Şovları ellerinde patlıyor

Güncelleme: 15.09.2019 00:02

Seçimden önce yürütülen algı operasyonlarına dayanarak CHP’nin halka ilişkiler oyunlarıyla belediyecilik yapmaya çalıştığını ifade eden Tevfik Göksu, “CHP’nin bir İstanbul projeksiyonu yok. İşçi kıyımı, yaptıkları zamlar ve Yenikapı tiyatrosuyla birlikte herhangi bir icraatları olmadığı için şovları ellerinde patlıyor” dedi.

HABER: ÖZLEM DOĞAN

Yerel seçimlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı koltuğuna oturan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi ve seçim sonrası vaatleri birbirini tutmuyor. İBB iştiraklerinden çıkarılan yaklaşık 5 bin işçi, yapılan zamlar, burs ve ücretsiz öğrencisi servisi gibi verilen ama tutulmayan sözlerle birlikte İmamoğlu’nun, terörle bağlantıları sebebiyle kayyum atanan HDP’li üç belediyeye destek ziyaretine gitmesi de çok tartışıldı. İstanbul’un yeni yönetimini AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Grup Başkanvekili Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu Milat’a değerlendirdi.

Bir İstanbul projeksiyonları yok

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul’un büyük bir alanı olduğunu ifade eden Tevfik Göksu, “Bir belediye başkanının icraatlarını 60-70 günlük süreye dayanarak değerlendirmek doğru olmaz. Fakat geçen süre içinde genel anlamda gidişatı görüyoruz. Seçimden önce yürütülen algı operasyonlarına dayanarak CHP’nin halka ilişkiler oyunlarıyla belediyecilik yapmaya çalışıyorlar. Tamamen tiyatral sahnelerle hareket ediyorlar. Bize sunulan bir İstanbul projeksiyonu yok. İşçi çıkarmak, vakıflar ve sendikalar meselesi, Yenikapı tiyatrosuyla birlikte ciddi zamlar görmeye başladık. CHP’li yönetim kara propaganda ve algı operasyonuyla süreci yürütüyor” dedi.

İşçi kıyımıyla kimlere alan açtıkları belli değil

Seçimden önce işçi çıkarmayacaklarına dair söz veren CHP’nin sözünü tutmayarak partizanlık yaptığını vurgulayan Göksu, “İşten çıkardıkları işçilerin iki seçim arası alındıklarını iddia ediyorlar ama işten çıkarılanlar arasında 19 yıldan bugüne kadar çalışan birçok işçi mevcut. Çoğunun mülakat ve güvenlik soruşturması 2008’de başlamış ve süreçlere yayılmış insanlar. Sanırım kadro boşaltımı yaparak seçim öncesi CHP örgütlerinin söz verdiği kişilere alan açmaya çalışıyorlar. Kendisini sosyal demokrat olarak tanımlayan bir siyasal iktidar organizasyonunda emek, alın teri, barış, özgürlük ve huzur nerede kaldı diye soruyorum. Hiçbir rozet emekten daha üstün değildir. Umarım İBB önünde bekleyen mağdur insanlara ekmeklerini geri verirler” ifadelerini kullandı.

İcraat olmayınca şovları sona erdi

Yenikapı araç tiyatrosunun CHP’nin elinde patladığını vurgulayan Göksu şöyle devam etti: “İBB Başkanı 643 yöneticiye 1717 makam aracı tahsil edildiğini söyleyerek bu araçları sergileyeceğini söylemişti. Fakat ortada bahsi geçen sayıda makam aracı olmadığı anlaşıldı. Talimat vererek her birimden araç istediler. Toplayabildikleri 730 araçların içinde kamyonetler de vardı. Tepki gelince gece o kamyonetleri geri çektiler. O araçların plakası elimizde mevcut. Makam aracı algısı çökünce hizmet fazlası araç diyerek hizmetten çektikleri araçlar yüzünden sosyal hizmetler, denetimler, evde bakım hizmetleri ve zabıta durdu. Diyelim ki vizyonları daha büyük projeler yapmaya müsait olmadığı için bir adım geri gidecekler, o halde neden 730 aracı hizmet fazlası diyerek Yenikapı’ya dizerken aynı anda Ağustos ayında 997 aracı bizim dönemimizdeki kiranın üç katı fazlasına kiraladılar? İcraat olmayınca şovları sona erdi.”

