Süresiz nafaka İslama aykırı

Güncelleme: 06.12.2018 09:48

Süresiz nafakanın İslama aykırı bir uygulama olduğunu söyleyen kanaat önderleri “İslam dinin de 4 ay nafaka almak caiz. Bazı âlimler bunu bir yıla çıkarmışlar ama bundan öte yabancı bir adamdan para almak haram oluyor. Devletin veriyor olması onu helalleştirmiyor. Oradaki pek çok kadın bunun haram olduğunu kabul etmiyor. Hâlbuki açıkça ayeti de var” şeklinde konuştu.

TOPLUMU İKİYÜZLÜLÜĞE İTİYOR

Ailelerin parçalanmasında bu uygulamanın etkili olduğunu söyleyen kanaat önderleri kadınların bazen bu haklarını silah olarak kullandıklarını kaydettiler. İslami bir anlayıştaki bir toplumu ikiyüzlülüğe iten bir uygulama olduğunu söyleyen kanaat önderleri uygulamanın erkeği nafakayı vermemek için kadının da nafakayı kaybetmemek için yalan söylemeye ittiğinin altını çizdiler.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Milat’ın gündeme getirdiği süresiz nafaka zulmü haberi sonrasında kanaat önderlerinden destek geldi. Toplum yapısına uygun olmayan bir uygulamanın var olduğunu söyleyen kanaat önderleri bu anlamda eşitliğin ve ayrımcılığın değil adaleti ön plana çıkarılması gerektiğini vurgulayarak süreli nafakaya geçilmesi gerektiğini söylediler. Toplumun sosyolojik dokusuna uymayan yasaların toplumda ciddi bir travmaya neden olduğunu söyleyen kanaat önderleri İslami temeli yaklaşımların daha adaletli olduğu vurgusunu yaptılar.

Ciddi bir haksızlık

Davranış Bilimleri uzmanı Yazar Sema Maraşlı, süresiz nafaka zulmünün evliliklere azalttığını söyleyerek, boşanma ihtimalini göze alamayan gençlerin evlilikten de uzak kaldığının altını çizdi. Maraşlı ömür boyu bir kadına para ödeme durumu bekar kalmayı cazip hale getirdiğini söyleyerek şu ifadelerin kullandı: “40 yaş altı ve üstü çok fazla bekâr insan var ve hepsi evlenememekten şikâyetçi çünkü erkekler korkuyorlar. Çünkü hiç kimse ömür boyu yabancı olduğu bir insana bakmak istemez. Kazancını ona vermek istemez. Bu anlamda bu uygulama toplumsal olarak evliliklerin çok azalmasına neden oldu. Boşanmaları zorlaştırması da ayrı bir problem çünkü bu da evlilikleri azaltan bir şey. Her yönden ülkenin önündeki en büyük engellerden birisi olmaya başladı. Eğer evlilik ve sonrasında boşanma olursa hayatın zindan olduğu algısını ortaya çıkardı. Ayrıca eşleri birbirine düşman eden bir durum. Kadınlar buna hakları olduklarına söyleyerek boşanma aşamasında çok fazla kavgalara ve cinnetlere neden oluyor. Zaten bu da toplumda sıkça görülüyor. Erkek te haklı olarak kazancını vermek istemediği için yine kadına şiddete yönleniyor. Kadın, ‘ben alırım, sen bana bakmak zorundasın’ diyor, erkek kendisinin hiçbir işini yapmak zorunda olmayan bir kadına bakmak zorunda kalıyor. Bu durum boşanma sonrasındaki erkeklerin depresyona girmesine neden oluyor. Bunu hazmedemiyor. Erkek, ‘çocuğuma tamam bakarım ama yabancı üstelik anlaşamadığım bir kadına neden bakmak zorundayım’ diyor. Bu erkeklerin hazmetmekte zorlandıkları bir durum, ciddi bir haksızlık.”

Süresiz nafaka kadın hakkın ihlali yapıyor

Nafakanın kaldırılması için eski eşin ahlaksızlığını ispat etme durumunu bile kabul etmeyen hâkimler olduğunu söyleyen Maraşlı, bu noktada hâkimlerin bazen kanunlardan daha zalim olabildiğini kaydetti. Maraşlı, bu durumunda ayrı bir probleme neden olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kişi eski karısını takip edecek, kimle yaşıyor, neler yapıyor, diye araştıracak. Neresinden bakılsa problem taşıyan bir konu. Erkekler ikinci evliliklerini yaptıkları zaman yeni eşleri zaten geçim sıkıntısı çektikleri bir ortamda nafakanın ödenebilmesi için çalışmak zorunda kalıyorlar. Yeni eşler, ‘Çalışıyoruz ki kocamız eski eşine para yollasın’ diyorlar. Ya da anneler babalar bu paraları ödüyorlar. Yani bir taraftan kadını koruyayım derken erkeğin karısına ya da annesine zulmediyorlar. Bir kadını koruyayım derken pek çok kadının hakkını çiğniyorlar. Erkeğin zoruna gidiyor neden ben bu kadına bakmak zorundayım, diyor. Maddi imkânı yoksa o zaman bunalıma giriyor. Pek çok açıdan toplumun sağlığını bozan ve vicdanını yaralayan bir durum ortaya çıkarıyor. Devlet kadını korumak zorunda ama eski eşine düşman ederek onun cebinden zorla alarak kadını da böyle bir durumun içeresinde bırakmak ciddi bir soruna neden oluyor. İslam’a göre boşanan kadına ihtiyacı varsa ailesinin bakması gerekiyor. Ailesi yoksa devletin bakması gerekiyor. İslam dinin de 4 ay nafaka almak caiz. Bazı âlimler bunu bir yıla çıkarmışlar ama bundan öte yabancı bir adamdan para almak haram oluyor. Devletin veriyor olması onu helalleştirmiyor. Oradaki pek çok kadın bunun haram olduğunu kabul etmiyor. Halbuki açıkça ayeti de var.”

