Dolar (USD)
16.3758
Euro (EUR)
17.5463
Gram Altın
973.197
BIST 100
2407.54
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

​103 Emekli Amiral Bildirisi Nedir?

​103 Emekli Amiral Bildirisi Nedir?

103 Emekli Amiral Bildirisi nedir sorusu, özellikle son günlerde cevabı merak edilen kon ulardan biri oldu. Bunun sebebi, söz konusu bildirinin birkaç günden beri gündemi meşgul etmesinden kaynaklanıyor.

06 Nisan 2021 11:23:52

103 Emekli Amiral Bildirisi nedir sorusu, özellikle son günlerde cevabı merak edilen kon ulardan biri oldu. Bunun sebebi, söz konusu bildirinin birkaç günden beri gündemi meşgul etmesinden kaynaklanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli olan amiraller tarafından imzalanan bu bildiri, AK Parti tarafından 'darbe bildirisi' olarak nitelendirildi. Bu sebeple pek çok AK Paritili isim ve partiye bağlı bazı teşkilatlar tarafından tepkiyle karşışandı.

103 Amiral Bildirisi'ne imza atanlara yaptırım

Peki, 103 Emekli Amiral Bildirisi'ne imza atan isimlere ise bazı yaptırımlar uygulandı. Montrö Bildirisi olarak adlandırılan bu metni imzalayan amirralerin lojman hakları iptal edildi.

Buna ek olarak başka bir yaptırım daha getirildi. O yaptırım, koruma hakkının iptal edilmesi oldu.

103 Emekli Amiral Bildirisi'nde ne yazıyor?

103 Emekli Amiral Bildirisi'nde ne yazıyor sorusu ise merak edilen bir diğer konu. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından da tepkiyle karşılanan metinde Montrö Anlaşması'na vurgu yapılıyor.

Ayrıca; Kanal İstanbul projesine karşı çıkılıyor.

103 Emekli Amiral Bildirisi Tam Metni

103 Emekli Amiral Bildirisi olarak bilinen yazının tam metni şu şekilde:

*Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

*Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye'nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.

*Montrö, Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz'i barış denizi yapan sözleşmedir. Montrö, Türkiye'nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir.

*Montrö, Türkiye'nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına, masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

*Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.

*TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK'nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

*Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz

*Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir. Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan'ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir.

*Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk'ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin yanındayız.

 

Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement