Yargıtaydan Evren ve Şahinkaya kararı

Güncelleme: 19.02.2020 13:18

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, temyize giden 12 Eylül darbe davasına ilişkin dosyada görüşünü bildirdi. Başsavcılık, 12 Eylül'ün mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın rütbelerinin sökülmesini ve mal varlıklarına el konulmasını istedi.

"Darbecilerin mal varlıklarına el konulmalı, mirasçıları onlardan kalan hiçbir haktan faydalanmamalı..." Bu talep Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından geldi.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında verilen karara Başsavcılık bu itirazı yaptı.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi darbenin mimarlarının ölümü nedeniyle kamu davasının düşmesine ve sanıkların rütbelerinin sökülmesi ile mal varlıklarına elkonulmasına gerek olmadığına hükmetmişti.

Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı başta olmak üzere müştekiler kararı temyize taşıdı. Yargıtay 16.Ceza Dairesi'nde görülecek dosya hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görüş bildirdi.

Ölüm nedeniyle davanın düşmesi kararının isabetli olduğu ve onanması gerektiği söylendi. Ancak rütbelerinin sökülmesi ve mal varlıklarına elkonulmasına yer olmadığına dair kararın bozulması istendi. 

Tebliğnamede mirasçıların, sanıklardan elde ettiği haklardan yararlanamayacağı da bildirdi. Maaş, ikramiye, orduevinden istifade, koruma gibi hakların geçerli olmayacağının altı çizildi. 

Müşteki avukatları Başsavcılığın görüşüne destek verdi. Sanıklar ölse dahi yaptıklarının yanına kar kalmaması gerektiği vurgulandı.

3 TIR dolusu cihaz Türkiye'de

Spor Bakanı: Hala 15 bin 756 kişi...

Korana önlemi: Ulaşım kartları iptal edildi

Bakan Akar duyurdu! Üretim başladı...
İki mahalle koronavirüs karantinasına alındı

İşte İstanbul'a giriş ve çıkışlara izin verilecek istisnalar

Toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi

Terör örgütüne büyük darbe