Toplu taşımadaki risk korkutuyor

Güncelleme: 23.05.2020 00:01

Koronavirüs sürecinde toplu ulaşımda sefer sayısını azaltarak, virüse davetiye çıkaran CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), vatandaşları bezdirdi. Bayram sonrası pek çok şirket normale dönmeyi planlarken, İstanbullular kara kara virüsten nasıl korunacaklarını düşünüyor. 

Yahya TEKİN

Salgın sürecinde belediyecilikte sınıfta kalan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu, toplu taşımada sefer sayılarını azaltarak, metrobüsleri garaja çekerek tasarruf yapma derdine düşerken, İstanbulluları da mağdur etti. Sağlık çalışanları kısıtlama günlerinde işe gitmek için saatlerce otobüs beklerken, metrobüslerde de yaşanan aynı sorun sosyal mesafe kurallarını altüst etti.

Her şey çok zor olacak

Covid-19 vaka sayılarının her geçen gün azalması normalleşme adımlarını da beraberinde getiriyor. Evden çalışmayla pek çok kimsenin dışarıda olmaması özellikle en riskli şehir İstanbul’da vaka sayılarının azalmasını sağladı ancak vaka sayılarının azalmasıyla pek çok şirketin evden çalışma sistemini terk etmeye başlaması, metrobüs başta olmak üzere toplu taşıma araçlarının yoğunlaşmasına neden oluyor. Salgınından sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı dikkate alındığında metrobüste sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi için yeni tedbirlerin uygulamaya konulması kaçınılmaz. İnsanların normal zamanda binmek için büyük çaba sarf ettiği metrobüsle seyahat etmek yeni dönemde her zamankinden daha zor olacak gibi görünüyor.

Seferler artırılsın

İşe gitmek için metrobüs kullanan vatandaşlar, gerekli tedbirleri almayan belediyeden ve oluşan yoğunluktan şikayetçi. Sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarla yoğunluğa dikkat çeken bir vatandaş, “Metrobüste oturan yolcu 17 ayakta olan yolcu 9 olması gerekirken neden balık istifi gidiyoruz acaba” diye sordu. Başka bir vatandaş ise “Otobüslere getirilen kurallar neden metrobüs seferleri için yapılmıyor? Madem yoğunluk var oturan yolcu sayısının yarısı kadar yolcu alınacak o zaman seferler arttırılsın. Şu soldakinin maske takışı zaten beni hayrete düşürüyor” tepkisinde bulundu. Yeşim K., isimli bir kişi “Metrebüs sefer sayıları neden artırılmıyor? Sabahları inanılmaz bir yoğunluk oluşuyor. Metrobüs içlerindeki yoğunluktan bahsetmiyorum bile, sosyal mesafe adına hiçbir şey yok. Buna acilen çözüm bulunmalı” diyerek İBB Beyaz Masa’ya şikâyette bulundu.

 

Erdoğan'dan çok net açıklama! 'Diğer ülkelere saygı duymak düşer'

Sınırda 4.3 büyüklüğünde korkutan deprem

Dünyada üç ülkeden biri haline geldik

Ayasofya kararı kudurttu! Sokağa döküldüler

Süleyman Soylu'nun acı günü

Bunu yapan yandı! İkinci el araç satışında emsal karar

Kabir ziyaretinde okunacak dua sureler
Çikolatalı kurabiye nasıl yapılır?
Meme kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Muiz zikrinin faziletleri
Kötü insanların şerrinden korunmak için okunacak dua ve sureler...
Evde köpek beslemek neden haram?
Ahzab suresi, Ahzab suresinin okunuşu ve anlamı
Taha suresinin nüzul sebebi...
Taha suresinin faziletleri nelerdir?
Taha suresinin okunuşu nasıldır?
Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?
Sıvı yağlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan Er Rafi zikrinin fazileletler
Ayetel Kürsi okumanın faziletleri nelerdir?
Vakıa suresi okumanın faziletleri nelerdir?
Fetih suresi okumanın faziletleri nelerdir?