Savunma sanayi darbe alıyor

Güncelleme: 18.04.2019 09:13

Ankara Küçük Sanayi Siteleri Kooperatifi Başkanı Sefer Bayır ise kurmaya çalıştıkları Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne bankalardan destek gelmediğini belirterek, “Türkiye için çok stratejik bir proje. Krediler artsa bu OSB hızlanır. Savunma sanayinde atak yapmamız sağlanır. Bankaların bu tutumu bu yatırımın gerçekleşmemesi nedeniyle güvenliğimize de zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Türkiye’nin içinde bulunduğu dengelenme döneminde bankalar kârlılıklarını korumak adına yeni kredi vermeyi büyük oranda azaltmış ve piyasanın karamsar tablo içerisinde yer almasına katkı sağlamışlardı. Vatandaşlardan ve iş adamlarından gelen birçok şikâyete kulak veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel bankaların faizleri düşürmesini ve piyasaya kredi vermesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu talebine iş insanlarından destek geldi. Devlet bankalarının gerek faiz indirimi gerek ise kredi noktasında piyasa verdiği desteği özel bankaların da vermesi gerektiğini söyleyen uzmanlar Türkiye’nin topyekûn bir mücadeleyle içinde bulunduğu dalgalanma dönemini geride bırakacağını söylediler.

Bankalar üzerine düşeni yapmalı

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankalara çağrısını desteklediklerini belirterek, “Piyasanın rahatlaması için sanayicinin ucuz kredi bulması şart. Finans sisteminde oluşabilecek bir hasar Türkiye ekonomisini tamamen temelden sarsacak bir duruma getirebilir. Ama her türlü sanayicinin daha ucuz krediye ulaşmasını sağlamak mümkün hale getirilmeli. Özel bankalar kendilerine düşen görevleri yerine getirerek özveride bulunmalılar. Ülke olarak zor dönem geçiyoruz. Herkes elini taşın altına koymalı ve olabildiğince özveride bulunup kendine düşen görevi yerine getirmelidir. Özel bankalar da bunun içindedir” ifadelerini kullandı.

Kerdi artarsa ihracatta artar

Danışman, Türikiye’nin içinde bulunduğu kredi sıkışıklığı ile dalgalanma durumu hakkında ASRİAD olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomi paketini olumlu bulduklarını kaydederek, “Pakette yer alan bankaların güçlendirilmesi hedefini olumlu buluyoruz. Bu desteklerle bankalar güçlenecek ve krediyi daha ucuza verebilecek noktaya gelecek. Bu da sanayicinin önünü açacak. Bankalar risklerini çok artırmadan kârlarından biraz taviz vererek piyasaya sağlayacakları imkânlarla içinde bulunduğumuz durgunluktan çıkmaya büyük bir katkı sağlayabilirler. Sanayi ucuz krediye ulaşabildiği sürece rahatlar. Üretim artar. Buna mukabil ihracat da artar” şeklinde konuştu.

Yatırımlara destek vermiyorlar

Bankaların piyasaya 28-32 baz puan bandında faiz ve yüzde 75 ipotek şartı ile kredi verdiklerini dile getiren Ankara Küçük Sanayi Siteleri Kooperatifi Başkanı Sefer Bayır, özel bankalardan destek gelmediği için var olan yatırımları kendi imkânları ile devam ettirdiklerini söyledi. Bayır, bankaların yatırımları değil kârlarını düşündüklerini kaydederek, “Ufak esnaf buna rağmen çabalıyor. Büyük esnaf sıkıştığı zaman konkordato ilan ediyor küçük esnafın durumu ise zorda. Küçük esnaf olarak inşaatını devam ettirmeye çalıştığımız Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, savunma sanayi alanında iş yapan sanayileri yüzde 60 oranında içine alacak. Türkiye için çok stratejik bir proje. Krediler artsa bu OSB hızlanır. Savunma sanayinde atak yapmamız sağlanır. Bankaların bu tutumu bu yatırımın gerçekleşmemesi nedeniyle güvenliğimize de zarar veriyor. Özel bankalarda haram olmasın diye yıllarca repo dahi yapmayarak paralarımızı tuttuk. Ama şimdi bize hiç kimse yardım etmiyor. İman gücü ile yapıyoruz. Kendi itibarımızla ödemeleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Günün diğer manşetleri

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Benzer Konular

 • 1

  Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!

 • 2

  TSK PKK'nın Irak'taki yayılmasını kesti

 • 3

  İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş

 • 4

  Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'

 • 5

  TBMM'den Rabia Naz kararı!