Türkiye’ye karşı kirli Afrika planı

Güncelleme: 16.05.2019 09:31

Başkan Erdoğan’ın Afrika açılımını baltalamak için harekete geçen küresel güçler, yeni bir planı devreye soktu. Bölgedeki Türk vatandaşlar terör örgütlerinin hedefi haline getirilerek, Türkiye’nin Afrika’dan çıkarılması hedefleniyor.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Afrika’yı yıllardır sömüren dış güçler, Türkiye’nin bölgeye yaptığı yatırımlardan rahatsız oldu. Somali’yi ayağa kaldırmaya çalışan Türkiye’nin kirli planları bozduğunu dile getiren Afrikalı Analist İbrahim M. Nasır, Eş- Şebab başta olmak üzere birçok silahlı örgütün Türkiye’ye karşı girişimlerinin olduğunu söyledi. Somali’de şehit edilen Türk mühendisin Türk askeri kampında görev yaptığının altını çizen Nasır, bu gibi saldırılarla Türkiye’yi yıpratarak, Somali’den Sudan’a kadar Afrika’da kurulan barış bloğunun yıkılmak istendiğine vurgu yaptı.

Kirli oyun devrede

Doğu Afrika’yı şekillendirmeye çalışma konusunda büyük güçler arasında bir rekabet olduğuna vurgu yapan Nasır, ABD’nin bölgede istediği dönüşümü yapmak için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) kullandığını kaydetti. ABD’nin İran’ı bölgeden dışladığını ve sıranın Türkiye’ye geldiğini belirten Nasır, “Türkiye Somali’den başlayarak Sudan’a kadar uzanan bir hatta kurmaya çalıştığı koridor ile hayli nüfuz artırdı. Suudi Arabistan ve BAE bundan rahatsız oldular ve ABD’nin desteği ile Türkiye’nin bölgedeki nüfuzunu bitirmeye çalışıyorlar. Sudan’da yönetimi devralan ordu da Suudi Arabistan ve BAE’nin bulunduğu bloğa çekilmeye çalışılıyor. ABD, Türkiye’nin oradaki nüfuzunu bitirmeyi hedefledi” diye konuştu. 

Türkiye’nin çekilmesini istiyorlar

Somali’de yaşanan kaotik durumdan BAE, Suudi Arabistan, İran, Etiyopya gibi ülkelerin yararlandığını dile getiren Nasır, Türkiye’nin devreye girmesiyle bu ülkelerin planların bozulduğunu söyledi. Nasır, “Türkiye, Somali’nin yeniden toparlanması için ciddi yardımlarda bulundu ve Somalili askerilerin eğitimi için eğitim üssü kurdu. Türkiye’nin bu girişimlerinden rahatsız olan Eş-Şebab terör örgütü Türk mühendise saldırı düzenledi. Diğer devletlere çalışan irili ufaklı birçok örgüt ile Somali’de güvenliğin sağlanmasının önüne geçiliyor. Türkiye’nin faaliyetlerinden rahatsız olan devletler Türklerin can güvenliği korkusuyla ülkeyi terk etmesini istiyorlar” ifadelerini kullandı. 

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Başkan Erdoğan: Türkiye'nin bir daha kötü günlere dönmesine izin vermeyeceğiz
İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız
İlan - Mirasımız Derneği
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı
İlan İHH
Trabzonspor'a müjde! Başkan Erdoğan devreye girdi
Rusya'dan S-400 açıklaması
Pistte korku dolu anlar!
Yeni askerlik sisteminin tüm detayları belli oldu
S-400 eğitimleri başladı
ABD menşeli ürünlerde vergi indirimi
8 ilde dolandırıcılık operasyonu!
İHH'ya yetim duası
Kudüs'ün tek açık kapısı Türkiye
Kazanan Yıldırım olacak

Şike davasını onayan Yargıtay üyesine 12 yıl hapis!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, "futbolda şike davası"nı onayan eski Yargıtay üyesi Mesut Kundakçı'ya FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezası verdi.

AYM'den Osman Kavala kararı

Anayasa Mahkemesi 1 Kasım 2017'den beri tutuklu yargılanan Osman Kavala'nın bireysel başvurusunu oy çokluğu ile reddetti.

PKK'nın inleri yerle bir edildi!

Kuzey Irak'a düzenlenen hava harekatında teröristlere ait hedefler vuruldu.

Pistte korku dolu anlar!

Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan yolcu uçağının pistteki elektrik direğine temas etmesi nedeni ile panik yaşandı. Yolcuların ve kabin ekibinin sağlık durumlarında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı bildirildi.

Meclis'e saldıran teröristler adliyede

TBMM'de banko görevlisini rehin almaya çalışırken yakalanan ve DHKP-C ile bağlantılı olduğu belirlenen biri kadın 2 zanlı, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

En Çok Okunan Haberler