Dolar (USD)
18.6443
Euro (EUR)
19.4227
Gram Altın
1051.836
BIST 100
4874.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

529 kardeşin asılıyor, seyretme!

529 kardeşin asılıyor, seyretme!

Mısır'da 529 darbe karşıtına şiddete teşvik suçundan verilen idam cezası kararına dünya müslümanları sessiz kaldı.

07 Nisan 2014 11:59:00

Mısır'da 529 darbe karşıtına şiddete teşvik suçundan verilen idam cezası kararına dünya müslümanları sessiz kaldı.

Mısır'da, darbe karşıtı 529 kişiye verilen idam cezasına dünyagenelindeki müslümanların sessiz kalması eleştiri konusu oldu. İdam kararı yakın zamanda gerçekleştirilecek olmasına rağmen şu ana kadar müslüman ülkelerden caydırıcı bir tepki gelmedi.

"DÜNYA MISIR'DAKİ KATLİAMA SESSİZ" KAMPANYASI

Sosyal medyada da "Dünya Mısır'daki katliama sessiz" hashtag'i ile protesto kampanyası başlatıldı. Hashtag, kısa sürede çok sayıda paylaşım aldı.

ŞİDDETE TEŞVİKLE SUÇLANDILAR

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre; Minya Ceza Mahkemesi, darbe karşıtı 529 kişi hakkında "şiddete teşvik suçlamasıyla" idam cezası verilmesini ve dosyalarının müftüye sevk edilmesini kararlaştırmıştı.

DAVADA SANIKLARIN AVUKATI BULUNMUYORDU

Duruşmada aynı suçtan yargılanan 16 kişiye de beraat kararı verilirken, Minya Avukatlar Sendikası Başkanı Tarık Fude yaptığı açıklamada, duruşmada kararın okunması sırasında herhangi bir sanığın ve avukatının bulunmadığını belirtmişti. Söz konusu karar 3 Temmuz'da gerçekleşen darbenin ardından, darbe karşıtları aleyhinde verilen ilk karar olmuştu.

DAKİKADA 26 İDAM KARARI

Duruşmada verilen idam cezasının, ön karar olma özelliğini taşıdığı ve temyiz yolunun da açık olduğu ifade edilirken, 20 dakika süren duruşmada, dakikada 26 idam kararınının verildiği açıklanırken, kararla ilgili son hükmün 28 Nisan'da okunacağı belirtilmişti.

TT SOL
TT Sağ
Advertisement Advertisement