Türkiye'yi örnek gösterdi tehdit etti

Güncelleme: 20.08.2019 09:30

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasını hazmedemeyen ABD, Türkiye'yi F-35 programından çıkarmıştı. Şimdi de Ortadoğu ve Çin'e yanaşan, teknolojisini kullanan bütün ülkeler için sert yaptırımlar için hazırlanıyor.

BD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Ortadoğu'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Michael Mulroy, "ABD, ortaklarının terörizmle savaşta kapasitesini artırmaya, bölgesel huzuru bozanları caydırmaya ve Ortadoğu’da istikrarı desteklemeye bağlı kalacaktır" dedi.

ABD merkezli Al-Monitor sitesine konuşan Mulroy, "Fakat, Türkiye'nin F-35 programının iptal edilmesi yönünde bakanlığın verdiği kararda görüldüğü gibi, ABD teknolojisini korumak için sert kararlar almaya hazırız" ifadesini kullandı.


Pentagon'un Ortadoğu'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Michael Mulroy

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Çin'in askeri teknoloji alanındaki küresel girişimlerine yönelik artan endişeler nedeniyle ilk resmi ziyaretlerini Asya-Pasifik ülkelerine gerçekleştirmişti.

"SİLAHLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDERSE..."

Mulroy, "Mesaj basit olacak. Bu demektir ki Rusya da Çin silahlarının satın alınması, bizim silahlarımızın operasyonel güvenliğini tehdit ettiği takdirde, kendi silahlarımızı çekmekten başka seçeneğimiz kalmaz" dedi.

Pentagon'un müttefiklerini spesifik Çin silahlarının satın alınmasıyla ilgili müttefiklerini uyarıp uyarmadığı bilinmiyor. Pekin Yönetimi, 2013-2017 arasında Ortadoğu'ya 10 milyar dolarlık silah sattı

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar...

Türk Kızılay'dan deprem yardım kampanyası

AFAD: 788 artçı deprem meydana geldi

Depremde hayatını kaybedenler son yolculuğuna uğurlandı
Berna Laçin'e bir darbe de temizlik firmasından!

İZAYDAŞ'a ses çıkarmayanlar, Kandıra'ya neden koşar?

Türk bayrağını enkaz altında bırakmadılar

Berna Laçin'e soruşturma açıldı