Yargıda 28 Şubat'çı kafalar hortladı!

Güncelleme: 07.12.2018 10:14

Danıştay savcısının başörtüsü serbestinin laiklik ilkesi ile bağdaşmayacağına yönelik yaptığı mütalaaya hukukçulardan tepki yağdı. Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Alaaddin Varol, Herkesin yaşantısı kendisine. Bunun hukukla alakası yok. 28 Şubat sürecinde başörtüsünü yasaklanması laikliğe aykırı olduğu için değildi. Dönemin iktidarı bu durumu keyfi olarak yapmıştı. Şu an da CHP bile bu dönemde yaptığının yanlış olduğunu söylüyor. Bugünkü uygulamanın doğru olduğunu söylüyor. Anayasaya aykırı bir durumun olmadığını söylüyor. Hiçbir hukuki değeri yoktur mütalaa bile sayılmayacak Ortaçağ düşüncesidir” dedi.

TÜRKAD Başkanı Avukat Mehmet Sarı, başörtüsü meselesinin doğrudan doğruya Türkiye’nin gündemine getirilmiş olması ve bunu zaman zaman böyle adapte edilmeye çalışılması özellikle yargı içerisindeki fırsatçılar tarafından zeminin yoklanmaya çalışıldığı kaydederek, “Toplumun güçlü bir şekilde karşılık vermesini Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını ve artık bunları aştığını ve dolayısıyla bu yöndeki kafaların tarihin çöplüğüne atıldığını hatırlatmak gerekiyor. Türkiye artık o dönem ve kuşakları aştı” dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Halkın Kurtuluşu Partisi avukatları TSK’da başörtüsü düzenlemesinin “orduyu ve subayları bir din devleti yapılanmasına doğru götürdüğü’ düşüncesini ileri sürerek başörtüsü serbestisi sağlayan düzenleme hakkında yürütmenin durdurulması ve iptalini isteyen bir başvuruyu Danıştay’a yapmışlardı. Danıştay savcısı konu ile ilgili heyete verdiği mütalaada laiklik ilkesini gereği olarak “türban” uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirterek büyük bir tepki topladı. Danıştay savcısının bu kararına rağmen heyet bire karşı dört üyenin oyuyla yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Danıştay savcısını mütalaasına tepki gösteren hukukçular bu düşüncenin Ortaçağdan kalma bir düşünce olduğunu belirterek laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olarak uygulanması gerektiğinin altını çizdiler.

Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Alaaddin Varol, Danıştay savcısının açıklamasına tepki göstererek bu görüşü yırtıp atmak gerektiğini söyledi. Varol, bu çağda böyle bir mütalaanın olmasının hukukla bağdaşmayacağını ifade ederek şunları söyledi: “Bence savcının hukuki bilgisinin yeterli olup olmadığı noktasında araştırma yapılmalı. HSK devreye girerek soruşturma yapmalı. Tam da laiklik bu işler için var. Laiklik, açık, kapalı neyse kişini inançlarına göre yaşama özgürlüğünün tarifidir. Herkesin yaşantısı kendisine. Bunun hukukla alakası yok. 28 Şubat sürecinde başörtüsünü yasaklanması laikliğe aykırı olduğu için değildi. Dönemin iktidarı bu durumu keyfi olarak yapmıştı. Şu an da CHP bile bu dönemde yaptığının yanlış olduğunu söylüyor. Bugünkü uygulamanın doğru olduğunu söylüyor. Anayasaya aykırı bir durumun olmadığını söylüyor. Hiçbir hukuki değeri yoktur mütalaa bile sayılmayacak Ortaçağ düşüncesidir.”

“Fırsatçılar konuyu gündeme getiriyor”

Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkanı Avukat Mehmet Sarı, anayasanın dördüncü maddesinde ifade edilen din ve inanç özgürlüğü kapsamında başörtüsü serbestliğine dokunulamayacağını belirterek, temel haklara dönük olarak aslında yaşamsal düşünceyi açıklamaya dönük olarak hiçbir zaman kanunla sınırlama olamayacağını dile getirerek şunları söyledi: “Bunları insanın doğuştan gelen bir hakkı olduğunun muhakkak her dönemde akılda tutulması lazım. Buna dönük olarak Türkiye’de bazı kesimler doğrudan laiklik kisvesi altında bu tür toplumu ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bir role bürünüyorlar. Kendilerine böyle bir misyon yükleme derdine giriyorlar. Ama Türkiye artık o dönem ve kuşakları aştı. Gerçekten bugün geldiği nokta itibariyle hak ve özgürlükler noktasında, düşünce ve fikir özgürlüğü noktasında artık Türkiye dünyada sayılan bir noktada bulunuyor. Gerçekten 15 Temmuz’da bile zaten demokrasiye ve insan haklarına olan bağlılığını güçlü bir şekilde gösteren başka bir millette yok. Bu çerçeveden baktığımızda da başörtüsü meselesinin doğrudan doğruya Türkiye’nin gündemine getirilmiş olması ve bunu zaman zaman böyle adapte edilmeye çalışılması özellikle yargı içerisindeki tabiri caiz ise günün koşullarını bekleyen fırsatçılar tarafından zeminin yoklanmaya çalışıldığı bir süreç olarak görülüyor. Toplumun güçlü bir şekilde karşılık vermesini Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını ve artık bunları aştığını ve dolayısıyla bu yöndeki kafaların tarihin çöplüğüne atıldığını hatırlatmak gerekiyor.”

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...
Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!
12 il için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı
İlan İHH
'Turistik Doğu Ekspresi'nin ilk seferi için geri sayım
FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!

Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!

Bakanlığa personel alımı için düzenlenen sınavlarda FETÖ'cüler lehine usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı 106'ya yükseldi. Şüphelilerden bazılarının, 2010'daki sınavda kompozisyon bölümünü bire bir aynı cümlelerle yanıtladıkları tespit edildi.

Terör operasyonuna ilişkin 54 gözaltı

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde önceki gün terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyon sırasında bir polisin şehit olduğu, 2 polisin yaralandığı saldırıyla ilgili 54 şüpheli gözaltına alındı.

YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...

YSK'nın merakla beklenen toplantısı sona erdi. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin gerekçeli kararı bugün açıklanmayacak.

Eski Yargıtay üyesine FETÖ'den hapis cezası!

FETÖ'nün Yargıtay yapılanmasında grup sorumlusu olan eski Yargıtay üyesi Mustafa Kemal Tepedelen'e 10 yıl hapis cezası verildi.

Emine Erdoğan'dan Dünya Yetimler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Bizler yetim bir peygamberin ümmeti olarak, yetimin yüzündeki tebessümün dünyayı güzelleştireceğine inanıyoruz. Bir yetimi sevindirip, yüzünü güldürene ne mutlu." değerlendirmesinde bulundu.

En Çok Okunan Haberler