydediliyor.

Neler olmuştu?

CHP'nin teklifi üzerine Maltepe'deki oy sayımında kurul sayısının artırılması kararlaştırılmış; ancak sayım devam ederken AK Parti ve MHP'li temsilciler ile CHP'liler arasında tartışma yaşanmıştı. Bir süre sayıma ara verilirken İlçe Seçim Kurulu oy sayımına cumartesi sabahı başlama kararı almıştı.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde önceki gün yaşanan arbedenin ardından YSK Maltepe İlçe Temsilciliği olayı tutanak altına almış ve bina için bazı güvenlik önlemlerinin alınmasına hükmetmişti.

Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Süleyman Bayer, 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Bahar Efe ve Müdür Vekili Emel Kaplan’ın imzası bulunan tutanakta; Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bulunan Galeri A salonuna terminallerde sayım esnasında gruplara gözlemci sıfatıyla siyasi partiler tarafından bildirilen kişiler ve 2’şer milletvekililenin dışında başka hiçbir kimsenin alınmaması kararlaştırılmıştı. Kararda ayrıca; “Salon girişinde bulunan boş camlı alan önünde çay servisi yapılmasın” ifadelerine yer verilmişti.

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Günün diğer manşetleri

Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Araklı'daki selde 6 kişinin cesedine ulaşıldı
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek
Başkan Erdoğan, CHP ve İmamoğlu'nun yalanlarını bir bir anlattı!
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!
Bakan Kurum 'Atatürk Havalimanı' projesinin detaylarını verdi!
Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!
ABD, PKK/YPG bağlantısı itirafçı ifadesinde!
Binali Yıldırım'dan flaş 'canlı yayın' açıklaması!
Bin yıllık siluetine yeniden kavuşuyor!

Video

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

İşte Milli Muharip Uçağımız!

Mursi'nin son sözleri tarihe geçti

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

Benzer Konular

 • 1

  Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi

 • 2

  İsmail Küçükkaya'ya istifa çağrısı!

 • 3

  Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!

 • 4

  Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!

 • 5

  Adalet Bakanı Gül: Yargının 'pardon' deme lüksü yok