Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7913.76
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

113 kişinin öldüğü düğünün ardından Gelin ve damat ilk kez konuştu

Irak'ta meydana gelen ölümlü ve yaralamalı bir düğün saldırısının ardından, düğünü gerçekleştiren çift ilk kez konuştu.
113 kişinin öldüğü düğünün ardından Gelin ve damat ilk kez konuştu
01 Ekim 2023 10:34:54
Irak'ta meydana gelen ölümlü ve yaralamalı bir düğün saldırısının ardından, düğünü gerçekleştiren çift ilk kez konuştu.

Irak'ın Musul kentine bağlı Hamdaniye ilçesinde 26 Eylül akşamı düzenlenen düğünde çıkan yangında 113 kişi hayatını kaybetmiş ve en az 150 davetli yaralanmıştı.

Bu korkunç olayın ardından devam eden soruşturma sırasında, en mutlu günlerinde bir faciayla karşılaşan çift ilk kez konuştu. İngiliz Sky News'e konuşan 27 yaşındaki damat Revan ve 18 yaşındaki gelin Haneen yaşadıklarını anlattı.

113-kisinin-oldugu-dugunun-ardindan-gelin-ve-damat-ilk-kez-konustu2_40a8ba47dbb8ed120cb06c2240679d51.jpg

Genç çift, içlerinin öldüğünü söylerken gelinin annesi ve ağabeyinin öldüğü, babasının ise yoğun bakımda tedavi altında olduğu kaydedildi. Bir trajediyle sonlanan düğünü düzenleyen Revan, “15 aile üyemizi kaybettim. Haneen de 10 yakınını kaybetti. Eşim konuşamıyor” ifadesini kullandı.

Revan, “Bu kadar, artık burada yaşayamayız. Ne zaman biraz mutlu olmak istesek trajik bir olay yaşanıyor ve mutluluğumuzu yok ediyor. En iyisi bırakmak. Evet burada oturuyoruz ve hayattayız ama içimiz hissizleşti. İçimiz öldü” dedi.

Yangın tavandan başladı ve biz sıcaklığı hissettik

Revan, “Yangının tavandan çıktığını düşünüyorum. Bir kısa devre olmuş olabilir bilmiyorum. Tavandan başladı ve biz sıcaklığı hissettik. Tavan birkaç saniye içinde eridi” dedi. Yangını fark edince gelinlik içindeki eşini alıp mutfak kapısından girdiklerini söyleyen Revan, bu sırada mekandan kaçmaya çalışanların eşinin bacağını ezdiğini söyledi.

İngiliz medyasına konuşan Revan, mekanda tek bir yangın söndürme tüpü olduğunu ve onun da çalışmadığını belirtti. Revan, “Akrabalarımız, dostlarımız, sevdiklerimiz gitti. İki gün önce Haneen’in amcasını ve iki kızını gömdük. Dün onun diğer amcasını gömdük. Bugün onun kardeşi ve annesini gömdük” dedi.

Ne olmuştu?

Irak İçişleri Bakanı Abdulemir eş-Şammari, Musul’da 93 kişinin ölümüne neden olan düğün salonundaki yangının "havai fişekler"den kaynaklandığını belirtti.
Şammari, Musul’da olay yerinde yaptığı açıklamada, söz konusu salonda güvenlik prosedürlerine uyulmadığını ve düğün sırasında kullanılan havai fişeklerin salondaki yangına neden olduğunu söyledi.
Yangın sonucu ateş alan salonun tavanının düğüne katılanların üzerine çöktüğünü aktaran Şammari, güvenlik şartlarına uyulmaması noktasında suçlu olanlar hakkında soruşturma başlatıldığını kaydetti.
Irak İçişleri Bakanlığı, Musul'a bağlı Hamdaniye ilçesinde bir düğün salonunda çıkan yangında ölü ve yaralı sayısını güncelleyerek can kaybının 93, yaralı sayısının ise 100 olduğunu duyurmuştu.
Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani de yaşanan olaylardan dolayı ülkede 3 günlük yas ilan etmişti.