3. havalimanında ön imzalar atıldı

3. havalimanında ön imzalar atıldı

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının sözleşmesinin ön imzaları atıldı.

20 May 2013 16:02:00

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının sözleşmesinin ön imzaları atıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğünde düzenlenen imza töreninde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak, Limak adına Nihat Özdemir, Kalyon İnşaat adına Cemal Kalyoncu, Kolin İnşaat adına Naci Koloğlu, Cengiz İnşaat adına Mehmet Cengiz, Mapa İnşaat adına Mehmet Nazif Günal sözleşmeyi imzaladı.

Bundan sonraki aşamada söz konusu sözleşme Bakan Yıldırım onayına sunulacak. Bakan Yıldırım'ın onayının ardından ihaleyi kazanan Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve Mapa ortak Girişim Grubu, havalimanının yapımı için kuracağı şirketi ticari sicile kaydettirecek ve sonrasında şirketle uygulama sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılacak.

Bütün göstergeleri değiştiren bir milat

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havalimanının yapımına ilişkin 2. adımı da bugün attıklarını belirterek, "Bu havalimanı projesi Türkiye'nin bütün göstergelerini değiştiren de bir milat olmuştur" dedi. İhale sonrasında yaptığı değerlendirmede, "Bu ihale Türkiye'ye not artışı olarak dönecektir" dediğini hatırlatan Yıldırım, bunun 10 gün sonra gerçekleştiğini, Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülkeler arasında yerini aldığını söyledi. Türkiye'nin zaten yatırım yapılabilir ülkeler arasında olduğunu ancak söz konusu notu veren "hocaların" bunu görmezden geldiğini ifade eden Yıldırım, "Bu projeden sonra mazeretleri kalmadı, hakkımızı teslim ettiler" diye konuştu.

Projenin, Birleşmiş Milletler'e (BM) üye 193 ülkenin 103'ünün milli gelirinden, 34'ünün de milli gelirlerinin toplamından daha büyük olduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye'nin bir yıllık cari açığı kadar, IMF'den bugüne kadar alınan borçlar kadar büyük bir proje olduğunu vurguladı.

"Bunun karşılığında ne verdiniz" diye sorular sorulduğunu kaydeden Yıldırım, "Karşılığında bir çukur verdik, 90 milyar lira para alıyoruz. Bunun üstüne de muazzam bir havalimanını 25 sene sonra geri alıyoruz, o da bonus" dedi.

Bakan Yıldırım, projenin 100 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını, bu rakamın söz konusu istihdamdan etkilenecek nüfus da hesaba katıldığında, 1 milyona ulaşacağını kaydetti.

Yorumlar

 
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement