Savunma sanayi darbe alıyor

Güncelleme: 18.04.2019 09:13

Ankara Küçük Sanayi Siteleri Kooperatifi Başkanı Sefer Bayır ise kurmaya çalıştıkları Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne bankalardan destek gelmediğini belirterek, “Türkiye için çok stratejik bir proje. Krediler artsa bu OSB hızlanır. Savunma sanayinde atak yapmamız sağlanır. Bankaların bu tutumu bu yatırımın gerçekleşmemesi nedeniyle güvenliğimize de zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Türkiye’nin içinde bulunduğu dengelenme döneminde bankalar kârlılıklarını korumak adına yeni kredi vermeyi büyük oranda azaltmış ve piyasanın karamsar tablo içerisinde yer almasına katkı sağlamışlardı. Vatandaşlardan ve iş adamlarından gelen birçok şikâyete kulak veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel bankaların faizleri düşürmesini ve piyasaya kredi vermesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu talebine iş insanlarından destek geldi. Devlet bankalarının gerek faiz indirimi gerek ise kredi noktasında piyasa verdiği desteği özel bankaların da vermesi gerektiğini söyleyen uzmanlar Türkiye’nin topyekûn bir mücadeleyle içinde bulunduğu dalgalanma dönemini geride bırakacağını söylediler.

Bankalar üzerine düşeni yapmalı

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankalara çağrısını desteklediklerini belirterek, “Piyasanın rahatlaması için sanayicinin ucuz kredi bulması şart. Finans sisteminde oluşabilecek bir hasar Türkiye ekonomisini tamamen temelden sarsacak bir duruma getirebilir. Ama her türlü sanayicinin daha ucuz krediye ulaşmasını sağlamak mümkün hale getirilmeli. Özel bankalar kendilerine düşen görevleri yerine getirerek özveride bulunmalılar. Ülke olarak zor dönem geçiyoruz. Herkes elini taşın altına koymalı ve olabildiğince özveride bulunup kendine düşen görevi yerine getirmelidir. Özel bankalar da bunun içindedir” ifadelerini kullandı.

Kerdi artarsa ihracatta artar

Danışman, Türikiye’nin içinde bulunduğu kredi sıkışıklığı ile dalgalanma durumu hakkında ASRİAD olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomi paketini olumlu bulduklarını kaydederek, “Pakette yer alan bankaların güçlendirilmesi hedefini olumlu buluyoruz. Bu desteklerle bankalar güçlenecek ve krediyi daha ucuza verebilecek noktaya gelecek. Bu da sanayicinin önünü açacak. Bankalar risklerini çok artırmadan kârlarından biraz taviz vererek piyasaya sağlayacakları imkânlarla içinde bulunduğumuz durgunluktan çıkmaya büyük bir katkı sağlayabilirler. Sanayi ucuz krediye ulaşabildiği sürece rahatlar. Üretim artar. Buna mukabil ihracat da artar” şeklinde konuştu.

Yatırımlara destek vermiyorlar

Bankaların piyasaya 28-32 baz puan bandında faiz ve yüzde 75 ipotek şartı ile kredi verdiklerini dile getiren Ankara Küçük Sanayi Siteleri Kooperatifi Başkanı Sefer Bayır, özel bankalardan destek gelmediği için var olan yatırımları kendi imkânları ile devam ettirdiklerini söyledi. Bayır, bankaların yatırımları değil kârlarını düşündüklerini kaydederek, “Ufak esnaf buna rağmen çabalıyor. Büyük esnaf sıkıştığı zaman konkordato ilan ediyor küçük esnafın durumu ise zorda. Küçük esnaf olarak inşaatını devam ettirmeye çalıştığımız Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, savunma sanayi alanında iş yapan sanayileri yüzde 60 oranında içine alacak. Türkiye için çok stratejik bir proje. Krediler artsa bu OSB hızlanır. Savunma sanayinde atak yapmamız sağlanır. Bankaların bu tutumu bu yatırımın gerçekleşmemesi nedeniyle güvenliğimize de zarar veriyor. Özel bankalarda haram olmasın diye yıllarca repo dahi yapmayarak paralarımızı tuttuk. Ama şimdi bize hiç kimse yardım etmiyor. İman gücü ile yapıyoruz. Kendi itibarımızla ödemeleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

WhatsApp konuşmalarını yedekleyenlere kötü haber

Trump kullandığını açıklamıştı! DSÖ askıya aldı

Emsal karar! Satın alan sürücülere tazminat ödeyecek

4 ilde koronavirüs yeniden hortladı!
Durdurulamıyor! Can kaybı 100 bine dayandı

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Tunç Soyer fena yakalandı! Suçu çalışanına atıı

Pakistan'da düşen uçakla ilgili yeni gelişme!