Yettin artık Mahmut

Güncelleme: 16.05.2019 09:27

HDP’li Hasip Kaplan’ın “Çarşamba’dan sonra yeni şeyler konuşacağız” sözlerinin ardından TBMM’de bomba düzenekleriyle yakalanan DHKP-C’li teröristleri CHP milletvekili Mahmut Tanal’ın davet ettiği belirlendi.

KORAY TAŞDEMİR

Terör örgütleriyle kol kola yürüyen CHP, ikinci safhaya geçti. 15 Temmuz’da FETÖ’cülerin bombaladığı Gazi Meclis, güvenlik güçlerinin dikkatiyle ikinci bir facianın eşiğinden döndü. DHKP-C’li teröristlerce gerçekleştirilmek istenilen saldırı son anda engellendi. Yakalanan teröristleri, terör gruplarının yasa dışı eyleminde boy gösteren CHP’nin skandal milletvekili Mahmut Tanal’ın Meclis’e davet ettiği ortaya çıktı. CHP’li Tanal’ın iki teröristi TBMM’ye neden davet ettiği henüz bilinmiyor. PYD’ye terör örgütü diyemeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz hapisteki PKK'lılara ve DHKP-C'lilere sahip çıktık" demişti.

Hasip Kaplan işaret etmişti

Türkiye karşıtı hemen her örgütün eylemlerine katılan Tanal’ın ne yapmak istediği merak edilirken CHP’nin siyasi ortağı HDP’nin önde gelen isimlerinden Hasip Kaplan’ın da 3 gün önce yaptığı paylaşım kafaları karıştırdı. Kaplan’ın “Not alın çarşambadan sonra yeni şeyler konuşacağız!” paylaşımıyla TBMM’de düzenlenmesi planlanan saldırıyı kastettiği konuşuluyor. 

Tanal’ın dosyası kabarık

FETÖ, PKK ve DHKP-C’nin her eylemlerinde yer alan Mahmut Tanal’ın dosyası ise bir hayli kabarık. TBMM’de PKK’nın bayrak renkleri olan kırmızı, yeşil ve sarı için “Özgürlüğün ve bağımsızlığın simgesi” ifadesini kullanan Tanal, güvenlik güçlerine sürekli sıkıntı çıkararak, polislere saldırması ile akıllara kazınmış bir isim. 2014’te 1 Mayıs gösterilerinde eylemcilerle polis arasında yaşanan arbedede polise yumruk atan Tanal, LGBT’lilerin yürüyüşlerini de kaçırmayarak, TOMA’nın üzerinde poz vermişti. Tanal’a LGBT yürüyüşünde CHP’nin siyasi ortağı HDP’nin şimdi Eş Genel Başkanı olan Sezai Temelli eşlik etmişti. 

FETÖ’ye kalkan olmuştu

Gezi olaylarında da başı çeken Tanal, eylemcilerle birlikte polisin karşısında yer almıştı. Özellikle 2015 yılında FETÖ’cülerin haklarını savunma gayretine düşen Tanal, FETÖ’nün finans ayağı Bank Asya’ya alkışlar eşliğinde gelerek hesap açtırıp para yatırmıştı.  FETÖ’cü medyayı da yalnız bırakmayan Tanal, Kanal Türk ve Bugün TV’ye kayyum atandığında yine ortaya çıkmış ve FETÖ’cülerle birlikte hareket ederek kayyumları işgalci olarak değerlendirmişti.  Tanal ayrıca, Zaman Gazetesi’nin önündeki yasa dışı eylemlere katılmış, hatta Ekrem Dumanlı ile de görüşmüştü.

Açık ceza dosyaları var

Terör örgütleri ve siyasi uzantıları ile ittifak ve işbirliği yaptığı söylendiğinde ortalığı ayağa kaldıran CHP’li bazı isimler, Tanal’ın terör örgütü propagandası yapmaktan yargılanan ve mecliste saldırı gerçekleştirmek isteyen birilerini meclise davet etmesi karşısında ne diyecek merak ediliyor. DHKP/C terör örgütü ile irtibatlarına yönelik bilgiler bulunan şahıslardan M.Z. hakkında terör örgütü propagandası yapmak, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüş kanununa muhalefet ve hakaret suçlarından 5 adet açık ceza dava dosyası bulunduğu aktarıldı. Yakalanan diğer şahıs E.Y. hakkında ise 'Terör Örgütü Adına Eylem ve Faaliyetlerde Bulunmak' suçundan Kocaeli/Kandıra Cezaevi'nde bir süre tutuklu kaldığı ve hakkında 13 ayrı ceza dava dosyası bulunduğu öğrenildi.

Tanal adalete hesap vermeli

Meclis’te sansasyonel bir eylem girişiminde bulunmak isteyen teröristlerin CHP’li Tanal tarafından TBMM’ye sokulmak istenmesi büyük tepkiyle karşılandı. Teröristlerin ne için Meclis’e davet edildiği ve Tanal’ın adalet önünde hesap vermesi istendi. AK Parti eski milletvekili Şamil Tayyar,  “DHKP-C’li iki teröristin Meclis girişine CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal izin vermiş. Kimse kusura bakmasın, hafife almasın, yılanla yatağa giren sonucuna katlanır” paylaşımında bulundu.

Altun: Bunun hesabı sorulacak

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, DHKP-C'li teröristlerce TBMM'de gerçekleştirilmeye çalışılan terör eylemine ilişkin paylaşımda bulundu. Altun, "DHKP-C’li iki teröristin TBMM'de gerçekleştirmeye çalıştığı terör eylemi doğrudan millet iradesini hedef alan bir saldırı girişimidir. Milletimizin huzuruna yönelik bu terör eyleminin iç ve dış tüm bağlantıları ortaya çıkarılacak ve hesap sorulacaktır" diye konuştu.   

Sirte'de flaş gelişme! BAE'ye ait SİHA düşürüldü

Uzman isim açıkladı! Artışın sebebi koronavirüs

Fatih Erbakan: 81 ilde tüm teşkilatlarımızla kan verip can oluyoruz!

Yunan askeri mültecileri böyle ölüme itti

Nişana katılanlara 85 bin lira ceza kesildi

ABD'de korkunç bilanço! Artış iki katına çıktı

Nazar değen kişiye okunacak dua
Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir?
Meryem suresi
Fetih suresi
Yasin suresi
Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?
Arpacık neden olur?
Vakıa suresi, Vakıa suresinin okunuşu ve anlamı
Casiye suresinin faziletleri ve faydaları
Casiye suresinin nüzul sebebi...
Casiye suresinin okunuşu nasıldır?
Prostat kanseri belirtileri nelerdir?
Bitli kurabiye nasıl yapılır?
Es Sabur Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Ayetel Kürsi
Nazar duasının okunuşu ve anlamı nasıldır?