Savunma sanayi darbe alıyor

Güncelleme: 18.04.2019 09:13

Ankara Küçük Sanayi Siteleri Kooperatifi Başkanı Sefer Bayır ise kurmaya çalıştıkları Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne bankalardan destek gelmediğini belirterek, “Türkiye için çok stratejik bir proje. Krediler artsa bu OSB hızlanır. Savunma sanayinde atak yapmamız sağlanır. Bankaların bu tutumu bu yatırımın gerçekleşmemesi nedeniyle güvenliğimize de zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Türkiye’nin içinde bulunduğu dengelenme döneminde bankalar kârlılıklarını korumak adına yeni kredi vermeyi büyük oranda azaltmış ve piyasanın karamsar tablo içerisinde yer almasına katkı sağlamışlardı. Vatandaşlardan ve iş adamlarından gelen birçok şikâyete kulak veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel bankaların faizleri düşürmesini ve piyasaya kredi vermesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu talebine iş insanlarından destek geldi. Devlet bankalarının gerek faiz indirimi gerek ise kredi noktasında piyasa verdiği desteği özel bankaların da vermesi gerektiğini söyleyen uzmanlar Türkiye’nin topyekûn bir mücadeleyle içinde bulunduğu dalgalanma dönemini geride bırakacağını söylediler.

Bankalar üzerine düşeni yapmalı

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankalara çağrısını desteklediklerini belirterek, “Piyasanın rahatlaması için sanayicinin ucuz kredi bulması şart. Finans sisteminde oluşabilecek bir hasar Türkiye ekonomisini tamamen temelden sarsacak bir duruma getirebilir. Ama her türlü sanayicinin daha ucuz krediye ulaşmasını sağlamak mümkün hale getirilmeli. Özel bankalar kendilerine düşen görevleri yerine getirerek özveride bulunmalılar. Ülke olarak zor dönem geçiyoruz. Herkes elini taşın altına koymalı ve olabildiğince özveride bulunup kendine düşen görevi yerine getirmelidir. Özel bankalar da bunun içindedir” ifadelerini kullandı.

Kerdi artarsa ihracatta artar

Danışman, Türikiye’nin içinde bulunduğu kredi sıkışıklığı ile dalgalanma durumu hakkında ASRİAD olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomi paketini olumlu bulduklarını kaydederek, “Pakette yer alan bankaların güçlendirilmesi hedefini olumlu buluyoruz. Bu desteklerle bankalar güçlenecek ve krediyi daha ucuza verebilecek noktaya gelecek. Bu da sanayicinin önünü açacak. Bankalar risklerini çok artırmadan kârlarından biraz taviz vererek piyasaya sağlayacakları imkânlarla içinde bulunduğumuz durgunluktan çıkmaya büyük bir katkı sağlayabilirler. Sanayi ucuz krediye ulaşabildiği sürece rahatlar. Üretim artar. Buna mukabil ihracat da artar” şeklinde konuştu.

Yatırımlara destek vermiyorlar

Bankaların piyasaya 28-32 baz puan bandında faiz ve yüzde 75 ipotek şartı ile kredi verdiklerini dile getiren Ankara Küçük Sanayi Siteleri Kooperatifi Başkanı Sefer Bayır, özel bankalardan destek gelmediği için var olan yatırımları kendi imkânları ile devam ettirdiklerini söyledi. Bayır, bankaların yatırımları değil kârlarını düşündüklerini kaydederek, “Ufak esnaf buna rağmen çabalıyor. Büyük esnaf sıkıştığı zaman konkordato ilan ediyor küçük esnafın durumu ise zorda. Küçük esnaf olarak inşaatını devam ettirmeye çalıştığımız Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, savunma sanayi alanında iş yapan sanayileri yüzde 60 oranında içine alacak. Türkiye için çok stratejik bir proje. Krediler artsa bu OSB hızlanır. Savunma sanayinde atak yapmamız sağlanır. Bankaların bu tutumu bu yatırımın gerçekleşmemesi nedeniyle güvenliğimize de zarar veriyor. Özel bankalarda haram olmasın diye yıllarca repo dahi yapmayarak paralarımızı tuttuk. Ama şimdi bize hiç kimse yardım etmiyor. İman gücü ile yapıyoruz. Kendi itibarımızla ödemeleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'ye peş peşe operasyon!
Malezya'da 30 dükkan yok oldu
İlan İHH
ABD'den yeni Huawei kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı!
Maduro'dan erken seçim çağrısı
ABD Kongresinde ilk kez iftar verildi
Savcı Sayan Ne Yaptı Öyle?..
Fransa Kıbrıs'ta üs kuruyor
'S-400'ler Türkiye'nin bekası için acilen kurulmalı'
İslam düşmanlığı bitmiyor! İslamafobia dünyada hortlatılıyor
İftar ve sahurda soğuk suya dikkat!
Oruç hafızamızı güçlendirir
YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...
Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!

İki büyükşehirde ByLock operasyonu

Ankara ve İzmir'de düzenlenen ByLock operasyonlarında 18 kişi gözaltına alındı.

TSK'dan sınır ötesi harekat!

Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen harekatta, terör örgütü tarafından silah mevzisi, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler imha edildi.

FETÖ'ye peş peşe operasyon!

Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerindeki FETÖ soruşturmasında 11'i mahrem imam, 41'i muvazzaf asker 140 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Savcı Sayan Ne Yaptı Öyle?..

Ünlü iş adamını soyanlar yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sarar Holding soyguncularının Bulgaristan sınırında yakalandığını açıkladı.

En Çok Okunan Haberler