Türkiye’ye karşı kirli Afrika planı

Güncelleme: 16.05.2019 09:31

Başkan Erdoğan’ın Afrika açılımını baltalamak için harekete geçen küresel güçler, yeni bir planı devreye soktu. Bölgedeki Türk vatandaşlar terör örgütlerinin hedefi haline getirilerek, Türkiye’nin Afrika’dan çıkarılması hedefleniyor.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Afrika’yı yıllardır sömüren dış güçler, Türkiye’nin bölgeye yaptığı yatırımlardan rahatsız oldu. Somali’yi ayağa kaldırmaya çalışan Türkiye’nin kirli planları bozduğunu dile getiren Afrikalı Analist İbrahim M. Nasır, Eş- Şebab başta olmak üzere birçok silahlı örgütün Türkiye’ye karşı girişimlerinin olduğunu söyledi. Somali’de şehit edilen Türk mühendisin Türk askeri kampında görev yaptığının altını çizen Nasır, bu gibi saldırılarla Türkiye’yi yıpratarak, Somali’den Sudan’a kadar Afrika’da kurulan barış bloğunun yıkılmak istendiğine vurgu yaptı.

Kirli oyun devrede

Doğu Afrika’yı şekillendirmeye çalışma konusunda büyük güçler arasında bir rekabet olduğuna vurgu yapan Nasır, ABD’nin bölgede istediği dönüşümü yapmak için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) kullandığını kaydetti. ABD’nin İran’ı bölgeden dışladığını ve sıranın Türkiye’ye geldiğini belirten Nasır, “Türkiye Somali’den başlayarak Sudan’a kadar uzanan bir hatta kurmaya çalıştığı koridor ile hayli nüfuz artırdı. Suudi Arabistan ve BAE bundan rahatsız oldular ve ABD’nin desteği ile Türkiye’nin bölgedeki nüfuzunu bitirmeye çalışıyorlar. Sudan’da yönetimi devralan ordu da Suudi Arabistan ve BAE’nin bulunduğu bloğa çekilmeye çalışılıyor. ABD, Türkiye’nin oradaki nüfuzunu bitirmeyi hedefledi” diye konuştu. 

Türkiye’nin çekilmesini istiyorlar

Somali’de yaşanan kaotik durumdan BAE, Suudi Arabistan, İran, Etiyopya gibi ülkelerin yararlandığını dile getiren Nasır, Türkiye’nin devreye girmesiyle bu ülkelerin planların bozulduğunu söyledi. Nasır, “Türkiye, Somali’nin yeniden toparlanması için ciddi yardımlarda bulundu ve Somalili askerilerin eğitimi için eğitim üssü kurdu. Türkiye’nin bu girişimlerinden rahatsız olan Eş-Şebab terör örgütü Türk mühendise saldırı düzenledi. Diğer devletlere çalışan irili ufaklı birçok örgüt ile Somali’de güvenliğin sağlanmasının önüne geçiliyor. Türkiye’nin faaliyetlerinden rahatsız olan devletler Türklerin can güvenliği korkusuyla ülkeyi terk etmesini istiyorlar” ifadelerini kullandı. 

 

Foto Galeri

Marmara Depremi'nin 20. yılı

Boğalar acemi kasapları affetmedi

Yerli uçan arabanın prototipi yayınlandı

Carettaların denizle buluşma anına yoğun ilgi

Ceylanpınar'da eve roket isabet etti

Günün diğer manşetleri

'Kıran Operasyonu' için düğmeye basıldı!
Bahçeli'den Bakan Soylu'ya kayyum tebriği
TMO'dan fındık üreticilerine müjde!
Pakistan Hindistan sınırında gerilim!
Suriye'de sıcak çatışma!
HDP'li belediyelere kayyum atandı! CHP'den tepki
3 Büyükşehirin belediye başkanları görevden atıldı
Memura yeni zam teklifi!
29 ilde dev operasyon!
Etiyopya'da Camii sevdalıları
Yeni nesil ‘Algı Oyunları'
Adana'da dev operasyon!
Neden Maarif TV'miz Yok?
Yargıtay Başkanı Cirit: Son derece çirkin söylemler
Hükümetten İzmir'deki yangın hakkında açıklama

Video

Uzun zaman sonra sahibini gören eşeğin tepkisi

Japonya uçan elektrikli otomobilini tanıttı

Daha önce böyle bir bisiklet gördünüz mü?

Sel mağduru esnaf İmamoğlu'na isyan etti!

Muğla'da korkutan yangın!

Benzer Konular

 • 1

  Sındırgı'da 35 yıl sonra bir ilk

 • 2

  Van Valiliğinden ‘Atatürk portresi' açıklaması

 • 3

  'Kıran Operasyonu' için düğmeye basıldı!

 • 4

  Terör örgütüne 'Pençe' indi

 • 5

  Başkan Erdoğan'ın fotoğrafı yeniden asıldı