Yapılan ırkçı saldırılara rağmen geri dönüyor

Güncelleme: 14.09.2018 15:16

Avrupa'da yaşayan, ırkçı saldırılara maruz kalmasına rağmen, vatansever ve Milli bir duruş sergilediğinden dolayı partisinden ihraç edilen Mikail Yüksel, Yaptığı bir açıklamada, "Erdoğan'ın borazanı olduğum ve Erdoğan'ın adına lobi faaliyetleri yürüttüğüm iddia edildi. Hem göçmen hem Müslüman dostu yeni bir parti kurarak, yoluma devam edeceğim" dedi.

İsveç'te yapılan yerel ve genel seçimlerinde farklı partilerden seçimlere giren Konya'nın Kulu ilçesinden göç etmiş Türk kökenli milletvekili adayları Sultan Kayhan, Muharrem Demirok ve seçim günü partisinden ihraç edilen Mikail Yüksel, seçilemedi.

Konya'nın Kulu ilçesinden 1965 yılında İsveç'e başlayan göçle, bu ülkedeki Kululu nüfusu 50 bine ulaştı. 40 bin Kululu gurbetçinin aynı zamanda İsveç vatandaşı olması nedeniyle Türk milletvekili adayları seçim çalışmalarını Kulu'da yaptı. Sağ Liberal Merkez Partisi'nden Göteborg bölgesinden ilk defa birinci sırada milletvekili adayı gösterilen Mikail Yüksel, yine aynı partiden Östergötland bölgesi ikinci sırada Muharrem Demirok ile Sosyal Demokrat Partisi'nin 10'uncu sıradan Stockholm adayı Sultan Kayhan 22 Ağustos'ta başlayıp 9 Eylül'de son bulan seçimlerde milletvekili seçilemedi. 

"1915 olaylarını soykırımı olarak tanımam için baskı yapıldı"

Seçim günü partisinden ihraç edilen Mikail Yüksel, İsveç medyasında kendisine yöneltilen asılsız iddialarla ihraç kararının uygulandığını ifade etti. Yüksel, "Kulu'da yaptığım seçim kampanyasından sonra, İsveç medyasında PKK ve Süryani lobisi tarafından hakkımda asılsız iddialar ortaya atıldı. Örneğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın buradaki Türklere bana oy vermeleri yönünde telkinde bulunduğu, orada yürüttüğüm seçim kampanyasının masraflarının Türk hükümeti tarafından karşılandığı gibi iddialar ve iftiralar ortaya atılarak hakkımda karalama kampanyası başlatıldı. 1915 olaylarını soykırımı olarak tanımadığım, tanımam gerektiği yönünde baskılar yapıldı.

"Erdoğan'ı eleştirmediğim için ihraç edildim"

Aynı zamanda babamın MHP'den Kulu'da belediye başkanlığı yapmış olmasından dolayı baskılar yapıldı. Oysa partim benim geçmişimi ve babamın geçmişini biliyordu. Aday olduğum zaman bunun bir problem olmayacağını söylemişlerdi. Ancak yapılan baskılar sonunda maalesef sözlerinin arkasında duramadılar. Aksine baskıların aynısını partim de bana uyguladı. Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmemem, babamın da Milliyetçi Hareket Partisi'nden daha önce belediye başkanlığı yapmış olması bütün bu olayları ortak olarak değerlendirdiklerini ve benim onların değerlerine uygun olmadığı sonucuna vararak beni ihraç ettiler" dedi.

'YÜKSEK MAHKEMEYE BAŞVURDUK'

Partiden ihracı sonrası hemen yüksek mahkemeye başvurduğunu, doğru karar verileceğine inancının tam olduğunu belirten Mikail Yüksel, şöyle konuştu:

"Hem göçmen hem Müslüman dostu yeni bir parti kurarak, yoluma devam etmek istiyorum"

