Üniversite açıklama yaptı

Güncelleme: 18.04.2019 13:22

İstanbul’un orta yeri kabul edilen Şehzadebaşı’nda yükselen binayla ilgili İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü açıklama yaptı: Tüm izinler alınmıştır.

SÜLEYMAN KARAKULLUK-İSTANBUL

TÜRKİYE son birkaç haftadır, MİLAT’ın gündeme getirdiği haberi konuşuyor… İstanbul’un orta yeri olarak kabul edilen Şehzadebaşı’nda, İstanbul Üniversitesi bünyesinde inşa edilmekte olan binayla ilgili rektörlükten açıklama geldi.

Derslik ve laboratuvar

Çevre esnafı ve halk tarafından İstanbul’un tarihi dokusuna ve üniversitenin mimari yapısına uygun olmadığı ifade edilen ve Şehzadebaşı’nın çehresini bozacağı, aynı zamanda çevrede yer alan tarihi camilerin görünümünü engelleyeceği belirtilen binanın derslik ve laboratuvar amaçlı inşa edildiği belirtildi.

Üniversitenin “ekonomik ömrünü tamamladı” dediği eski binanın görüntüsü.

4 katlı olacakmış!

Konuyla ilgili olarak İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nden Milat’a gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Habere konu olan inşaat, mevcut 6 katlı ve ekonomik ömrünü tamamlamış binanın yıkılarak yerine tarihi çevre koruma amaçlı imar planındaki yapılaşma koşullarına uygun olarak projelendirilen; kısmen dört katlı olarak derslik ve laboratuvar amaçlı eğitim ve araştırma binası inşaatıdır.”

Yapımı onaylanmış!

“Bina cephe projeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Fatih Belediyesi, Tarihi Çevre Koruma ve Alan Yönetimi Başkanlığı görüşleri doğrultusunda tasarlanmış olup kültür varlıklarını koruma kurulu tarafından 22.12.2017 tarihinde 3036 sayı ile onaylanmıştır. Yapının çelik taşıyıcı sistemi tamamlanıp mimari kaplamalar yapıldığında çevresiyle uyum içinde olduğu görülecektir.”

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, yeni binanın bu şekilde olacağını bildirdi.

Üniversitenin duruşu!

“Süleymaniye bölgesinde yıllar içerisinde kaybolmuş yirmiye yakın ahşap yapıyı rekonstrükte eden, Tarihi Kapı, Rektörlük Binası, Siyasal Bilgiler Fakülte Binası gibi nitelikli tescilli yapılarını restore eden, Osmanlı Devleti’nden kalan yapıları gün yüzüne çıkarıp tarihi çevreye değer katan üniversitemiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarihi çevredeki yapılarını tarihi kimliğe uygun olarak yenilemeye devam edecektir.”

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Boğulmakta olan yavrusunun böyle kurtardı

Bu bir vahşet! İnsanlığın geldiği son nokta

Yılda yaklaşık 80 milyon köpekbalığı, çorba yapılmak ve cinsel gücü arttırdığı inancıyla yüzgeçleri kesildikten sonra o halde okyanusa geri bırakılıyor. Köpekbalığı bu vaziyette ölümü bekliyor! İnsan, dünyanın başına gelmiş en büyük felakettir.

Bugün yaşananları özetlemiş! '5 yılda 7 ülkeyi devireceğiz'

NATO eski başkomutanı Wesley Clark âdeta bugün yaşananları özetlemiş: "5 yılda 7 ülkeyi devireceğiz. Irak, Libya, Suriye, Lübnan, Somali, Sudan, İran... "

Rusya'dan S-400 açıklaması
Pistte korku dolu anlar!
İlan - Mirasımız Derneği
Yeni askerlik sisteminin tüm detayları belli oldu
İlan İHH
S-400 eğitimleri başladı
ABD menşeli ürünlerde vergi indirimi
8 ilde dolandırıcılık operasyonu!
İHH'ya yetim duası
Kudüs'ün tek açık kapısı Türkiye
Kazanan Yıldırım olacak
BM'ye çağrı! Bu zulüm bitsin
Akşener'e ülke emanet edilmez
Duruşumuz değişmez
Sağlık Bakanlığı bunu yapmamalıydı

Tavuklu ve bezelyeli pilav tarifi

Tavuklu ve bezelyeli pilav tarifi

PKK'nın inleri yerle bir edildi!

Kuzey Irak'a düzenlenen hava harekatında teröristlere ait hedefler vuruldu.

Pistte korku dolu anlar!

Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan yolcu uçağının pistteki elektrik direğine temas etmesi nedeni ile panik yaşandı. Yolcuların ve kabin ekibinin sağlık durumlarında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı bildirildi.

Meclis'e saldıran teröristler adliyede

TBMM'de banko görevlisini rehin almaya çalışırken yakalanan ve DHKP-C ile bağlantılı olduğu belirlenen biri kadın 2 zanlı, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

En Çok Okunan Haberler