Ailelerin parçalanmasın neden oluyor

Sosyolog İsmail Öz, nafaka meselesin çok ciddi problemler ortaya çıkartan bir konu olduğunu dile getirerek, süresiz nafakaların Türkiye’nin sosyolojik dokusunu bozduğunu ifade etti. Öz ailelerin parçalanmasını kolaylaştıran bir yönü olduğunu vurgulayarak şunlara dikkat çekti: “Aile içerisinde ufak çaplı sorunların da tolare edilememesine neden oluyor. Kadın nasıl olsa boşandıktan sonra da maddi güvence olduğu için ayrılma seçeneğini hemen öne getiriyor. Bu boyutuyla aile kurumunu tehdit ederken bir yandan da boşanma oranlarındaki ciddi artışlarda büyük bir yer alıyor. Beş evlilikten biri boşanma ile sonuçlanıyor. Yaklaşık 600 bin civarında evlilik söz konusu olurken bunu 150 bine yakın kişinin boşanması ile sonuçlandığı ortaya çıkıyor. Boşanan çiftler tekrar istihdama katılmakta zorlanıyor. Kadınların işgücünde faydalanılmasında da büyük bir probleme neden oluyor. Başka bir boyutta boşanma sonrasında tekrardan bir aile kurmak isteyen erkeğin nafaka ödemesi ve bunun süresiz olması nedeniyle yeni bir evlilik ilişkisini kurmasını da tehdit ediyor. Bu kişi bir aileye bakıp hem de bir başkasına nafaka ödeme yükünü taşıyamayabilir. Bu tarafıyla baktığımız zaman kadının nafakayı kaybetmek istememesi nedeniyle gayrimeşru ilişkilere de girmesine zemin hazırlıyor. İslam inancına mensup bir halkın bu tip yasalarla riyakâr bir tutum içerisine girip ikiyüzlülüğü teşvik edici yani devlete başka kendi hayatında başka bir yük taşımaması gerekiyor. Bu tablo bu tip durumda olan insanları ikiyüzlü davranmaya itiyor. Bu kanunlar da buna zemin hazırlamış oluyor. Aileler arasında boşanma olabilir ama bunun bir mağduriyete dönüşmesi kabul edilebilir değil. Her halükarda kadının haklı olduğu bir zemin üzerinden bu konuya yaklaştığınız zaman erkeklere ait hakları da göz ardı etmiş oluyorsunuz. Temel yaşama haklarının üzerinde adalet vardır. Kadınla erkeği her noktada eşitlerseniz eğer burada sonsuz derecede devam edecek bir savaşın, çatışmanın yolunu açacak eşler arasındaki ve kadın erkekler arasındaki ilişkiyi de çatışmacı bir zemine oturtursunuz.”

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...
Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!
12 il için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı
İlan İHH
'Turistik Doğu Ekspresi'nin ilk seferi için geri sayım
FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!

Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!

Bakanlığa personel alımı için düzenlenen sınavlarda FETÖ'cüler lehine usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı 106'ya yükseldi. Şüphelilerden bazılarının, 2010'daki sınavda kompozisyon bölümünü bire bir aynı cümlelerle yanıtladıkları tespit edildi.

Terör operasyonuna ilişkin 54 gözaltı

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde önceki gün terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyon sırasında bir polisin şehit olduğu, 2 polisin yaralandığı saldırıyla ilgili 54 şüpheli gözaltına alındı.

YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...

YSK'nın merakla beklenen toplantısı sona erdi. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin gerekçeli kararı bugün açıklanmayacak.

Eski Yargıtay üyesine FETÖ'den hapis cezası!

FETÖ'nün Yargıtay yapılanmasında grup sorumlusu olan eski Yargıtay üyesi Mustafa Kemal Tepedelen'e 10 yıl hapis cezası verildi.

Emine Erdoğan'dan Dünya Yetimler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Bizler yetim bir peygamberin ümmeti olarak, yetimin yüzündeki tebessümün dünyayı güzelleştireceğine inanıyoruz. Bir yetimi sevindirip, yüzünü güldürene ne mutlu." değerlendirmesinde bulundu.

En Çok Okunan Haberler