"İhraç kararının ardından adaylığımı geri çekemiyorlardı, ancak hem valilik hem Yüksek Seçim Kurulu iki farklı karar verdi. Önce adaylığımı çekilebileceğini, daha sonra çekilmeyeceğini, en sonunda da adaylığımı çekilebileceğini söyleyerek partime adaylığımı geri çekme hakkını verdi. Biz de bunun üzerine bunun hiçbir kanuni dayanağı olmamasından dolayı yüksek mahkemeye başvurduk.  Benim listelerden ismim çıkarıldı. Maalesef bu sebepten dolayı bana oy vermek isteyen birçok kişi oyunu veremedi. Ancak benim elimde yeteri kadar liste olduğu için birçok kişi bana yeteri kadar oy verebildi. Bizde bu liste değişikliğine adımın listelerden çıkarılması ve adaylığımı geri çekilmesinin kanuni hiçbir dayanağının olmamasından dolayı yüksek mahkemeye yaptığımız müracaatta iyi bir sonuç bekliyoruz. Kararın Önümüzdeki hafta içerisinde verileceğini zannediyorum. Eğer olumlu bir karar verilirse milletvekilliği tanınırsa amacım yeni bir parti kurmak. Hem göçmen hem Müslüman dostu yeni bir parti kurarak, yoluma devam etmek istiyorum."

"Seçimlerin tekrarlanmasını isteyeceğim"

Yüksek mahkemenin kararının değişmemesi üzerine seçimlerin tekrarlanmasını isteyeceklerini belirten Yüksel, "Aynı zamanda seçim lokallerinden ismimin bulunduğu listeler kaldırılarak insanların bana oy vermesi engellendi. Yüksek Seçim Kurulu çalışanları, bana oy vermek isteyen insanları yanlış yönlendirmesi bana verilecek oyların geçerli olmayacağı söylenmesi, bu şekilde yanlış bilgilendirmeyle birçok kişinin bana oy vermesi maalesef engellendi. Bu kararın tamamen yüksek mahkeme tarafından verilecek olmasına rağmen yapıldı. Biz bütün bu yapılan yanlışları belirledik. Karara göre gerekirse yüksek mahkemeye yeniden başvuru yapacağız. Bu yapılanın bir seçim hilesi olduğunu söyleyip İsveç'te Göteborg'da seçimlerin yeniden tekrarlanması isteyebileceğiz. Yüksek mahkeme önümüzdeki hafta bir karara varacak ve olumlu bir karar bekliyoruz" dedi.

"Erdoğan'ın borazanı olduğum iddia edildi"

Türkiye'de yapılan haberlerden sonra İsveç medyasının kendisini yıprattığını ifade eden Mikail Yüksel, "Ayrıca Kulu'da yürüttüğüm seçim kampanyasının Türk medyası tarafından büyük ilgi görmesinden dolayı benim Recep Tayyip Erdoğan'ın borazanı olduğuma dair, benim Türkiye'nin ve Erdoğan'ın adına lobi faaliyetleri yürüttüğüme dair asılsız iddialar ortaya atıldı ve bu iddialar maalesef İsveç medyasında günlerce yayınlandı. Bu şekilde beni yıpratmak istediler" dedi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
İstanbullular dikkat! Bu yollar trafiğe kapatılacak
Cumhur, başkanı ile buluştu
Kore'de bir ilk! Tarih netleşti
Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!
Cumhurbaşkanlığı'ndan esnafa müjde!
Af teklifinin detayları belli oldu
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda festival alanında kurulan platformda TEKNOFEST'te bulunanlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye 19 bin tır, 3 bin kargo uçak silah gönderdiğini söyledi.

İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığına Erdoğan'ın imzasıyla İsmail Cesur atandı. Daha önce Başkan Erdoğan'ın sosyal medya hesaplarının yöneticiliğinden tanıdığımız İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir? İsmail Cesur ne mezunudur? Sorularınızın cevabı için yazımıza bakabilirsiniz.

Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen İdlib mutabakatının yankıları sürüyor. Pentagon'un eski analistlerinden Yarbay Karen Kwiatkowski,İdlib mutabakatına ilişkin "Türkiye ve Rusya, ABD'nin Suriye'de işini zorlaştıracak" dedi.

Nagehan Alçı hastanelik oldu

Gazeteci Nagehan Alçı şiddetli ağrıları sebebi ile ambulansla hastaneye kaldırıldı. Alçı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Af teklifinin detayları belli oldu

MHP Genel Başkan Yardımcı Fethi Yıldız, 24 Eylül'de Meclis'e sunulacak olan af teklifinin detaylarını paylaştı.

Bu kategorideki diğer haberler