Bu şehrin vizyonuna hâkim değiller

CHP’nin büyükşehir belediyesi ilgili zihinsel alt yapısını kurmadan yönetime geçtiğini kaydeden Göksu, “Bu şehrin vizyonuna, büyüklüğüne hâkim olmadan sorumluluğunu üstlendikleri için ne yapacakları konusunda panikteler. Kentin ihtiyaçlarını görmeye başladılar. Seçimden önce 75 bin öğrenciye 400 lira burs vereceklerdi, şimdi burs için müracaat edenlere ‘anayasal olarak mümkün değil’ cevabı veriyorlar. Burs sözü verirken anayasal olarak mümkün olmadığını bildikleri halde taahhüt ettilerse bu halkı kandırdıkları anlamına gelir. Eğer bilmeden söz verdilerse de ‘bilmiyorduk ve bunu yasaklayan da CHP’ymiş’ demeleri lazım. Algı bir süre götürür, icraat yoksa batırır. Şu an bu noktadalar” diye konuştu.

Bazı metro şantiyeleri durdu

Devam eden metro çalışmaları hakkında da konuşan Göksu, “Bu konuda bir şeyler söylemek için henüz erken olsa da bazı şantiyeler durdu. Toparlanma döneminde tekrar başlanır mı bilemiyorum. Sebep olarak projeleri mi inceliyorlar yoksa ekonomik mi, bunları göreceğiz” dedi.

Devlet geleneğimizde olmayan bir şey

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı ilk aldığında belediyenin verilerini kopyalatmak istemesine de değinen Göksu, “On yıldır belediye başkanıyım, hiçbir zaman Esenler Belediyesi verilerini kopyalamak aklıma gelmedi. Zaten veri kopyalatmak fikri çok manidarken belediye dışından insanlara bunun yaptırılmaya kalkışılmasını anlamak mümkün değil. Şu anki belediye yönetimi çok farklı ortaklarla inşa edilmiş durumda. Muhtemelen ortaklardan biri bunu talep etmiş olabilir. Bizim devlet ve millet geleneğimizde olmayan bir şey bu. Kamu kurumunun başına geçmiş hiçbir yöneticinin de böyle bir şey yapmak istediğini sanmıyorum. Göreve gelir gelmez dışarıdan üçüncü şahısları çağırarak verilerin kopyalanmak istenmesinin kimlere ait bir yöntem olduğu çok iyi biliniyor. Zaten yargı da buna müsaade etmedi” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un geriye gitmemesi için çalışacağız

‘İBB Başkanı İmamoğlu keşke kayyum atanan belediye başkanları yerine HDP önünde çocuklarının haklarını arayan anneleri ziyaret etseydi’ diyen Göksu sözlerini şöyle noktaladı:  “İstanbul inşallah önümüzdeki beş yılda geri gitmez ama gerek fiziki gerek kültürel gerekse mekânsal anlamda birçok konuda geri gideceğe benziyor. Fakat biz AK Parti grubu olarak bu şehrin kazanımlarını kaybetmemesi için üzerimize düşen işin en iyisini yapmaya gayret edeceğiz. Mevcut yönetime de iş yapması için yardımcı olacağız.”

Türkiye'nin yardım eli Sırbistan'a uzandı

Van'da kuvvetli sağanak sele neden oldu

Bakan Koca'dan düğün uyarısı

Muğla'daki orman yangını kontrol altında

Koronavirüste son rakamlar açıklandı!

Bakan Akar ve Orgeneral Güler Malta'da

Fetih suresinin Türkçe okunuşu
Yasin suresinin Türkçe okunuşu
Arefe günü okunacak dua ve sureler
Boğaz yanması neden olur?
Bademcik şişmesi nasıl geçer?
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Şuara suresinin nüzul sebebi..
Şuara suresinin faziletleri ve faydaları
Şuara suresinin okunuşu nasıldır?
Lorlu kurabiye nasıl yapılır?
Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'da Er Rezzak zikrinin faziletleri
Nazar için okunacak dua ve sureler
Dil yanmasına ne iyi gelir?
Zümer suresi, Zümer suresinin okunuşu ve anlamı
Göz ağrısı okunacak dua ve sureler...